KEITÄ TÄNÄ PÄIVÄNÄ RISTIINNAULITAAN - HALUATKO MUKAAN TEMPPELIAUKION KIRKON SUURNÄYTELMÄÄN?
Etsimme osallistujia kirjailija ja ohjaaja Veijo Baltzarin modernii n musiikkispektaakkeliin ”Jumala on Suuri”.
Harjoitukset käynnistyvät keväällä 2011 ja näytelmää esitetään syksystä 2011 huhtikuuhun 2012 saakka Temppeliaukion kirkossa. Näytelmässä on joitakin suuria kantavia rooleja, joiden esittäjille järjestetään koetilaisuus. Näytelmässä asioituneille tarjoutuu tilaisuus saada paikka Helsingin keskustaan perustettavassa kansainvälisessä teatterissa sekä mahdollisuus jatkokouluttautua uuden luovan pedagogian koulutusohjelmassa.
”Jumala on Suuri” jatkaa virinnyttä yhteiskunnallista keskustelua kirkon suhteesta ihmiseen erityisesti vähemmistöjen, romanikerjäläisten, maahanmuuttajien, syrjäytyneiden ja nuorten väliinputoajien näkökulmasta. Kirkkoherra Jari Leinosen mukaan kyseessä on sanomallinen ja eettinen, kerjäläisyyttä ja naisen asemaa käsittelevä teos.
Veijo Baltzarin mukaan kirkon henkinen sanoma - sen tärkein perimmäinen tehtävä - on jäänyt taka-alalle. -Kirkossa ei keskustella tarpeeksi ihmisen olemisen ongelmasta. Puhe, jota ihmisen ympärillä käydään, on hyvin byrokraattinen ja poliittinen. Maailma on kova, ja toisistaan täytyy pitää huolta. Mielestäni kirkon tehtävä on antaa kansalle esimerkki todellisesta vuorovaikutuksesta, Baltzar kuvaa.
HUOM. Kokemus ei ole tarpeen, sen sijaan tärkeää on sitoutuminen ja käytettävyys. Ujous ei ole este näyttelijäntyössä. Päinvastoin, yliosaaminen, päälle liimaaminen, sekä tietynlainen röyhkeys ovat ongelmia ohjaajalle.
Ilmoittaudu ja kysy lisää: Aino Sederholm, [email protected] p. 0400-766931
MUKAAN SUURNÄYTELMÄÄN
asederholm
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh761954Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971683- 1481240
- 215694
- 59688
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6656- 55581
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako193557- 46498
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337472