Mulla on nyt semmonen ongelma, kun korjattiin auton takaluukun sähkömekanismia niin siinä samalla otettin sulakkeita pois. Nyt kun kaikki on paikallaan niin radio kysyy turvakoodia. En ole semmoista koskaan saanut ja ohjeissa sanotaan että sen saisi jälleenmyyjältä. Tä on ostettu keskusautohallista, mutta luin myös netistä että sen koodin voi saada muullakin tavalla. onko kokemuksia? En edes osaa katsoa radion malli nimeä, kun teknisissä tiedoissa se mielestäni ei ole. Mistäköhän saan selville radion mallinimen jne? Tyhmänä kysyn, ei ole vastaavaa koskaan käynyt. Kiitos tuhannesti auttajille!
Meganen radion turvakoodi??
13
9199
Vastaukset
- Meksu ykkönen
Kyllä se oikea paikka koodin kysymiseen on Renault-huolto. Todennäköisesti riittää auton rekisterinumero, saattaa vaatia käynnin paikan päällä. Soita huoltoon, kyllä ne sieltä neuvovat. Jos autossa on tallessa kaikki alkuperäiset paperit, saattaa radion koodi löytyä erilliseltä pahvilapulta.
- jhfrtu
Radion mallin ja merkin saat kun irroitat radion.
Radio taasen irtoaa kun työnnät esim. sopivat rautanaulat siinä
etulevyssä oleviin reikiin ja vedät radion pois paikoiltaan.
Netistä löytyy kyllä sivuja joilta saa tuon koodin ilmaiseksi. - rellu specialist
Ei muuta kuin otat radion irti. Varovasti työnnät sopivat tangot stereossa oleviin reikiin. Päät pitää olla pyöristetyt. Samalla kun painat tankoja reikiin, vedät laitteen ulos telineestä.
Sitten etsit laitteen merkin ja valmistusnumeron. Kirjaudu foorumille.
Sitten googlaamaan sanoilla I lost my renault radiocode tai please help
me with a code to my Renault RC..... Ilmoita laite ja valm.nr.
Viimeksi kun Meganen koodia tarvitsin, en ehtinyt odottaa kuin pari
minuuttia, niin joku ystävällinen gentleman vastasi koodilla.
Taisi olla joku digital-kaos.uk, mutta niitä on monia foorumeja.
Jotkut ruinaavat rahaakin.
Jos on kädettömyyttä niin ettet saa radiota irti, vie Rellu huoltoon.
Mutta se maksaa varmaan 50 ekee.- reme.
Ei tarvitse kuin poiketa merkkihuollossa rekisteriotteen kanssa. Ei ole maksanut mitään, kun olen kahteen rellun soitimeen tuon koodin hakenut. Puhelimessa eivät suostuneet koodia antamaan.
- rellu66
Kiitos todella hyvästä vinkistä! Ystävällinen Dekster Puolasta vastasi todellakin viestiin muutaman minuutin kuluttua ja saatiin rellu kuntoon. Vaimon sukkapuikot oli todella hyvä työkalu stereoiden irrottamisessa :) Säästettiinpä taas rutosti rahaa :)
- turbo-Urbo
Tämä ei oikeastaan kuulu asiaan, mutta kerrottakoon lisäyksenä: Minun -99 Breakissa ei auton mukana toimitetussa lapussa ollut koodi ollutkaan oikea, vaan jouduin 4 tunnin yrittämisen jälkeen ( joka yrityksen jälkeen odotusaika kaksinkertaistuu, kunnes on saavutettu 20 min sietoraja) lähtemään merkkihuoltoon kysymään asiaa. Vastaus ei onneksi maksanut mitään.
- *skm
Tuon koodin kysyminen muuten maksaa nykyään :/ Soitin Tampereen Käyttöautoon saadakseni omaan Renaultiini tuon koodin, niin sieltä kerrottiin että pitää mennä paikanpäälle ja tuo kyseinen tieto maksaa 25€..!
Mielestäni hieman liikaa siitä, että joku katsoo kolmessa sekunnissa tämän tiedon koneelta :P - Veronicah
Hei, kiitos paljon vastanneille! sain sen paikanpäältä mutta mulle se ei näköjään maksanut koska auto oli ostettu keskusautohallista ja siellä oli tämä tieto tallessa:)
- citikka06
2010 coupe megane. En saa radioasemaa vaihdettua kokoajan soi vaan toi radio aalto taisin sotkea laitteen siivoillessa on toiminut aikaisemmin moitteita.
- Stop the music !
Joko on lakannut soimasta ?
- timppa661
Android kännykkään ohjelma . https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mobileone.radiocodegen&hl=en
- Renault_radio_koodi
Keskusautohalli pyytää 40€ (!). Ei kannata maksaa!
Netistä hankala löytää maksutonta koodin avaajaa, mutta play-kaupasta saa ilmaiseksi appsin. Kannattaa ladata vaikkei tarvitsisi kuin sen yhden kerran. Itse latasin: Renault Radio Code Generator osoite: appsinhttps://play.google.com/store/apps/details?id=akerssies.dev.renaultcodescanner&hl=en&rdid=akerssies.dev.renaultcodescanner . Sen pyytämä koodi oli omassa Grand Scenicissä se turvakoodi, mulla F570 ja sen lyötyäni sain koodin jolla radio aukeaa.- ketkulat
Aikamoisia kettuja ovat, ei kuule kelitiedotuksia jos toosa ei käynnisty?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään13713144Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen823609Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,952884Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?361359Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2731354Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1441279Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1121236Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S121157- 811051
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin184923