Ostin juuri uuden kannettavan ja ihmettelen miten uuden koneen näytössä voi jo olla sormenjälkiä?? Luulisi että tehtaalta puhtaina lähtevät. Samoin ohjekirjaspussi oli hieman repeytynyt yläreunasta. Näinköhän on joku palautettu kone kierrätetty ja pakattu uudestaan myyntiin.
Epäilyt heräsi jo kun konetta piti odotella ja liike ei tätä uutta myyntierää kuulemma koskaan saanutkaan, vain nämä muutamat tilatut koneet tulivat. Mistäköhän?
Epäilyt heräsi jo kun konetta piti odotella ja liike ei tätä uutta myyntierää kuulemma koskaan saanutkaan, vain nämä muutamat tilatut koneet tulivat. Mistäköhän?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos kone toimii normaalisti, niin miksi et pitäisi sitä? Hyvä konehan se on, vaikka sitä on ehkä vähän testattu....
Monissa paikoissa on "tyytyväisyystakuu" jolloin ostetun tuotteen voi
palauttaa viikon-parin sisällä.
Esim. itse on tässä koekäytössä modemireititin ja tilausvahvistuksessa
lukee "jos palautat tuotteet 2 viikon sisällä, huolehdi että myyntipakkaus on ehjä
ja sisältää kaikki mitä siinä ostettaessa oli".
On aika luonnollista että jos tämän palautan se testataan toimivaksi ja
laitetaan taas myyntiin.
Miten muuten, vai meinaatko, että kaikki palautetut, joita isoissa liikkeissä
kertyy paljonkin, heitetään roskikseen?
Voihan tapauksessasi ne sormenjäljet tulla siitäkin että joku asiakas on
omatoimisesti avannut pakkauksen ja tutkinut tuotetta.
Näitä näkee hyllyjen välissä useinkin repimässä pakkauksia vaikka kuinka
olisi kauppiaalta iso pyyntökyltti esillä
"Näytekappale on erikseen, ethän avaa pakkauksia".
Palautuskoneet menee tarkastuksen jälkeen varmasti uudelleen myyntiin, sitä en epäile, mutta kyllähän myyjän täytyy asiasta ilmoittaa. Eikä myydä kierrätettyä konetta uutena täydellä hinnalla.