Merkonomin koulutuksella pankkiin töihin?

Maria--

Kuinka paljon täällä on merkonomeja, jotka ovat pankissa töissä? Ajattelin, että onkohan minkäänlaisia mahdollisuuksia päästä pankkiin töihin merkonomin koulutuksella. Opintojeni suuntautumisena on talous- ja toimistopalvelut.

13

5936

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hoitsuksiko ajatteli

      pääsee ilmankin.

    • Milla88-

      Kyllä mahdollisuuksia on päästä pankkiin töihin, jos on koulutukseltaan merkonomi. Muutama kaverini on pankissa töissä, osa merkonomeja. Mutta enitenhän tradenomeja pankkeihin palkataan..Mutta kun asenne ja arvosanat ovat kohdillaan, niin eiköhän ne pankin ovet sinulle aukea :)

    • madh.

      pitääkö traden työskennellä esimiehenä. sekös ei kiinnosta. jotain back asiantuntija työtä?

      • Arvio1

        Ei taida paljon olla pelkoa, että tradenomin koulutuksella joutuisi esimiestehtäviin pankissa. Kyllä tuolla tutkinnolla taidetaan enemmänkin päätyä suorittavan tason tehtäviin. Sitten kokemuksen kartuttua voi joutua pähkäilemään minne haluaa edetä urallaan.


      • meidän pankiss on
        Arvio1 kirjoitti:

        Ei taida paljon olla pelkoa, että tradenomin koulutuksella joutuisi esimiestehtäviin pankissa. Kyllä tuolla tutkinnolla taidetaan enemmänkin päätyä suorittavan tason tehtäviin. Sitten kokemuksen kartuttua voi joutua pähkäilemään minne haluaa edetä urallaan.

        Kyllä pääsee traden papereilla esimiestehtäviin pankkiin! Ei mitään ongelmaa.

        Ammatinvalinta psykologi sanoi mulle, että merkonomin papereilla ei nykyään tee mitään, eikä suositellut sitä mulle. (Epäilen kyllä hänen sanomisiaan.)
        Kyllä pankissa voi merkonomejakin olla, mutta tradeista ne tykkää eniten.


    • Johtaja-Erkki

      Vanhat merkonomin paperit paremmat, kuin tradenomin........näin on:)

    • tietämätön

      Olen itse merkonomi ja valmistuin hyvillä arvosanoilla. haluisin päästä pankkiin töihin eli mitä kautta mun kannattais yrittää? osaako kukaan neuvoa:D

      Kiitos jo etukäteen!

      • bankki

        hae pankin omien nettisivujen kautta. useat pankit käyttävät konsulttiyrityksiä jotka hoitavat esim ryhmähaastattelun ja tekevät motivaatio/työpersoonallisuuskyselyn. paljon merkonomeja otetaan kyllä pankkeihin ja sisäisillä koulutuksilla pääsee usein eteenpäin ja erikoistumaan halutessaan.


    • alanvaihtaja

      Itse pääsin pankkiin aikoinaan (10 vuotta sitten) merkonomin papereilla. Olin ensin kesätyöntekijänä, (kun opinnot olivat vielä kesken), ja valmistuttuani sain vakituisen paikan.

      Riippuu varmaan siitäkin, minkälaista työtä haluaa pankissa tehdä. Itse aloitin ihan perustehtävistä konttorissa: maksuliikenteen hoitoa, tilien avaamista, korttiasioita, joustoluottoja... myöhemmin asuntolainoja ja sijoitusasioita jne. Pankkimaailma ja konttorissa tehtävä työ on kovasti muuttunut siitä kuin itse työt pankissa aloitin. Nykypäivänä tehokkuus ja myyntitulokset ovat asioita, joita kytätään varmasti jokaisessa pankissa.

      Uskoisin, että merkonomin papereilla on konttorityön lisäksi mahdollista saada myös erilaisia back office -tehtäviä. Kannattaa jättää avoimia hakemuksia pankkien omien nettisivujen kautta ja soitella sitten perään. Ehkä myös vuokrafirmojen kautta saattaa löytyä määräaikaisia tehtäviä pankeissa? Ja kannattaa hakea myös esim. kesätyöpaikkaa, sitä kautta voi aina saada jalan oven väliin.

    • ......

      Minkälaisia back office työtehtäviä pankeissa on?

    • merkonomiiex

      10 vuotta sitten merkonomi oli vielä HOT TYÖMARKKINOILLA mutta nyt ....siwaan pääsee kassalle ja sinne pääsee ilman papereitakin ..
      Valitettavaa on että merkonomi on nykyään sama kuin merkantti joskus 10 vuotta sitten.

    • fyysinen_preesens

      Paikkakunnasta riippuen merkonomi työllistyy joko hyvin tai huonosti. Sanoisin että opiskelijakaupungeissa noi duunit nappaa Trade tai ktk/KTM opiskelija. Pienemmilläpaikkakunnilla luultavasti merkonomiakin arvostetaan

    • Anonyymi

      Valmistuin merkonomiksi 1963, elämä on itsestä kiinni, olen ylpeä merkonomisormuksestani, pankkialaa 40 vuotta. Ihana työpaikka jossa saa läheiset kontaktit asiakkaisiin. Ymmärtäkää hyvän asiakaspalvelun tärkeys.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7063
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3390
    Aihe