Vanhanaikaista??

spk80

Kuulin juuri, että akvaarioharrastukseni on vanhanaikaista! :D Tästä tulikin mieleen, että onko jollain faktatietoa, että miten harrastajien määrä on muuttunut tässä muutaman vuosikymmenen aikana? Että kuulemma "olisi ollut muotia 80-luvulla ja nyt ei enää".

4

180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • P.A.

      En todellakaan osaa sanoa mitään tuohon akvaarioharrastuksen vanhanaikaisuuteen, koko ihmisen kiinnostus akvaarioissa pidettäviin kaloihin kuitenkin juontaa juurensa jo yli 2000 vuoden päähän.

      http://kotisivu.dnainternet.net/aaro.jarvitalo/akvaariot.htm tuo tutkimus väittää, että 80-luvulla oli hiljaisempaa kuin 70-luvulla, ja että akvaarioharrastus on sen jälkeen taas ollut kasvamaan päin.

      Wikipediassa taasen lukee, että Suomessa on arvioidusti 15000-25000 akvaarioharrastajaa tällä hetkellä.

      En menisi sanomaan että tämä akvaarioharrastus olisi mitenkään "out" tällä hetkellä, mutta itse luulisin että se on taas hiljenemään päin.

    • akvaarioharrastaja

      Olen saanut myös kuulla, että akvaarioharrastus on vähän sellainen kasarijuttu.
      Mustakin tuntuu, että akvaarioita oli ennen vaikka kuinka monella, mutta monet kyllästyivät siihen. Kyllästymisen syy on kuulemani mukaan yleisesti ollut se, että kaloja kuoli ja se akvaarion peseminen oli niin rankkaa.

      Kalat kuolivat yleensä huonoon hoitoon, josta tämä peseminen on yksi esimerkki. Akvaario saatettiin raahata kerran kuussa kylppäriin. Kalat olivat pesun ajan ämpärissä ja koko allas pestiin (pahimmassa tapauksessa pesuaineella) ja pohjasora huuhdottiin. Tämä tietysti tappoi kaikki akvaarion tasapainon pitämiseen tarvittavat bakteerit. Hyvien pöpöjen puutteen vuoksi pahat pöpöt saivat vallan ja kalat kuolivat.
      Nykyään tiedetään ja osataan enemmän. Altaasta vaihdetaan viikottain 30-50% vedestä eikä pohjasoraa todellakaan pestä.

      Luonani vierailevat tuttavat kysyvät joskus, että miten ehdit pitää noin montaa (3) akvaariota kun sulla on muitakin harrastuksia. Kerron, että akvaarioiden siivoiluun menee viikossa noin tunnin verran. Jos iskee sisustusvimma niin sitten kestää kauemmin.
      Ihmisillä on siis ilmeisesti edelleen se käsitys, että akvaarioharrastus on työlästä ja uuvuttavaa. Minun mielestäni se on rauhoittavaa ja se antaa ihanan pienen palan vedenalaista maailmaa kotiin.

    • P.A.

      Akvaarioharrastus on kyllä muuttunut todella paljon sitten 80-luvun. Mukaan on tullut vesikemia mistä silloin harvat tiesivät mitään. Itsekin muistan kuinka joskus ollaan raahattu sitä ihanaa soraa kylppäriin pestäväksi, kaikki kivet ja muukin mitä akvaarioon laitettiin, keitettiin kattilassa :D Nykyään riittää jos niitä huuhtelee jos ne eivät ole järvestä kerättyjä. Akvaarion lasit hinkattiin puhtaaksi fairylla ja sitten ihasteltiin kuinka kiilsi. Kyllä oli varmaan kaloilla hyvä olla.

      Meillä oli vaikka mitä kaloja, nykyään ajattelen kauhulla mitä kaikkea siinä pikkuisessa purkissa olikaan. Platyt, millikset ja muut olivat siellä sekaisin kaikkien muitten kalojen kanssa, mistään veden kovuuksista ei ollut mitään hajua, enkä ollut koskaan kuullut vedenparannusaineesta.

      Meillä harvat kalat elivät edes vuoden vanhaksi, meistä se oli ihan normaalia että niitä kuukahteli vähän väliä. Nykyään jos kala kuolee, tutkin tarkkaan kaikki vesiarvot, vanhimmat kalat alkavat tällä hetkellä olemaan 5-vuotiaita.

      Sen olen myös kuullut monen suusta kuinka vaikeaa ja aikaa vievää on akvaarion pitäminen, mutta minun tarvitsee vain viikon välein vaihtaa vettä ja putsata sisäsuodatinta. Muuten se pulputtelee itsekseen. Käymispullojen kanssa menee noin puoli tuntia kuukaudessa. Kasveja saa välillä harventaa, koska kasvavat tosi nopeasti. Silloin meidän ekoissa akvaarioissa saattoi olla pari kasvia ja nekin kitukasvuisia.

    • ;))

      Vanhanaikasta on laittaa lehtikala neontetrojen sekaan 80 litran akvaarioon tekokasvien kanssa. Nykyään ei hankita akvaarioita lapsille. Aiheesta oli muuten uusimmassa Akvaariomaailmassa.

      Mutta muoti on muuttunut. Sukarapujen nanoallas, jättisuuri rauskuallas ja helmirasboroiden 100 päinen armeija 400 litraisessa on akvaariomuoti nykyään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      203
      5184
    2. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      81
      3686
    3. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      11
      3450
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      62
      3142
    5. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      37
      3120
    6. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      41
      2326
    7. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      104
      2305
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      30
      2162
    9. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      76
      2120
    10. Mitä saa sanoa?

      Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja
      80 plus
      92
      2059
    Aihe