Käyttöönotto pakkasien jälkeen

Autoista tietämätön

Minun Astrani -97 on seisonut autokatoksessa tammi - helmikuun pakkaset. Muistelen, että autoon jäi tosi vähän bensaa, kun viimeksi ajoin sillä joulukuun lopulla.
Nyt sitten haluaisin ajella autolla, kun ilmakin on niin keväinen, mutta pitääkö minun tehdä autolle jotain erityistä ennenkuin otan auton käyttöön. En ole yrittänyt edes käynnistää autoa. Mitä bensaa minun kannattaa ensimmäisenä tankata.

6

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tulillejatankille

      laita käyntiin ja mee tankille.
      uutta 95 tai 98 ,ei ole merkitystä.

    • Juiggi

      Ei missään nimessä 95E10, varsinkaan noin vanhaan autoon! Eikä itseasiassa mihinkään muuhunkaan kannata, kuluuu enemmän ja antaa vähemmän tehoa.

    • OokkojokuLappalainen

      heko heko.
      Kakka puhetta että mainittavia eroja olisi kulutuksissa tai tehoissa.
      Erot ovat niin pieniä ettei edes pers dynolla pysty erottamaan millä bensalla ajaa.

    • fundamentalist

      Käyntiin.
      Huoltoasemlta tankki täyteen 98:ia ja sitten 50 - 100 km:n ajo jotta
      akku lataantuu täyteen.

      • helpommalla

        pääsee kun ajaa vain sen verran kuin tarvitsee ajaa. En lähtisi ajamaan 100km lenkkiä vain sen takia että lataisin akkua. Jos auto lähtee käyntiin talviseisokin jälkeen niin se varmasti lähtee käyntiin myös kauppareissun jälkeen.


    • Autoista tietämätön

      Eilen sitten kävin laittamassa auton käyntiin. Auto on seisonut neljäkuukautta pakkasessa ja se lähti käyntiin!!! Sain kyllä vähän yrittää, mutta lopuksi se hurahti käyntiin. On se hyvä auto tuo minun Asrtani. Kiitos vinkeistä :).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      101
      8827
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      47
      4349
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1946
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      39
      1554
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1480
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      34
      1209
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1190
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      887
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      872
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      837
    Aihe