Kuinka vanhana olette antaneet lapsenne pelata videopelejä? ja mitkä teillä on säännöt?
Meidän, kohta 5 vuotias on pelannut satunnaisesti joskus joko isänsä pleikkaria tai vanhaa nintendoa.. Jotenkin tuntuu että onko tuon ikäinen vielä liian pieni pelaamaan..pelaa ihan sallittuja pelejä kylläkin, että en usko itse pelejen aiheuttavan haittaa, mutta silti.. Isänsä pelaa joskus monta päivää putkeen pleikkaria ja pikkumies istuu lumoutuneena sohvalla vieressä katsomassa, ei malttaisi lähteä ulos tai tehdä mitään muutakaan. Miehellä oli taas kolmen päivän peliputki (pelaa siis putkeen usean päivän jos mahdollista ja pitää taas kuukauden-kahden tauon) ja tänään sain kunnolla tapella lapsen kanssa siitä että ulos on lähdettävä kun olisi vain halunnut jäädä pelaamaan..kukaan ei siis sillä hetkellä pelannut. Poika ei pelaa päivittäin, ei edes viikottain, mutta kun joskus muistaa taas "oman" pelikoneensa tai näkee isän pelaavan, pelaamisesta on vaikea irrottaa poikaa..
Toisaalta mielestäni on inhottavaa koko aika kieltää lasta tekemästä jtn mistä pitää, kun ei sitä kuitenkaan usein tee, mutta kun tiedän että peli imaisee lapsen eikä hän halua sitten lähteä esim ulos mikä mielestäni kuitenkin on tärkeämpää. Ja kun lapsi on kuitenkin vasta kohta 5...En myöskään halua että lapsestani kasvaa mikään peliriippuvainen kelle pitää ladella säännöt miten kauan pelikonetta käytetään..
Ilmaisinkohan asiani jotenkin oudosti...
pienet lapset ja videopelit
5
317
Vastaukset
Minusta 5-vuotias saisi pelata vaikkapa sen 30 minuuttia aamulla ja 30 minuuttia iltapäivällä. Eli yhteensä 1 h. Tämmöisiä rajoituksia meillä oli peinenpänä.
- 13-vuotias
Älkää kasvattako hänestä kuin kaveriani!!
Hän pelaa joka päivä n.9 tuntia jottain peliä ja ei tee koulussa kun puhuu siitä muitten kaa.
Ja se on vielä semmonen hirvee finninaama HYI :(
Yksi tunti päivässä olis ehkä tarpeeksi nyt.
Eilen tajusin miksi peleissä on ikäsuositukset...
Niistä saa hirveesti vaikutteita!!!
Se kaverikin löi mua kengällä päähän tänään ja ne alko kuristaan mua kun vitsailin. Ja ne pelaa vaan sotapelejä ja titää varmaan kaikki mailman aseet ym.
Sitten se aikoo kesällä pelata 3 päivää putkeen (kuten miehesikin)
En tahdo että jokaisesta tulee pelihulluja, kuten minun luokalla.
Anna lapsesi pelata hillitysti. - tgeryetge
Anna pelata... Kehittää monella tasolla.
- 19+19=?
Ei kannata antaa kai hirveästi pelata... kun se sosiaalinen toiminta että pitäisi kuitenkin olla ihmisten kanssa tekemisissä, toistenkin lasten kanssa leikkiä..
Minulla oli hassu, kun olin purkamassa yhtä tietokoneen kiintolevyä, sitten kytkin sen siinä virtalähteeseen, veljen pieni tytteli tuli siinä katsomaan, että miten toimii tuollainen tietokoneen sisällä oleva osa, liikkuu tuollei siellä sisällä..
Varmaan tuo toisten lasten näkeminen ja niiden kanssa leikkiminen olisi tärkeintä, tuntuisi ainakin. - shf
Tunti päivässä 5v lapsella kuulostaa aika hurjalta. Meillä 5v pelaa ehkä tunnin viikossa, viikonloppuna. Kouluikäiset istuu koneella (pelaa tai katselee kun toinen pelaa) noin 6h viikossa.
Ei huvita enempää antaa pelata, kun on niin addiktoivaa. On sitä muutakin tekemistä maailmassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial131693Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1351679Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2561212Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221088Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2101066- 285955
- 128939
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt3897Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks49868- 10865