Olen ostamassa uutta kameraa, mutta kaipaisin apua sen valintaan.
Opiskelen sisustussuunnittelua ja haluaisin kameran, jolla saan hyviä kuvia sisätiloissa. Kuvaan omia suunnittelukohteitani ja tuotteita. Lisäksi kameran pitäisi palvella matkoilla, perhejuhlissa yms. normaalielämän vaihtelevissa tilanteissa.
Olen valmis perehtymään kameran ominaisuuksiin ja haluan että siitä löytyy mahdollisuus tehdä manuaalisia säätöjä.
Tärkeimmät ominaisuudet
- hyviä kuvia sisätiloissa - eli huonommissakin valaistusoloissa
- mahdollisimman kevyt ja mielellään pienikokoinen
- kuvanvakain
- hyvä värin- ja kontrastintoisto
- laajakulma
Kuvittelen tarvitsevani seuraavia ominaisuuksia: RAW, histogrammi.
Olen lukenut paljon arvosteluita, mutta valitettavasti en ymmärrä kaikkea teknistä tietoa. Päätöksen tekeminen on siksi vaikeaa. Sony DSC-WX10 ja Canon S95 vaikuttavat minusta sopivan parhaiten tarpeisiini. Molemmissa on laajakulma, kuvanvakain, HDR ja f-arvo alle 2,5. Toki tuo Sony on vielä osittain arvoitus koska sitä ei ole vielä saatavissa. Mallista ei löydy myöskään yhtään arvioita.
WX10:ssä houkuttelee panoraamakuvaus, taustasumennus ja se että siinä kehutaan olevan yhtä nopea tarkennus kuin järkkäreissä. Ymmärtääkseni tämän pitäisi auttaa sisätiloissa (huonossa valossa) kuvaamisessa. Olen kuitenkin erilaisista keskusteluista ymmärtänyt, että 16,2MP voisi tarkoittaa huonoa kuvanlaatua ja että tämä riippuisi pitkälti optiikasta?? Osaisiko joku selvittää tämän ymmärtämättömälle?
S95:n arvostelut ovat olleet aika huikeita. Sen paino 193g on kuitenkin ehdoton maksimi. Ehkä pahimmaksi puutteeksi luen panoraamakuvauksen puuttumisen, joka olisi hyvä ominaisuus sisustusprojektieni kuvaamisissa. Tärkein ominaisuus kameralle on kuitenkin kuvien laatu.
Olen aiemmin katsonut Sonyn DSC-WX5 -mallia. Tuntuu että taustasumennus ja HDR puoltavat kuitenkin WX10:ä, jos sen korkea pixelimäärä ei muuten pilaa kuvia. 3D-kuvat eivät ole kriteeri, enkä kaipaa kameralta videokuvaa.
Päätös pitäisi tehdä mahdollisimman pian, joten kaikki asialliset neuvot otetaan ilolla vastaan!
DSC-WX10 vai S95 vai...?
a p u a
0
248
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1681428
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä411019Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38725- 14650
- 37637
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä28632Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver20622Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46607Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30577Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17573