Hei! Olen nainen ja kärsin liian korkeasta, kimeästä äänestäni. Onko kenelläkään kokemusta voisiko leikkauksella olla apua,että ääni saataisiin ehkä madallettua. Paljonkohan sellainen maksaisi ja missä saisi nopeasti tehtyä?
äänihuultenleikkaus
ei jaksa enää
1108
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Eiköhän helpointa ole opetella miehinen puhetyyli. Käytetään aktiivisesti matalampaa puheääntä ja resonoinnin siirtämistä rintaan. Narinaan ei pidä mennä vaikka sitä kuuleekin monelta nuorelta naiselta. Moni johtavassa asemassa oleva nainen on opetellut samoin ja päässyt hyvinkin matalaan ääneen.
Leikkauksella en ole kuullut madallettavan ääntä, mutta lääkkeillä se on mahdollista. Testosteroni aiheuttaa naisellekin miehisen äänenmurroksen, mutta sivuvaikutuksena tulee muutkin miehistymisen merkit, karvoitus lisääntyy ja parta alkaa kasvamaan, mahdollinen kaljuuntuminen ja kuukautisten, sekä hodelmällisyyden loppuminen. Lihaksisto ja rasvoittuminen muuttuu miehiseksi. Kun testosteronin käytön lopettaa, osa näistä miehistymisen merkeistä poistuu tai lievenee, äänenmurroksessa tapahtunut äänen madaltuminen jää pysyväksi. Uskoisin ettet saa yhtään lääkäriä suostumaan kirjoittamaan sinulle testosteronireseptiä pelkän äänen vuoksi, joten suosittelen äänenkäytön opiskelua.