avec mukaan ?

vaikeata minulle

Olen vuoden seukannut ja nyt olisi tiedossa kumppanini ex:n sukulaisen häät. Minua ei ole kutsuttu. Myös kumppanini ex on paikalla häissä tietenkin. Kumppanini myöskin edelleen on hyvissä väleissä ja tekemisissä ko. sukulaisten kanssa. Minä en heitä tunne ollenkaan.
Miten ajattelette:

a) kumppani menee ex:n sukulaisen häihin ilman minua ajatellen, että hänellä itsellään ei ole heitä vastaan mitään, eivätkä ole riidoissa. Juhlii iloista tapahtumaa, jossa minä en voi olla mukana.

b) kumppani kieltäytyy automaattisesti ko. häistä, koska sinne kutsutaan yleensä pariskunnat. Minun tunteitani ajatellen hän laittaa ristiriitaisen tilanteen poikki ja meidät parina tämän edelle.

4

318

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muutama ajatus

      Minä ajattelen, että kumppani menee häihin, koska hänen on turha katkaista siteitään muihin tuttaviinsa siksi, että he kuuluvat hänen "entiseen" elämäänsä. Ajattelen myös, että sinä opettelet hyväksymään, että kumppanillasi on entinen elämä, ja siihen liittyen voi tulla tilanteita, joissa hän tapaa näitä ihmisiä. Nyt tilanne vain on se, että koska kyseessä on exän sukulaisen juhlat, sinne ei hääpari ole halunnut sukulaisensa vuoksi kutsua kumppanisi uutta puolisoa, siis sinua.

      Edelleen ajattelen, että parisuhteen ei pitäisi merkitä, että osapuolet joutuvat luopumaan muista ihmissuhteistaan kumppaninsa vuoksi. Kellojen pitäisi aina soida ja miettiä, miksi sitä vaaditaan. Sen vaatiminen ei ole parisuhteen asettamista etusijalle vaan vaatijan itsensä asettamista parisuhteessa toista tärkeämmälle sijalle.

      Otsikkosi on avec mukaan? Mitä sillä tarkoitit? Onko kutsu esitetty avec? Silloinhan sinä voit aveccina mennä juhlaan. Mutta jos kutsu on vain kumppanillesi, silloin et voi sinne mennä.

    • mietiskelijä........

      No tuota... vanha keskustelu, mutta pakko kommentoida. Mielestäni hääkutsut yleensä osoitetaan myös kumppanille, on epäkohteliasta kutsua vain toinen pariskunnasta?! Ja aika outoa. Itse tekisin niin, että jos kumppani ei voisi tulla, en menisi silloin itsekkään. Mutta kukin tyylillään. Onhan se niinkin, että entisin kumppanin sukulaiset ovat vain entisen kumppanin sukulaisia. Jos ne yhä vain ovat todella tärkeitä, ei vain ehkä ole päässyt elämässä eteenpäin. Niin se vain on. Kaverit ovat sitten erikseen ja pysyvät koko ajan matkassa, parhaimmat ainakin.

    • mietin minäkin

      Oho. Ai että exän sukulaisista ja tuttavistakin pitää päästää irti, niidenkään kanssa ei saa kaveerata vaikka muuten synkkais, että olis terveesti irtaantunut edellisestä suhteesta.

      Saako työkaverin häihin mennä, jos ei puoliskoa ole kutsuttu? Entä harrastusseurakaverin häihin? Ei, kyllä se niin on, että kun kerran seukkaa, niin pitää kaverin kanssa saada nyhjätä kuin paitajapylly. Kaikki muu on kutsujalta epäkohteliasta. O tempora o mores, kun eivät osaa kunnioittaa seukkausta, jonka kuuluu olla kaikkien muidenkin ihmisten ykkösprioriteetti. ;D

    • kuka ja mitä

      Joka asiasta ei kannata ongelmaa kehittää.

      Alkuperäisen mies on kutsuttu ja sillä selvä.

      Pitkän avioliiton/avoliiton/kumppanuuden aikana ehtii tulla monenlaisia suhteita. Liiton purku tarkoittaa vain sen yhden suhteen päättämistä, ei mitään muuta. Esimerkiksi miehen sisaren ja ex-vaimon ystävyys ei automaattisesti katkea, vaikka avioliitto repeäisikin. Sen tilanteen kanssa on vain elettävä.

      Mies siis menee kaverinsa häihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7086
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7043
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      107
      6156
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5185
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3457
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3370
    Aihe