Uusissa ikkunoissamme on niin isot raot etteivät tavalliset ikkunatiivisteet tepsi lainkaan. Sen vuoksi en keksinyt tähän asuntoon mitään muuta tiivistemateriaalia kuin leveää rakennusteippiä, joka on kyllä aika paksuakin. Mutta ei se mitään ole auttanut.
Onko ehdotuksia? Mieleeni tuli juuri, että onko kokemuksia fleecekaistaleista jotka voisi sinne väliin tunkea. Ja kuinka leveää kaistaletta että ei jäisi pullottamaan. Niin ja sitten tätä rakennusteippiä päällimmäiseksi vai?
Kertokaa kokemuksistanne, kiitos.
IKKUNOIDEN TIIVISTÄMINEN
8
402
Vastaukset
- Tiivisteet
Myös epäilevä
Mitäköhän rakoa olet tiivistämässä ? Ettet vaan ulkopuitteen ja karmin. Jos ulko lasi on yksinkertanen ja sisempi lämpölasielementti. Sen jos tilkitset tiiviiksi niin odotettavissa on että ikkunoiden väli huurtuu. - Ei, kun
sitä rakoa jossa jo muutenkin niitä tiivisteitä on ja jota yleensä asukas tiivistää kaupasta ostettavalla tiivistenauhalla.
- puuseppä02
sanot että uudet ikkunat, jos niin on, ikkuna toimittaja tiivistää ikkunat, etkä sinä.
Trollilta kuulostaa koko homma. - tiiviiksi
Harvasta rautakaupasta saat riittävän paksuja ja pitkäikäisiä ikkunatiivisteitä. katso netistä ikkunoiden tiivistysohjeet. Ohjeet ovat selkeät ulko-ja sisäikkunoille Tiivistä sitten silikoni putkitiivisteellä sillä se tiivistää yli 10 v.
- uusintaan
ei mene kauan ku taas vuotaa. laitahan uudet niin menee taas huoletta 30v
- ei vedä
Nyt kuule uudet ikkunat äkkiä DOMUS ikkunapisteen kautta niin ei tarvi tiivistellä kymmeniin vuosiin ja on taas yksi harmi poissa.Pojat siellä osaa hommansa
- Tutkittu käytäntö
uusintaan ja ei vedä. Kommenttinne ei kyllä perustu tietoon vaan ikkunavalmistajien härskiin ylimainostyyliin. Kaikilla tuotteilla on rajattu elinkaari.
Yksikään ikkunatiiviste ei toimi vuosikymmeniä tai puhumattakaan 30 vuotta.
Silikoni tiivisteen pitoikä on n 10 - 15 vuotta. TPE tiivisteen pitoikä on n 7-12 vuotta. - Holotna hki
Kiinteistöliiton ohjeissa on useampia kummallisuuksia jotka koskettavat yli kahta miljoonaa kerrostaloasukasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053121Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391600Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus931451- 891349
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461314Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1551228Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121168Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze123999Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803