Miracles oh the Sun

Truth Seeker

Haulla "Apparitions and Miracles of the Sun" löytyy yliopistollinen tutkielma aiheesta "Aurinkoihmeet". Tutkielma on tehty katolisen ylipiston fysiikan instituutissa Louvainissa Belgiassa.

Fatiman "aurinkoihme" on tunnetuin, mutta Fatima ei ole ainoa paikka, jossa aurinkoihme on havaittu. Aurinkoihmeitä on havaittu todistettavasti seuraavilla paikkakunnilla: Tilly Sur Seuilles Ranska 1901, Fatima Portugali 1917, Onkerzeele Belgia 1933,Bonate Italia 1944, Espis Ranska 1946, Acquavia Italia 1950, Heroldsbach Saksa 1950, Fehrbach Saksa 1950, Kerezinen Ranska 1953, San Damiani 1965, Tre Fontane Italia 1982, Kibeho Ruanda 1983. Silminnäkijöitä näillä tapauksilla on ollut enimmillään tuhansia. Harhanät ja joukkosuggestiot eivät siis selitä näitä ilmiöitä.

"Aurinkoihmeet" eivät tosiasiallisesti liity varsinaiseen aurinkoon, vaan ovat auringosta erillinen ilmiö. "Aurinkoihme" sanaa kuitenkin käyttäneen pääasiassa kahdesta syystä; aurinkoihmeet, tai kohde, joka taivaalla tuolloin näkyy, näyttää auringolta ja toinen syy lienee se, että ilmiö halutaan erottaa ufoilmiöstä.

Mikä "aurinkoihmeiden" ja ilmestysten alkuperä sitten on? Ovatko niiden takana humanoidit tai jotkut muut avaruusolennot, vai jokin muu taho? Vastaus ei ole ihan helppo ja yksinkertainen, mutta mm. teosofiassa tunnetaan käsite "Henkiset Hierarkiat" mikä selittänee selittänee "aurinkoihmeidenkin" alkuperän ja olemuksen. Ne ovat erittäin korkeiden ulottuvuuksien olentojen - eli henkimaailman ja Taivaallisen Hallinnon - aluksia.

Tässä esitetty ei muuten ole mitään salaista tietoa, tai salatiedettä, sillä "Fatiman ilmestyksenä" tunnettu tapahtumasarja on katolisen kirkon suurin ihme. Katolisessa maailmassa "aurinkoihmeiden" ja ilmestysten täytyy siten olla hyvin laajalti ja yleisesti tunnettuja.

9

231

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • , . . . . ,

      Olisikohan massapsykoosi se killeri-selitys?

      • T. S

        Eivät "aurinkoihmeet" massapsykoosillakaan selity. Kyllä ne ovat todellisia ilmiöitä.

        Suomessa tehtiin jokin aika sitten erikoinen enkelinäky, jolla oli useita todistajia, eikä heidänkään luotettavuuttaan tuon havainnon suhteen ole syytä epäillä.

        Keskustelua enkelihavainnosta:
        http://keskustelu.suomi24.fi/node/9679743

        http://keskustelu.suomi24.fi/node/9657944

        Monet ihmiset välttävät sekoittamasta ufoja ja uskontoja keskenääni peläten oman uskonnollisen maailmankuvansa puolesta, mutta pelko ei aina ole aiheellista. Seuraavassa on lainaus profetiat-palstalta ja omat kommenttini:

        "Inhottava realisti" kirjoitti:
        >>Uskonnoille ja varsinkin ääriuskonnollisuudelle elämän löytyminen ulkoavaruudesta olisi kova isku. Epäilemättä siitäkin tilanteesta kuitenkin selvittäisiin ja äärikristittyjen näkemys ihmisen ainutkertaisuudestakin pystyttäisiin jotenkin selittämään oikeaksi jopa uudessa tilanteessakin; mielikuvitustahan saarnamiehillä on aina riittänyt ja samoin selitystaitoa. Ja joidenkin halu uskoa on ylitsepursuava


    • burn babe

      Soot tasan out there. Oota kesää ja rusketu... tannia, ei kerroinvoiteita ja hyvässä lykyssä pala vaikka.

      • -----------

        On täysin mahdollista, että Alavuden tiellä on nähty kuvatun kaltainen enkeli tai valo-olento. Sekin on mahdollista, että toiset silminnäkijät eivät uskalla kertoa julkisesti omista havainnoistaan. On nimittäin yllättävän paljon ahdamielisyyttä jonka mukaan mitään enkeleitä - tai mitään muutakaan yliluonnollista - ei ole olemassa. Nuo asiaan kielteisesti suhtatuvat ihmiset eivät halua tunnustaa ufojen, enkeleiden ja henkimaailman olemassaoloa ja he keksivät aina jonkin verukkeen tai seltyksen, kuten joukkosuggestion, haloilmiön, sivuauringon tai jonkin muun selityksen.

        Mikäköhän muuten mahtanee olla totuus jonkin Aasialaisen maan TV:ssä hiljattain nähdystä uutispätkästä, jossa näkyy selvästi kaksi aurinkoa vierekkäin (tuon videon voi katsoa haulla: "Youtube Two Suns in Asia"? Sivuaurinkoilmiöthän eivät tiettävästi koskaan näy pallonmuotoisina, vaan läiskinä- ja tuossa videossa näkyy selvästi kaksi pallon muotoista kohdetta. Jokin aika sitten uutisoitiinkin, että pian saamme mahdollisesti toisen auringon Betelgause- tähden räjähtämisen seurauksena. Huomionarvoista on se, että asia uutisoitiin silloin kun monet jo valmistautuvat toisen auringon ilmaantumiseen. Toisaalta kyseessä voisi olla jättiläismäinen avaruusaluskin, joka muistuttaa aurinkoa.


    • -----

      Ihmeitä ja ilmestyksiä:
      http://listverse.com/2008/07/14/top-10-astonishing-miracles/

      "Aurinkoihmeeksi" nimetty ilmiö viittaa suoraan siihen, että on olemassa Taivaallinen Hallinto ja korkeampien tasojen olentoja (Enkeleitä yms), jotka palvelevat Valoa ja Jumalaa.

      Aurinkoihme on todistettavasti tapahtunut myös Heroldsbachissa vuonna 1949, eli todisteet tästä ilmiöstä eivät ole yhden tapahtuman varassa.

      Uskon siihen, että ihmiset muuttuvat koko ajan avoimemmiksi tämän tyyppisille asioille - myös niiden ateistisen maailmankuvan omaavien ihmisten keskuudessa, joilla on aitoa pyrkimystä totuuteen. Ymmärrämme ja hyväksymme vähitellen sen, että olemme osa älykkäästi ja jumalallisesti suunniteltua maailmankaikkeutta, missä myös ihmiselämällä on korkeampaakin tarkoitusta ja merkitystä.

      Aurinkoihmeestä voi puhua ufoilmiönä tai Jumalan ihmeenä, mutta meiestäni johtopäätös on selvä, kun huomioidaan Fatiman tapahtumat kokonaisuutena. Eli on olemassa Taivaallinen Hallinto ja uskontojen kuvailemia korkeampien tasojen ja taivasmaailmojen olentoja.

    • Luonnollista

      Kannattaa ehkä kuitenkin ottaa huomioon, että jotkut ns. "ihmeet" tai yliluonnolliset tapaukset ovat vain luonnollisia ilmiöitä, joiden syntymekanismi on tällä hetkellä tuntematon. Tiede edistyy ja kehitys kehittyy.

      Jumala tullaan varmasti jättämään jossain vaiheessa pois yhtälöstä.

    • ------

      >>Kannattaa ehkä kuitenkin ottaa huomioon, että jotkut ns. "ihmeet" tai yliluonnolliset tapaukset ovat vain luonnollisia ilmiöitä, joiden syntymekanismi on tällä hetkellä tuntematon. Tiede edistyy ja kehitys kehittyy. Jumala tullaan varmasti jättämään jossain vaiheessa pois yhtälöstä>>

      Jumalaa ei voida jättää yhtälöstä pois, mutta kuva Jumalasta tarkentuu. Maapallon ihmisen näkökulmasta "Jumala" tarkoittaa ensiijaisesti Taivaan Hierarkioita, vaikka tätä seikkaa ei yleensä tarkennetakaan tavanomaisessa uskonnollisuudessa. Monille jääkin se naaiivi kuva, että on olemassa jokin valtavan suuri jumalhenkiolento, joka koko universumissa kontrolloi ja tarkkailee kaikkea olemassaolevaa (galakseja on nykytiedon mukaan satoja miljardeja).

      "Jumala" on käsitteenä monille tabu. Jumalaan saa uskoa, mutta mitään Jumalasta ei voida tietää. Kuitenkin mm. se voidaan tietää, että korkeilla tasoilla vallitsee ykseys ja ykseyttä ei voisi olla, jos kaiken olemassaolevan perustana ei olisi sama (tietoinen) energia. Tämä tukee siten käsitystä jonkinlaisesta maailmanhengestä - tai alkulähteestä - jota uskonnoissa kutsutaan Jumalaksi...mutta Jumala on siis paljon muutakin, eli Taivaallinen Hierarkia ja tästä elävänä todisteena ovat mm. uskonnolliset ilmestykset.

      Jotkut haluavat hämmentää asioita esimerkiksi sekoittamalla Enkelit ET-olentoihin. Enkelit elävät kuitenkin korkeammissa ulottuvuuksissa kuin tavanomaiset ET-olennot ja he palvelevat aina Valoa. Enkelit ovat siis
      Valon maailmoista kotoisin (8.ulottuvuus ja korkeammat).

    • -----

      Seuravalla videolla on ilmestys kuvattuna taivaalta:
      http://www.youtube.com/watch?v=h4_9m_6LHko

      On luonnollista, että ortodoksisessa kulttuurissa taivaalla näkyy ortodoksiristi. Jossain toisessa kulttuurissa merkki voi olla toisenlainen. .

    • -------

      Ufot ja uskonnot liittyvät toisiinsa, minkä Fatiman ja Heroldsbachin tapahtumat todistanevat. Tuo kytkös ei ole kuitenkaan niin yksinkertainen kuin mitä jotkut haluavat uskoa, eli että humanoidit tai jotkut muut avaruusolentorodut ovat uskontojenkin takana. Tähän asiaan littyen täytyy huomoida henkimaailman
      - eli korkeiden Valon maailmojen - ufotkin. Joskus myöskin henkimaailmoista materialisoidutaan näkyvälle fyysiselle tasolle, kuten Fatiman ja Heroldsbachin tapauksissa - mitä ilmeisimmin - tapahtui.

      Omaa maailmankuvaansa suojellessaan jotkut leimaavat ufot "pahuuden henkivalloiksi", mutta se ei ole älyllisesti rehellistä. Toiset taas eivät tunnusta minkäänlaisen henkimaailman olemassaoloa, mikä ei myöskään ole älyllisesti rehellinen suhtautumistapa..

      Ufotkin jakavat melko jyrkästi mielipiteitä, kuten uskonnollishenkisetkin asiat. Ehkäpä ufokysymykseenkin pätee se mitä A. Schopenhauer aikoinaan sanoi, eli "ensin jotain uudenlaista radikaalia tietoa pilkataan, sitten sitä vastustetaan raivokkaasti ja lopulta se hyväksytään itsestäänselvyytenä". Hyväksyntä tulee usein vasta sitten kun tuo uudenlainen tieto on yleisesti hyväksyttyä.

      Oikean tiedon puute on yleensä suurin syy ennakkoluuloihin ja pelkoihin. Se mitä
      emme varmuudella tiedä ja tunne, niin sen me usein kuvittelemme ja uskomme tietävämme. Tiedossa siis kuitenkin on mm. se, että aitoja ihmeitä ja ilmestyksiä on tapahtunut. Ne eivät ole suuria salaisuuksia nykyaikana.Uskonnolliset ihmiset saavat ilmestyksistä vahvistusta uskolleen ja epähenkisemmätkin voivat saada niistä ajateltavaa, mikäli etsivät totuutta ennakkoluulottomasti avoimella mielellä.
      .
      Elämä maailmankaikkeudessa on hyvin monimuotoista ja Valoa edustava henkimaailma palvelee luonnollisesti Taivaallista Hallintoa. Joskus he voivat näyttäytyä fyysisestikin, vaikka ovat korkeampien tasojen ja ulottuuvuuksien olentojaTaivas ohjaa koko tätä suuren muutoksen prosessia joka nyt on meneillään, mutta sitä ei pidä unohtaa, että ihmisillä on vapaa tahto, eli
      myös ihmisten valinnat vaikuttavat asioihin. Fatalistinen kohtalousko ei ole koskaan hyväksi, koska silloin omaa vastuuta vältellään usein aivan liikaa ja saatetaan sysätä jopa kaikki "korkeimman" vastuulle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      43
      935
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      95
      903
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      775
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      116
      721
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      80
      668
    6. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      43
      621
    7. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      34
      604
    8. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      600
    9. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      586
    10. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      568
    11. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      20
      535
    12. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      33
      533
    13. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      66
      509
    14. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      36
      502
    15. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      492
    16. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      44
      476
    17. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      106
      467
    18. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      460
    19. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      44
      454
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      7
      427
    Aihe