Yksinäinen kummi

tallasiaajatuksia

Olen vieraantunut kummilapsen perheestä. Olin joskus ystävä lapsen äidin kanssa mutta vuosien myötä olemme täysin vieraantuneet. Lähetän kortin vain jos muistan, syntymäpäivänä. Yleensä unohdan.
Sekin tuntuu tyhmälle. Laittaa kortti täysin vieraalle lapselle velvollisuudentunnosta.
En tunne mielenkintoa lapsen tekemisiin, koska ei sieltäkäänpäin olla kiinnostuneita minusta. Yksipuolinen yhteydenotto lahjojen antajana ei kiinnosta. Ei ole tullut kuvia lapsesta, eikä kummin vointi kiinnosta.
Tosin todennäköisesti kohta tulee kutsu rippijuhliin, tavan takia. Vanhempia ei hengelliset asiat kiinnosta vaikka kummiuden alkuperäinen tarkoitushan on se että kummi tukisi lapsen hengellistä kasvatusta. Nykyään moni tuksin ajattelee koko asiaa niin. Parempi kun kummi ei ala Jeesutelemaan vaan ilmestyy paikalle lahjat kourassa jouluna ja syntymäpäivänä. Ja ihankun lasta nyt tarvitsisi kastaa edes, eihän se pään vedellä valelu takaa pelastumista- Pieni lapsi on viaton Jumalan edessä ihan sellaisenaan. Ei ihmistä mikään kirkko voi pelastaa sillä että pää valellaan vedellä. Monesti kummit ei edes usko raamatun Jumalaan, vaan omalla tavallaan omaan jumalaansa..Mitä järkeä koko kummiudessa siis on. No ainakin voin rukoilla lapsen puolesta; Varjelusta elämässä, lapsen uskoontulemista. Sen voin lapselle antaa, vaikken muuta voikaan näisssä olosuhteissa.

2

235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vastavuoroinen

      Sellaista se on, että yhteydenpito joskus hiipuu, joskus tulee riitaa jne. Olen samaa mieltä, että jos yhteydenpitoa ei ole muuten, ei kummin tehtävä ole olla pelkkä lahjakummi. Yhteydenpidon pitäisi muutenkin olla vastavuoroista.
      Minulle kävi samalla tavalla kuin sinulla. Kasvoimme kummilapsen äidin kanssa kertakaikkiaan niin erilleen että yhteydenpito katkesi koko perheeseen.

      Jos asia sinua kovasti vaivaa, voithan yrittää elvyttää yhteydenpitoa uudelleen jos haluat. Jos et, koita vaan hyväksyä tapahtunut. Lapsikin on jo aika iso. Minä olen ajatellut tämän niin, että se tyhmyys tapahtui siellä toisella puolella. Ystävä muuttui todella perhekeskeiseksi lapsen saannin jälkeen, eikä häntä enää kiinnostanut muu kuin lapset ja lapsiperheiden touhut. Minun kuulumiset eivät häntä enää myöskään kiinnostaneet. Samalla kun elämäntilanne muuttui hänellä, hänen suhtautuminen minuun muuttui aivan erilaiseksi ja jotenkin vähätteleväksi. Vain heidän perheen asiat olivat tärkeitä, minun eivät. Minusta tämä kertoo juuri siitä tyhmyydestä heidän puoleltaan. Tottakai on mukavaa kun on muita samassa tilanteessa olevia, mutta kyllä niiden toistenkin perheellisten kanssa voi riitoja tulla, ja lapseton kaveri voi perheellistyä, eli ei kannattaisi minusta sen takia dissata lapsetonta kaveria, varsinkin jos on pyytänyt hänet lapsensa kummiksi. Onhan selvää, että mikään ystävyys ei toimi kauaa vain toisen ehdoilla ja toisen asioista ja elämästä puhumalla. Hyvän ystävyyden pitäisi kestää elämäntilanteen muutos, ja onneksi muiden äiti-kavereiden kanssa se onkin kestänyt. :o)

    • j k

      ei haittaaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      26
      11029
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      42
      8377
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      127
      5300
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3674
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3588
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3544
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3167
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      55
      2549
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      35
      2041
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1796
    Aihe