Kaikki 200 /kansanedustajaa tietää, ettei 420 – 680 – 900 / eurolla tulla toimeen, siis näillä summilla ollaan köyhyysrajan alapuolella!? Kansanedustajat tekevät politiikkaa ja lakimuutoksia, miksi he eivät tee mitään, tai miksi he eivät ole tehneet mitään köyhyysasian hyväksi? Jokainen edustaja puhuu yksitellen köyhyyden poistamisesta, mutta siihen se sitten jää. Huijareitako kaikki edunvalvojat, sillä lakia tehdessään he varmistavat päättämättömyydellään asian niin, ettei sitä voida valvoa ja näin saadaan aikaan kupla jota voi käyttää härskisti hyväksi ja mitä vielä lain laatijat itse hyödyntävät näitä aukko kohtia, kuten esim. pitkäaikaistyöttömiä on hyvänä pidetty, niin valtiolla, kuin kunnallakin. Me Suomalaiset olemme matemaattisesti lahjakkaita, miksi siis näinkin yksinkertainen asia, kuin kohtuullinen toimeentulo ei toteudu matemaattisesti siellä eduskunnan päätös elimissä. Jos joku kansanedustajista väittää, ettei hän osaa laskea, niin hän ei kuulu korkeaan virkaansa. Jos taas laskenta taito on olemassa ja tehdään toisin päätöksiä, kun tilastot näyttävät, niin näissä tapauksessa voidaan jo puhua itsepetoksen elkeistä.
Järjetöntä
Järjetöntä
790
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Noin on, eli kansanedustajat tietää etteivät he tule toimeen noilla summilla!
Se miksi he eivät tee mitään, johtuu heidän suurista tuloistaan! Simppeliä eikö totta!
Köyhän olemassa olo on välttämätön tosiasia sille suurelle varakkaalle keskiluokan eläjäkunnalle, sillä tämä massaköyhyys luo matalamman inflaation, joka hyödyttää suuresti niitä joilla on ostovoimaa. Suuret tulot ja pieni inflaatio on hyvä yhdistelmä.
Monet saaneet pelkkiin vaalikuluihin enemmän kuin toiset saavat koko vuodessa !
Mitäpä köyhä lisärahalla tekisikkään? Ei mitään sillä eihän ne parat sitä osasi käyttääkkään, vaan ovat hetimiten tuhlaamassa rahojaan ties vaikka mihin syntisiin huvituksiin !
Jos rukkaset pysyy kourassa niin aina voi tehdä
Vero suunitteluu isojen malliin
Eli Harmaa Bisnes Kunniaan .
Turha olla teko pyhä tässä ajassa .
Kansanedustajat ja kaupungien virkakoneisto niitten ylisuuret palkat
ja niitä lisätään ,kuten jouko Ahonen teki.
Ellei muutosta tapahtu, heti puolet suomalaisista on köyhyys loukussa.
Äänestäjät ettekö tajua,yhteiskunnan varoja ei jaeta tasapuolisesti.
Meidän pitäisi palata 70/ luvulle kunta, valtiosektoreiden palkkaideaan, eli pieneen alimaksuluokkaan palkanosalta, mutta samalla pitkäkestoiseen työsuhteeseen, tarkennettuna eläkevirka taattuna. Tämä käytäntö antaa mahdollisuuden pysytellä inflaation pienellä tasolla. Miksi aikanaan sitten lähti inflaatio rajuun nousuun, syynä siihen oli juuri se, että nämä yllä mainitut sektorit nostivat omalla päätösvallallaan palkkansa ylisuuriksi.