Millä tavoin lakanat saa viikattua yksin siten, että ne ovat siististi taiteltuja?
liinavaatteiden viikkaus
9
5181
Vastaukset
- ........
Yleensä yritä oikoa lakanoita heti kun otan ne koneesta - enkä anna koskaan lingota täysillä kierroksilla 1400 vaan vähemmällä, etteivät mene ihan kamalan ryppyyn. Kuivatan ne kylpyhuoneessa oskarinoksilla, jossa ne saavat roikkua melko suorina, taitan keskeltä ja käytän kahta oksaa ripustamisessa. Reunat yleensä rullautuvat, niitä koetan kiskoa suoraan siinä samalla. Jos oikein harmittaa saata silittää kun ovat jo lähes kuivia, mutta aina ei harmita ryppyisyys niin paljoa. Sitten taittelen kaappiin, keskeltä ja toisen kerran uudestaan keskeltä, eli nelinkerroin (äitini rullaa lakanat aina, jolloin ne näyttävät samalta kuin silloin kun lakanat kaulattiin).
- ,.,.
Taittele pituussuunnassa ensin yhteen kertaan ja sitten reunat toiseen kertaan -lakana on nelinkerroin- siten että päädyn sauma tulee päällepäin, aseta oven väliin ja vedä. Sitten rullalle.
Harvoin on lakanan vetäjiä.- yksinäinen pyykkäri
Kiitos vinkeistä! Lähinnä on tullut viikkailtua siten, että pituussuunnassa nelinkertaiseksi ja siitä sitten taiteltu ensin puoliksi ja lopuksi yritetty taitella siististi pari kertaa. Saumat eivät vaan tahdo pysyä suorassa ja muutenkin lopputulos on ryppyinen.
- Sileäksi
saa sileäksi ilman mankelia, kun ostaa rautakaupasta muovista rei'ittyä salaojaputkea noin 40 sm. siihen rullataan nihkeä, vedetty-viikattu lakana siten että se on ensin keskeltä kahtia, niin ei puske vekkejä rullatessa. Ja antaa olla siinä esim, yön yli ja sitten oven päälle loppukuivaus.
- RiiTii
Taisit jo saada neuvoja, mutta tässä vielä lisää.
Itse kuivatan kaikki vaatteet ja myös lakanat lattailla pidettävällä kuivaustelineellä. Lakanat taitan pituussuunnasta kahtia, ja sitten vielä kahtia toiseen suuntaa. Ja samalla tarkistan, että reunat tulevat kohdilleen ja oion myös kierteiset reunat.
Kun käyttää vähän aikaa noiden lakanoiden taitteluun ja oikomiseen, niin sileää on lakanapyykki. En edes mankeloi tai silitä noita lakanoita. - lakanashow
http://www.meidanperhe.fi/keskustelut/alue/2/viestiketju/959883/viikkaatko_laitatko_laskostatko_vai_taitteletko_la/sivu/1
http://www.yhteishyva.fi/asuminen_remontointi/kodinhoito/lakanaopas/fi_FI/lakanan_veto_ohje/
http://www.martat.fi/neuvot_arkeen/pyykki/silitys_ja_mankelointi
Yksineläjä "vetää" lakanan oven välissä.
tai http://www.yellowservice.fi/yellowservice/tuoteryhma/Kuivaustelineet- dsölkfölksöfl
tai yksineläjä ostaa lakananvetolaitteen rautakaupasta (n. 55-60 €) kiinnittää sen seinään ja vetää lakanat, jonka jälkeen mankeloi.
- transpis
Itsekin kuivatan lattiatelineellä niin, että taitan ekana pituussuunnassa kahtia ja laitan sitten kuivumaan niin, että se keskikohta jää roikkumaan alaspäin ja lakanan yksi pää yhdelle "narulle" ja toinen pää seuraavalle narulle, niin myös kuivuu hyvin. Olipas vaikea selittää :)
Kaapitusta edeltää perinteinen rullametodi, eli taittelenpa lakanan uudestaan leveyssuunnassa kahtia, sitten toisessa suunnassa kahdesti kahtia, minkä jälkeen on lakanataitos on suorakaiteen muotoinen. Tämä silityslaudan päälle ja yläpää taitetaan alapään päälle, mutta ei kuitenkaan ihan reunaan asti vaan n. 10 cm päähän reunasta. Sitten rullataan yläpäästä kohti alapäätä ja siinäpäs on siisti lakanarulla, eikä avattaessa viikkaustaitokset häiritse. En mankeloi tai silitä lakanoita koskaan. Riittävän sileät ovat myös näin. - kerran viikossa
vuodevaatteet pesuun.
Mitä sileämpi on liinavaate, sen pölyttömämpi.
(Allergiset perheet)
hauskoja juttuja
http://igs.kirjastot.fi/iGS/kysymykset/haku.aspx?word=Liinavaatteet
ja ihanuuksia maailmalta
http://www.bettwaren-shop.de/bettwaesche/bio-bettwaesche
ei tarvihe paljon rautaa näyttää
http://eudict.com/?lang=gereng&word=bettwasche
http://translate.google.fi/?hl=fi&tab=wT#fi|de|
Vietämmehän kolmanneksen elämästämme vaaterissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka672395- 661377
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww731177EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje41107- 79835
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19780- 43668
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta82660Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe24638- 30616