Mikä neuvoksi? Jeesatkaa!

Kone tökkii..

Vaikka käytän swshedder:iä niin aina vähän ajankuluttua smartsearch tulee takaisin aloitussivuksi, millä sen sais pois. J

Ja osaanko/onko noita esim ad-aware ohjelmia helppo käyttää.?

Ja yksi ihan hauska juttu tullut toshiba läppääriin, näytöntaustavalo sammuu kokoajan, voi tietysti olla rikkikin?
6583
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kannattaa kone käynnistää heti uudelleen ja katsoa onko hävinnyt. Ellei sitten kokeilla Ad-aware, spybot ja viimein Hijackthis.

Äänestä

Lataa netistä Ad-awaren ilmaisversio niin saat sillä pois objektin joka ilmeisesti on koneellesi pesinyt ja aiheuttaa kotisivun vaihtumisen. Aja ohjelma läpi Use custom scanning optins systeemillä ja poista kaikki löydetyt ötökät. Vaihda sitten työkalut/internet-asetukset kohdasta haluamasi sivu kotisivuksi. Tällä tavalla sain kotisivun vaihtumisen itse kuriin. Ad-aware hakusanaksi vaikka googleen. Hae suomalaisia sivuja. Haku antaa Lawasoftin suomalaist sivut haussa ylimmäiseksi ja sieltä löydät ilmaisversion jonka asennat koneellesi.

Äänestä
  • käyttöjärjestelmä,palomuuri ja virustorjunta koneessa on?

    Äänestä


  • rth kirjoitti:

    käyttöjärjestelmä,palomuuri ja virustorjunta koneessa on?

    sp3

    Äänestä

Millään en saanut pois ks. aloitussivua. En adwarella enkä millään muullakan pois.

Lopuksi auttoi smart protector ohjelma. Se poistaa kaiken internet historia yms. En muista mistä sen sain ja se on 15 pv kokeiluversio.

Vaihtuva kotisivu oli syntynyt koneelleni: sivu rekisteroityi koneelle, sen takia se ei lähtenyt muulla pois.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kaapattuko? kirjoitti:

Kone tökkii..

Vaikka käytän swshedder:iä niin aina vähän ajankuluttua smartsearch tulee takaisin aloitussivuksi, millä sen sais pois. J

Ja osaanko/onko noita esim ad-aware ohjelmia helppo käyttää.?

Ja yksi ihan hauska juttu tullut toshiba läppääriin, näytöntaustavalo sammuu kokoajan, voi tietysti olla rikkikin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu