Sydämen tykytys

Onko kokemuksia sydämen tykytyksestä ajoittain? Eli 2 kuukautta sitten olin super väsynyt jatkuvasta valvomisesta vauvan takia. Sydän alkoi tykyttää kuin elohiiri. Ei kipua, mutta inhottavaa. Levossa ollessa sen huomasin, liikkuessa ei mitään. Se meni ohi parissa viikossa. Nyt alkoi uudestaan ja on taas jatkunut pari päivää. Edelleen vain levossa ollessa.
5664
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mulla kans tykyttää varsinki just väsyneenä. Ollu ainaki 10 vuotta, tädillä kans mutta ei tietääkseni vaarallista sinäänsä..lisää lepoa..mullaki 3 tenavaa mut hyvät yöunet auttaa.Ja voisithan aina käydä lääkärissä...ite en oo käyny, mutta toiseen lääkärikäyntiin liittyen sydän jopa ultrattiin ja ei mitään vikaa. Tohtori tuumas että lisää unta vaan...se on elimistön varoitus liian vähästä unesta ja kuulema erittäin yleistä. Mutta ainahan voi soittaa aikaa tohtoriin...

Äänestä
  • Mulla tuli sydämen tykytys sivu oireena ku aloition käyttämään proplallia

    Äänestä

Täällä myös yksi tykyttelijä, mutta minulla kestää yleensä vain pari minuuttia. Ja juurikin levossa tunnen tuon.

Saattaa alkaa ihan yhtäkkiä, istun rauhassa ja kaikki on hyvin - yhtäkkiä sydän tykyttää pari kertaa todella kovasti, sen tuntee oikein rinnassaan.

Täysin terve olen, enkä erityisen stressaantunutkaan. Mielestäni nukunkin riittävästi.

Äänestä

Hermosto aktivoituu joskus liiallisesta valvomisesta, sydän voi hakata ajoittain liikaa. Kun nukkuu univelat pois, voi lakata. Stressi ja esim kahvo voivat myös lisätä tykyttelyjä. Minullakin välillä, mittaan verenpaineen aamulla.

Äänestä

Hermosto voi aktivoitua liiallisesta stressistä, Perfektionismi, jota monilla on lisää stressiä joskus, sitä kautta tykyttelyjä. Kun löysää hattua, auttaa. Antaa tiskien joskus olla jne. Siihenkin tottuu, ei aina napakympin arvoisesti tarvi mennä, ei pumpunkaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


.......... kirjoitti:

Onko kokemuksia sydämen tykytyksestä ajoittain? Eli 2 kuukautta sitten olin super väsynyt jatkuvasta valvomisesta vauvan takia. Sydän alkoi tykyttää kuin elohiiri. Ei kipua, mutta inhottavaa. Levossa ollessa sen huomasin, liikkuessa ei mitään. Se meni ohi parissa viikossa. Nyt alkoi uudestaan ja on taas jatkunut pari päivää. Edelleen vain levossa ollessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu