On The Floor pistää jalan vipattamaan!

bellali

5

1530

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • j k

      va iniin

    • hohohoho

      Tuohan on 80 luvun Lambadaa. Taaskaan amerikkalaiset ei osaa tehdä omaa musiikkia!

      • bellali

        Öö, ehkä biisissä on sample Lambadasta? Se on ihan täysin laillista, ei mitään plagiointia.

        On The Floorin lisäksi hyviä biisejä ovat Hypnotico, Invading My Mind, Papi, Villain ja Starting Over tältä uudelta albumilta.


    • vuosi -89

      Joo mutta suuri osa kappaleesta on kopioitu lambadasta. Otti heti korvaan kun kuulin eka kerran. Ehkä Jennifer luottaa et nyky nuoriso joka häntä fanittaa ei huomaa yhtäläisyyttä, mutta kopio mikä kopio. Kuuntele vaikka you tubessa kaoma lambada ja Jennifer On the floor yhtäläisyyden huomaa/kuulee heti alussa.

      • bellali

        "Joo mutta suuri osa kappaleesta on kopioitu lambadasta. Otti heti korvaan kun kuulin eka kerran. Ehkä Jennifer luottaa et nyky nuoriso joka häntä fanittaa ei huomaa yhtäläisyyttä, mutta kopio mikä kopio. Kuuntele vaikka you tubessa kaoma lambada ja Jennifer On the floor yhtäläisyyden huomaa/kuulee heti alussa. "

        Miten tämä ei nyt mene perille. Kopio ei = sample.

        Sample on on ostettu biisinpätkä jota käytetään toisessa biisissä. Muun muassa Madonna ja Christina Aguilera ovat käyttäneet sampleja biiseissään, Christina Back to Basics -albumilla ja Madonnan vanhat balladit Something to Remember -kokoelmalla.

        Kopio on luvaton plagiointi. En tiedä onko Jen maksanut tuosta samplesta koska mulla ei ole albumin kansivihkosta josta asian voisi tarkistaa, mutta jos on niin sämpläys on ihan ok ja sitä tehdään jatkuvasti. Ihan laillisesti. Suurimmasta osasta yleisö ei edes ole tietoinen vaan kuuntelevat tyytyväisenä vaan biisiä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      68
      17533
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      43
      5341
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      303
      2916
    4. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      40
      2431
    5. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      169
      2358
    6. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      24
      1864
    7. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      6
      1752
    8. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      140
      1708
    9. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      12
      1692
    10. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      411
      1628
    Aihe