KEITÄ TÄNÄ PÄIVÄNÄ RISTIINNAULITAAN - HALUATKO MUKAAN TEMPPELIAUKION KIRKON SUURNÄYTELMÄÄN?
Etsimme osallistujia kirjailija ja ohjaaja Veijo Baltzarin modernii n musiikkispektaakkeliin ”Jumala on Suuri”.
Harjoitukset käynnistyvät keväällä 2011 ja näytelmää esitetään syksystä 2011 huhtikuuhun 2012 saakka Temppeliaukion kirkossa. Näytelmässä on joitakin suuria kantavia rooleja, joiden esittäjille järjestetään koetilaisuus. Näytelmässä asioituneille tarjoutuu tilaisuus saada paikka Helsingin keskustaan perustettavassa kansainvälisessä teatterissa sekä mahdollisuus jatkokouluttautua uuden luovan pedagogian koulutusohjelmassa.
”Jumala on Suuri” jatkaa virinnyttä yhteiskunnallista keskustelua kirkon suhteesta ihmiseen erityisesti vähemmistöjen, romanikerjäläisten, maahanmuuttajien, syrjäytyneiden ja nuorten väliinputoajien näkökulmasta. Kirkkoherra Jari Leinosen mukaan kyseessä on sanomallinen ja eettinen, kerjäläisyyttä ja naisen asemaa käsittelevä teos.
Veijo Baltzarin mukaan kirkon henkinen sanoma - sen tärkein perimmäinen tehtävä - on jäänyt taka-alalle. -Kirkossa ei keskustella tarpeeksi ihmisen olemisen ongelmasta. Puhe, jota ihmisen ympärillä käydään, on hyvin byrokraattinen ja poliittinen. Maailma on kova, ja toisistaan täytyy pitää huolta. Mielestäni kirkon tehtävä on antaa kansalle esimerkki todellisesta vuorovaikutuksesta, Baltzar kuvaa.
HUOM. Kokemus ei ole tarpeen, sen sijaan tärkeää on sitoutuminen ja käytettävyys. Ujous ei ole este näyttelijäntyössä. Päinvastoin, yliosaaminen, päälle liimaaminen, sekä tietynlainen röyhkeys ovat ongelmia ohjaajalle.
Ilmoittaudu ja kysy lisää: Aino Sederholm, [email protected] p. 0400-766931
MUKAAN SUURNÄYTELMÄÄN
asederholm
0
248
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan2018694- 665638
- 245227
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni375126Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv384951Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h774849- 624403
- 434067
Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?
Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on483347- 493045