Fiestan dieselin tankin koko on 40 litraa.
En saanut mitään varoitusta polttoaineen loppumisesta
tietonäyttö näytti että 75km tankkilla pääsee vielä.
kävin tankkaamaan 38,5 litraa mahtui.Mitä mieltä,
mielestäni varoitus pitäisi tulla että 80km vielä ja polttoaine loppuu.
Pitäisi varmaan asetuksia varoituksista muuttaa,mutta miten?Ja kulutus ei todellakaan ole niin pieni että 1.5 litraa riittää 75km.
En saanut mitään varoitusta polttoaineen loppumisesta
tietonäyttö näytti että 75km tankkilla pääsee vielä.
kävin tankkaamaan 38,5 litraa mahtui.Mitä mieltä,
mielestäni varoitus pitäisi tulla että 80km vielä ja polttoaine loppuu.
Pitäisi varmaan asetuksia varoituksista muuttaa,mutta miten?Ja kulutus ei todellakaan ole niin pieni että 1.5 litraa riittää 75km.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Noita asetuksia et pysty itse säätämään. Varaa aika korjaamolle, jossa mittaristoon ajetaan uudet päivitykset. Jos siitä ei apua, niin todennäköisesti mittaristo tai tankkilaite menee vaihtoon.
Miksi ajaa tankki tyhjäksi kun voi tankata jo hyvissä ajoin? Itse tankkaan yleensä viimeistään kun bensaa on 1/4 tankista jäljellä.
Fiestan tankin koko on 45litraa
käyttöohjekirjan mukaan dieselin tankkiin mahtuu 40 litraa.
No niinpä onkin siis henkilömallissa tankin koko on 40 litraa ja Van mallissa 45 litraa.
Omassa seatissa tankkiin menee oikeesti ainakin 18litraa enemmän kun mitä ohjekirja sanoo
Kyllä ainakin minulla tulee piippaus kun polttoaineen varoitusvalo syttyy ja ajotietokone näyttää sen noin 80km. Vaikea kyllä uskoa ettei sinulla syttyisi edes varoitusvaloa. Varoitus ja merkkiääniasetuksia pystyy itse muuttamaan menu valikon kautta. Tankkiin saa varmasti mahtumaan enemmän kuin ohjekirja väittää, mutta ei kannata täyttää aivan piripintaan. Näistä kun puuttuu se korkki joten saattaa tulla kiivaassa ajossa sitten kyljille löpöt.
Minkälaisiin kulutus lukemiin fiesta van (DIESEL 95hv) pääsee.semmoisessa pirteässä maantie jolkottelussa ilman mainittavaa kuormaa ? ja muutenkin olisko millanen hankinta kulkuneuvoksi pisteen a ja b välille ???
Kyllähän tuo pakumalli ja myös henkilöauto on aika ykkönen pelkkään liikkumiseen varsinkin jos saa vielä kilometrikorvauksia. Jos pärjää pienellä kahden hengen autolla ja ego antaa myöden niin hyvä hankinta. Pakussa olematon dieselvero ja molemmissa kulutus 4 litran nolemmin puolin satasella nopeudesta riippuen. Samaan pystyviä bensa-autoja ei juurikaan ole vastaavalla suorituskyvyllä, ajomukavuudella ja tyylikkyydellä. Koneeseen saa vielä mukavasti tehoa ja vääntöä ohjelmoinnilla kulutuksen siitä kärsimättä.