Humalainen pappi löi miestä hautajaisissa
Omaiset järkyttyivät hautajaisissa Rantsilassa, kun pappi ilmaantui paikalle tukevassa humalassa.
Lestadiolaispappi ilmaantui hautajaisiin kovassa humalassa tiistaina. Omaiset eivät halunneet miehen saattavan vainajaa viimeiselle matkalle, joten he passittivat papin matkoihinsa.
Pappi aikoi ajaa pois paikalta autollaan, mutta omaiset päättivät estää tämän. Mies ei ollut ajokuntoinen. Pappi kaatui maahan, ja kun eräs paikalle olleista miehistä yritti auttaa, sai hän palkkiokseen nyrkin naamaansa.
Piispa pahoitteli tapausta myöhemmin, ja totesi ettei pappi ollut tehtävänsä edellyttämässä kunnossa.
- Pappi, joka lyö seurakuntalaisiaan - se on uutta! Vain kuuluisina hoitokokousvuosina 1970-luvulla on esiintynyt vastaavanlaista käytöstä.
Humalai-
nen vl-pappi?
2
220
Vastaukset
- Ransilassa
sitä osataan.
- Rantsilalaiset
ovat kuuluisia juoppoja, osa kaappi-, osa julki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,2075200Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813696Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers113460SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt633150SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun393129SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412326Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1042325Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?302172Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan762130Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja922069