avec mukaan ?

vaikeata minulle

Olen vuoden seukannut ja nyt olisi tiedossa kumppanini ex:n sukulaisen häät. Minua ei ole kutsuttu. Myös kumppanini ex on paikalla häissä tietenkin. Kumppanini myöskin edelleen on hyvissä väleissä ja tekemisissä ko. sukulaisten kanssa. Minä en heitä tunne ollenkaan.
Miten ajattelette:

a) kumppani menee ex:n sukulaisen häihin ilman minua ajatellen, että hänellä itsellään ei ole heitä vastaan mitään, eivätkä ole riidoissa. Juhlii iloista tapahtumaa, jossa minä en voi olla mukana.

b) kumppani kieltäytyy automaattisesti ko. häistä, koska sinne kutsutaan yleensä pariskunnat. Minun tunteitani ajatellen hän laittaa ristiriitaisen tilanteen poikki ja meidät parina tämän edelle.

4

306

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muutama ajatus

      Minä ajattelen, että kumppani menee häihin, koska hänen on turha katkaista siteitään muihin tuttaviinsa siksi, että he kuuluvat hänen "entiseen" elämäänsä. Ajattelen myös, että sinä opettelet hyväksymään, että kumppanillasi on entinen elämä, ja siihen liittyen voi tulla tilanteita, joissa hän tapaa näitä ihmisiä. Nyt tilanne vain on se, että koska kyseessä on exän sukulaisen juhlat, sinne ei hääpari ole halunnut sukulaisensa vuoksi kutsua kumppanisi uutta puolisoa, siis sinua.

      Edelleen ajattelen, että parisuhteen ei pitäisi merkitä, että osapuolet joutuvat luopumaan muista ihmissuhteistaan kumppaninsa vuoksi. Kellojen pitäisi aina soida ja miettiä, miksi sitä vaaditaan. Sen vaatiminen ei ole parisuhteen asettamista etusijalle vaan vaatijan itsensä asettamista parisuhteessa toista tärkeämmälle sijalle.

      Otsikkosi on avec mukaan? Mitä sillä tarkoitit? Onko kutsu esitetty avec? Silloinhan sinä voit aveccina mennä juhlaan. Mutta jos kutsu on vain kumppanillesi, silloin et voi sinne mennä.

    • mietiskelijä........

      No tuota... vanha keskustelu, mutta pakko kommentoida. Mielestäni hääkutsut yleensä osoitetaan myös kumppanille, on epäkohteliasta kutsua vain toinen pariskunnasta?! Ja aika outoa. Itse tekisin niin, että jos kumppani ei voisi tulla, en menisi silloin itsekkään. Mutta kukin tyylillään. Onhan se niinkin, että entisin kumppanin sukulaiset ovat vain entisen kumppanin sukulaisia. Jos ne yhä vain ovat todella tärkeitä, ei vain ehkä ole päässyt elämässä eteenpäin. Niin se vain on. Kaverit ovat sitten erikseen ja pysyvät koko ajan matkassa, parhaimmat ainakin.

    • mietin minäkin

      Oho. Ai että exän sukulaisista ja tuttavistakin pitää päästää irti, niidenkään kanssa ei saa kaveerata vaikka muuten synkkais, että olis terveesti irtaantunut edellisestä suhteesta.

      Saako työkaverin häihin mennä, jos ei puoliskoa ole kutsuttu? Entä harrastusseurakaverin häihin? Ei, kyllä se niin on, että kun kerran seukkaa, niin pitää kaverin kanssa saada nyhjätä kuin paitajapylly. Kaikki muu on kutsujalta epäkohteliasta. O tempora o mores, kun eivät osaa kunnioittaa seukkausta, jonka kuuluu olla kaikkien muidenkin ihmisten ykkösprioriteetti. ;D

    • kuka ja mitä

      Joka asiasta ei kannata ongelmaa kehittää.

      Alkuperäisen mies on kutsuttu ja sillä selvä.

      Pitkän avioliiton/avoliiton/kumppanuuden aikana ehtii tulla monenlaisia suhteita. Liiton purku tarkoittaa vain sen yhden suhteen päättämistä, ei mitään muuta. Esimerkiksi miehen sisaren ja ex-vaimon ystävyys ei automaattisesti katkea, vaikka avioliitto repeäisikin. Sen tilanteen kanssa on vain elettävä.

      Mies siis menee kaverinsa häihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      82
      6511
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3571
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      44
      3118
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2332
    5. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      28
      2201
    6. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      121
      2107
    7. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      190
      2062
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2019
    9. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      40
      1882
    10. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1638
    Aihe