Kaverilla on tavallinen modeemi joka on kytketty kaapelipistokkeella seinään. Siinä on vaan yhdelle tietokoneelle rj45.
Mistä löytyisi wlan modeemi jossa tuollainen liitin, jotta saisi langattoman verkon käyttöön?
Verkkokaupassakin oli vaan tohon puhelinpistokkeeseen sopivia...
Mistä löytyisi wlan modeemi jossa tuollainen liitin, jotta saisi langattoman verkon käyttöön?
Verkkokaupassakin oli vaan tohon puhelinpistokkeeseen sopivia...
Vastaukset 9
Vanhimmat
.
http://www.google.fi/search?q=wlan router&hl=fi&prmd=ivns&source=lnt&tbs=lr:lang_1fi&lr=lang_fi&sa=X&ei=iVFvTYnWIMOChQfxo6A0&ved=0CA8QpwUoAQ
Esim.
http://www.a-link.com/fi/WNAP.html
.
Esim. Buffalo Nfiniti WHR-G300N https://www.konebox.fi/PublishedService?file=page&pageID=9&itemcode=107607
Laitteessa on lisäksi 4 kpl 10/100 ethernet portteja(RJ45)
Niin, niin mutta siis sellanen modeemi jossa on takana kaapeliliitin(sellanen kun on digiboksin perseessä), ei tollanen perinteinen puhelinjohtopistoke???
Vai onko niitä jotain adabtereita joita saa väliin?
Tarkotin siis coax liitäntää modeemin takana.
Sä voit käyttää sitä kaapelimodeemia joka jo on olemassa
ja kytkeä sen Wlan-tukiasemaan joista olikin linkkejä
.
esim. tuo WNAP:n WAN liitäntään yhdistetään se RJ45 johto kaapelimodeemilta
.
Jos noin ketjuttaa , niin toimiiko 4 porttisen wlan modeemin kaikki kytkimet sen lisäksi että wlan toimii? Eli saako jokaseen neljästä portista pöytäkoneen verkkoon?
Kyllä toimii. Reitittimissä on erillinen up-link/WAN-portti. Tästä vedetään kaapeli modeemin RJ45 liitäntään, ja ketju on valmis. Reititin on helpointa konffata käyttökuntoon kytkemällä se suoraan koneen verkkokorttiin. Laitteeseen pääsee käsiksi nettiselaimella, ja ohjekirjan kertomalla IP-osoitteella. Kaikissa laitteissa on joku oletuskäyttäjätunnus ja salasana. Nekin kerrotaan ohjeissa. Reitittimessä on oma DHCP, mikä jakaa osoitteet verkossa oleville koneille. Jako voi mennä esim. näin. Reititin - 192.168.100.1
Työasema - 192.168.100.2, jne. WLAN-yhteyttä käytettäessä yhteys kannattaa salata vähintäänkin WPA2-tasoisella salauksella. Itse suosin WPA2-PSK AES salausta. Tuossa tarvitaan vain yksi avainkoodi, mikä sitten syötetään jokaiseen koneeseen, minkä halutaan käyttää langatonta yhteyttä. Mikäli koneet kytketään suoraan LAN-portteihin tuo salausasetus ei vaikuta mitenkään.
.
Wlan routereissa on yleensä oma dhcp serveri joka jakaa omia ip-osoitteita yleensä jollakin alueella 192.168.0.xxx
Sellaisessa erikoistapauksessa että haluaa käyttää jonkin olemassa olevan dhcp serverin antamia osoitteita kytketään rj45 yhdysjohto johonkin porteista 1-4 mutta siihen ei ole kotioloissa yleensä mitään tarvetta
Routerin mukana tulee ohjeet mihin ip-osoitteeseen pitää selaimella mennä että pääsee asetuksiin käsiksi
.