Mitoitus

Siinäpä sitä

Saneerauskohde Okt 120 m2 puutalo 25 v vanha Oulun lääni (joskus pakkasta -38)
öljyä n 2500 ltr/v patterilämmitys (pakkasilla menee n. 55 ast vesi)
asukkaita 2-4

Laskelmat näyttää
esim Thermia tai Nibe 8 kw
lämpökaivo 160 m

Onko mitoitus kohillaan ?? riittääkö kaivo - keskustellaan lämpökaivoista halksisijaltaan 140 mm vastaan 115 mm - mitä noista läpimitoista ??

Mitä mieltä olette ja mitä vastaavan "kulutuksen taloista" esimerkkejä löytyy teiltä toimivista systeemeistä ja sähkönkulutuslukemia / vuosi ??

3

126

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Energian kulutus

      Kyllähän nuo 80-luvun talot nielevät energiaa. mutta 80-luvun puolivälin talon pitäisi kuluttaa kuitenkin keskimäärin vain n. 100kw/h/m2 lämminvesi 30kw/h/m2 vuodessa eli 120m2= 15600kw/h vuodessa.

      Öljynä se tarkoittaa 0,9 hyötysuhteella n.1716litraa/ vuosi.ja teillä palaa 2500 eli n. 30% enemmän. Kuinka vanha poltin on ja milloin se on huollettu huoltoa. Paljonko talossa eristeitä seinissä ja missä kunnossa on ikkunat? Voisi päästä pienemällä pumpulla jos vika on polttimessa.

    • Siinäpä sitä

      Joo tuo 2600 ltr on arvio tästä vuosi taaksepäin elikkä viimeiset 2 kk tosi kylmää ja öljylaitteisto alkuperäinen ja polttimen huollotkin epäsäännöllisiä.
      Kyllä itsekin on arvellut että järjestelmä ei ole nyt kovinkaan kaksisessa kunnossa, joten varmaan ei nyt hyötysuhde kovinkaan hyvä.
      Takavuosina on kyllä mennyt reilusti alle tuon litramäärän

      Eristemääriä en nyt kyllä muista mutta vm. 87 normien mukaan varmaan

      Mitenkä olis tuo 160 m kaivo 8 kw pumpulle ja enegiatarve esim. 21000 kwh/v ??

      Ja mitä mielipiteitä tuosta kun jotkut poraavat 115 mm ja toiset ehottomasti 140 mm läpimitan kaivoja ??

    • väittikös joku että teho pitäisi olla vuosikulutus jaettuna kahdellatuhannella tunnilla ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelan mukaan veronpalautukset ovat tuloa tuet lähti

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012225387.html Verohallinnon maksama veronpalautus tulee niille, jotka ovat mak
      Maailman menoa
      186
      2881
    2. Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan

      Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes halli­tus­puolueiden omat kannattajat Kes
      Hallitus
      161
      1702
    3. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      143
      1453
    4. Mies, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, naisesta?
      Ikävä
      107
      986
    5. Sinkkujen tilanne kiinassa katastrofaalinen

      800 naista osallistui sinkkujen iltaan, paikalle saapui 0 miestä. Ei mahdollisuuksia, kun nainen on 38 -vuotias, ja
      Sinkut
      127
      926
    6. 65
      873
    7. Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?

      https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt
      Maailman menoa
      374
      780
    8. Minne katosi Sofian Jeff-rakas ystävä?

      Seiskalehden mukaan Jeffreytä ei ole näkynyt, kuin kesäkuussa maininta Sofian ommissassa insramissa. Onko jo tullut ero
      Kotimaiset julkkisjuorut
      161
      664
    9. Aloitan kiertotalouden

      Aloitin tänään kiertotalouden, ei mulla nyt oikeastaan muuta MOI
      Lieksa
      43
      658
    10. Kuka hukkui

      Kuka hukkui eilen kätkytniementiellä?
      Pyhäjärvi
      9
      643
    Aihe