Tuottajille maksettu liikaa?

Atrian pomo lähtee, ei saanut riittävää tulosta aikaan:
http://www.iltalehti.fi/talous/2011030413298410_ta.shtml
11242
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

kohta nurin koko pulju. Nyt huutavat jo suureen ääneen veronmaksajaa apuun...

Ei ole mitään asiaa tuhlata veroeuroja tähän, ainakin pitää tuottajahinnan laskea reilusti ensin, jottei tämäkin kaadu taas kerran yksistään kaupunkilaisen työmiehen niskaan.

Äänestä
  • Ei tuottajahinnat mihinkään voi laskea.Ne ovat olleet pohjalla jo 15 v.Moni on erehtynyt metsärahojaan syötämään elukoille.Nyt voi kysyä kannattiko?

    Mitään rahaa ei noille saa enää mennä antamaan.Luulisin ,että alkaa uskollisimmallakin osuuskuntauskovaisella silmät aukeamaan ja veri kiertämään.Leikitään pörssiyritystä ja huudetaan valtiota apuun;vittu kun on lapsellista porukkaa.Pörssissä ollaan sen vuoksi,että sieltä
    saadaan tarvittaessa rahoitusta osakeantien kautta jos pääomasta on pulaa.

    Konkkaan vain niin alkaa maanviljelijöiden kusettaminen vähenemään

    Äänestä

JAA NIIN , ETTÄ kun ensin lahjoitetaan vuota ,veri , häntä , sisäelimet(maksa
munuaiset, sydän , kieli) , niin siittenkin ei kannata.
Munpuolesta saakin kaatua , oon 25 vuotta jo lähettänyt muualle , ja saanut
taatusti paremman hinnan, ja painavampana ruhopainona punnituksen.
Nää kaikki KEPU-FIRMAT pitää vaan osata kiertää kaukaa.
Ei sen onnistuneenpaa ´nimitystä voi puolueelle löytää kuin KEPULI
ON.

Äänestä

Hullun lehmä Paatelainen saa mitä pyysi , oikea maajussin kusettaja
istuu vielä alma median hallituksessa junailemassa maatalouden
mustamaalausta. Ja toimii Fatserin kanssa elintarvike huollon kehittämis
projektissa MATTI VANHASEN TOIMEKSIANNOSTA.

Äänestä

Ei paljon verohelpotukset auta jos tuotanto on tappiollista. Jos herra hallituksen pj nostaisi tuottajahintaa saattais viivan alle jäädäkin jotain

Äänestä

pakko muuttaa, alaspäin, ja paljon.
Nykyisellä hintatasolla lähtee kaikki alkutuotanto Suomesta.
Teollisuus aloittaa tuonnin suuressa mittakaavassa, koska sen on pakko. Nykyiset tuottajahinnat ovat suhteettoman suuret maailmanmarkkinahintaan nähden. 1/4 hinnoista pois, samoin kansallisista tukiaisista, niin voi maatalous selvitä seuraavistakin vuosista.

Äänestä
  • muun maailman tapaan, 20-30 prosenttia aluksi, tuottajahinnat ovat jo valmiiksi EU:n alhaisimmat.

    Äänestä

  • PALKKOJA LASKETTAVA kirjoitti:

    muun maailman tapaan, 20-30 prosenttia aluksi, tuottajahinnat ovat jo valmiiksi EU:n alhaisimmat.

    laskea, ainoastaan alkutuotannon osuutta. Teollisuuden osuus ketjussa pysyy samana, riippumatta siitä mistä raaka-aineet tulevat. Ja nämä raaka-aineiden hinnat tässä juuri ovat poskettoman korkeat.

    Äänestä

  • Ei palkkoja tarvitse kirjoitti:

    laskea, ainoastaan alkutuotannon osuutta. Teollisuuden osuus ketjussa pysyy samana, riippumatta siitä mistä raaka-aineet tulevat. Ja nämä raaka-aineiden hinnat tässä juuri ovat poskettoman korkeat.

    Onko luetun ymmärrtäminen vaikeea?Tuottajahinnat ovat niin alhaalla kuin voivat.Ei voi laskea yhtään mihinkään.

    Äänestä

HALUAVAT ATRIALLE DIOKSIINILIHAA , SITÄ KUN SAA HALVALLA .!
Siinähän sitten Duunarit syövät -- halpaa lihaa.

Äänestä

Tuottajahinnat ei ole maajussien tai poliitikkojen päätettävissä, ne tulee markkinoilta, eli ovat sillä tasolla millä näitä samoja tuotteita maailmalta saa.

Jonkinverran voidaan tietenkin yrittää sitä nostaa, mutta kovin vähän nämä meidän jalostajat ovat valmiita sitä kotimaista lisää maksamaan, lihassa ei käytännössä yhtään, mutta maidossa on yleensä saatu jonkinverran parempaa hintaa.

Ongelmahan on kaikkialla maailmassa sama, tuottajahinnat on liian matalalla, mutta aina kun esim. viljanhinta nousee, niin tulee näitä kapinoita ja muita rähinöitä ympäri mailmaa, esim. nyt tänä talvena on viljanhinta noussut noin 40 %:tia maailman pörsseissä, seuraus on ollut se, että ainakin kymmenessä arabimaassa on täysi rähinä päällä ...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tuottajahintoja alas kirjoitti:

Atrian pomo lähtee, ei saanut riittävää tulosta aikaan:
http://www.iltalehti.fi/talous/2011030413298410_ta.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu