vanha jutsu ja iipee

Onko jollain kokemusta ja kokemusperäistä näkemystä vanhan jujutsun, esim. hontai yoshinin, taura muson tai daiton käytöstä itsepuolustuksessa? Olen kuullut että vapaan sparraustreenin puute tekee niistä huonoja iipeelajeja. Ja pliis, vain sellaset joilla on jotain oikeaa kokemusperäistä tietoa, vastatkaa. Ei arvailuja tai muuta hömppää.
3998
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Riippuu mitä itse kukin tarkoittaa itsepuolustuksella. Itsepuolustus tulisi nähdä suurempana kokonaisuutena jossa ennakoinnilla ja tilanteiden välttämisellä olisi suurempi paino kuin itse tekniikalla. Jos tilanne pääsee eskaloitumaan väkivallaksi asti, on sitten käytettävä jotakin keinoa selvitäkseen tilanteesta. Olisi ehkä parempi tutustua itsepuolustuksen ennaltaehkäisevään puoleen kuin ottaa sellainen mindsetti että fyysinen välienselvittely on väistämätön.

http://www.nononsenseselfdefense.com/
http://www.geoffthompson.com/

Itse tekniikat ovat varmasti toimivia siltä osin että ihmisen anatomia ei ole muuttunut mihinkään sitten wanhan jujutsun aikojen.

Huomioon on otettava ajan tuomat muutokset sotimistavoissa, esim. se että tuon ajan jujutsukat käyttivät taitoaan taistelukentällä haarniska päällä. Tämä on osaltaan vaikuttanut myös tekniikoihin, suojaukseen ja vartalon asemaan tekniikassa.

Modernit jujutsun tyylisuunnat ottavat mielestäni nykyajan ihmisten tarpeet ja tavoitteet paremmin huomioon.

Äänestä
  • No tarkennan että tarkoitan vaikkapa järkkärin voimankäyttöä, jota ammatin puolesta on pakko harjoittaa eikä siinä "maalaisjärjen" karkuunjuoksu-mentaliteetti joka normaalissa iipeessä toimii, ole niin kaikkivoipa.

    Äänestä

Vanha jujutsu opitaan huomattavasti hitaammin kuin moderni pikkuveljensä. Vanhan jujutsun harjoittelussa ei niinkään ajatella, että nyt opetellaan lyöntejä, potkuja, heittoja ja lukkoja, vaan etäisyyttä, asentoa, ajoitusta ja liikkumista. Tällä tavalla kohtalaisen ip-taidon hallitsemiseen menee kauemmin, mutta teknisestä pohjasta tulee vankkaakin vankempi. Harjoittelen perinteisen jujutsun lisäksi muuta kamppailua juuri sparrin vähäisyyden takia, mutta pidän jujutsua edelleen ykköslajina, koska siitä on hyvä lähteä laajentamaan osaamista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


läpipää kirjoitti:

Onko jollain kokemusta ja kokemusperäistä näkemystä vanhan jujutsun, esim. hontai yoshinin, taura muson tai daiton käytöstä itsepuolustuksessa? Olen kuullut että vapaan sparraustreenin puute tekee niistä huonoja iipeelajeja. Ja pliis, vain sellaset joilla on jotain oikeaa kokemusperäistä tietoa, vastatkaa. Ei arvailuja tai muuta hömppää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu