pakkasvahti

niiloniilonen

Olen ajatellut hankkia n. 200 w pakkasvahdin pitämään ns. kuivanapitolämpöä eli muutamaa astetta ulkoilmaa lämpimämpää lämpötilaa. Mökki n. 60 m2 on siis muuten kylmillään. Kestääkö tällainen seinään kiinnitettävä pakkasvahti jatkuvaa käyttöä, koska todennäköisesti se isommassa tilassa on jatkuvasti päällä ja joutuu toimimaan pakkasessa ?
Entä paloturvallisuus vaikka siinä on ylikuumenemissulake ?

9

10648

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Heppu..

      Pakkasvahti ei ole tarkoitukseesi paras mahdollinen, se pyrkii pitämään lämpötilan samana sille säädetyssä arvossa riippumatta ulkoilman lämpötilasta, joten se kuluttaa kovilla pakkasilla sähköä turhaan. Kuivanapitolämmityksessä sisätilan lämpötilaa tarvitsee pitää vain muutman asteen ulkolämpötilaa korkeammalla, joten mökin sisälläkin voi olla pakkasta. Markkinoilta siihen tarkoitukseen on myynnissä termostaattiojattuja lämmittimiä. En tarkkaan tiedä mikälaisia ne on, mutt viime talvena oli tästä keskustelua tällä foorumilla.


      http://keskustelu.suomi24.fi/node/8794314



      ´

    • Pumppu jäässä

      Eikös "pakkasvahti" ole tarkoitettu tiloihin, pieniin sellaisiin joissa on vesilaitteita kuten vesipumppu. Muistaakseni kaivoihin myös?

      Asuintiloihin toiset termarivehkeet.

    • Joku vaan

      200 W ei 60 neliön mökissä ole juuri mitään. Jätä neljä 60 W lamppua palamaan. Ne hoitavat homman paljon halvemmalla, eli vaikutus on käytännössä olematon.

      • Anonyymi

        Poksi 126 asuntovaunussa riittää peruslämpöön.


      • Anonyymi

        Jos sulla on vielä jäljellä hehkulamppuja, ei niitä kannata tuhota (1000h) tuollaisessa käytössä. Niiden museoarvo kasvaa koko ajan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jos sulla on vielä jäljellä hehkulamppuja, ei niitä kannata tuhota (1000h) tuollaisessa käytössä. Niiden museoarvo kasvaa koko ajan.

        1500 h hehkulamppu kestää jatkuvassa käytössä 2 kk. Kun lappuja palaa 4, niin talvikauden mittaan niitä kuluu toistakymmentä. Veikkaan varaston loppuneen jo aikapäiviä sitte.


    • Anonyymi

      Niin tekee ja samalla tulee palstakin aktivoitua!

      • Anonyymi

        Pieneen tilaan ok, laittaa sen ilmastointiputkeen niin ilma kiertää. Putken pitää olla kallellaan, minulla 2 m putki.Esilämmitykseen ok.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pieneen tilaan ok, laittaa sen ilmastointiputkeen niin ilma kiertää. Putken pitää olla kallellaan, minulla 2 m putki.Esilämmitykseen ok.

        Putkea ei kannata tässä vaiheessa enää katkaista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. R.I.P Marko lämsä

      Luin just netistä suru uutisen että tangokuningas Marko Lämsä On menehtynyt viikonloppuna Tampereella. Niin nuorikin vi
      Tampere
      62
      4362
    2. Vappu terveiset kaivatullesi

      otetaan vappu terveisiä vastaan tähän ketjuun kaivatullesi !!! 🍾🥂🎉🌻🔥🧡🧡
      Ikävä
      155
      1823
    3. Tangokuningas Marko Lämsä, 47, on kuollut

      Taas yksi melko nuori artisti lopetti lauleskelut lopullisesti. https://www.is.fi/viihde/art-2000011200979.html
      Maailman menoa
      14
      1543
    4. Puskaradio huutaa

      Nuori tyttö oli laittanut päivityksen että pitämällä joku itsensäpaljastaja. Kuka tämä on? Varoittakaa lapsia !
      Suomussalmi
      38
      1317
    5. Miksi aina vain seksiä?

      Kertokaas nyt mulle, että onko tämä joku normojen ihan oma juttu, että seksiä pitää pohtia joka välissä, siitä pitää jau
      Sinkut
      168
      1083
    6. Kerro kiva muisto

      Kaivatustasi
      Ikävä
      58
      929
    7. Vieläkin jaksaa

      naurattaa. 😆 🐽🐷🤣 M - N
      Ikävä
      79
      925
    8. Martinalta vakava ulostulo

      Seiska: Martinalta vakava ulostulo. Olipa raflaava otsikko mustalla pohjalla.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      169
      847
    9. Hei rakas A,

      olinko silloin julma sinua kohtaan? Jos, niin anna anteeksi, yritin vain toimia oikein. Olen pahoillani, edelleenkin, en
      Ikävä
      54
      821
    10. Kyllä sitä on tyhmä

      Ettei aikoinaan sua ottanut. Huomenta❤️
      Ikävä
      39
      791
    Aihe