Hei kaikille. Päätin etten sortuisi pyytämään apua täältä, mutta nyt on pakko.
Monta iltaa mietittyäni olen saanut kasaan monia, mielestäni ihania nimiä.
Antaisitteko mielipiteenne, voitte toki antaa nimiehdotuksia.
Toukokuun lopulla siis syntyvät kaksostyttömme.
3 nimeä haluan molemmille :)
Ennestään meillä on poika ja tyttö.
Annu Olivia
Arttu Oskari
Haluamme pysyä A-kirjaimella alkavissa etunimissä.
-----
Minusta ensimmäisenä vaihtoehtona olisi:
Aava Joella Delfiina
Anais Joenna Delila
kauniita nimiä:
Neonilla
Tahiti
Petronella
Altea
Nerina
Daalia
Apollonia
Josefiina
Ambrosia
Elviira
Rosalia
Aletta
Amanda
Arielle
Illusia
Amorina
En todellakaan halua Maria, Emma, Saara, Anna, Laura nimiä.
Nimen täytyy olla erikoinen, ettei kellään muulla sattuisi olemaan
moista nimeä.
En edes tiedä saako näitä kaikkia nimiä edes annettua suomessa.
Artun ja Annun nimiin vaikuttivat omat nimemme.
Mieheni nimi on Arto ja itse olen toiselta nimeltäni Annukka.
MITÄ MIELTÄ OLETTE???
Apua nimen valitsemiseen?
12
284
Vastaukset
- amanda-90
On kyllä erikoisia nimiä, osa on kyllä tuttuja.
miten olisi:
Amorina Petra Nella
Amanda Neonilla - Tavaatko nimesi...
Joella delffiini? Siitä saa kyllä kuulla koulussa. Mitä jos googlettaisit nuo nimet, niin löydät ketä esim. Anais ja Delilah ovat olleet.
Jos kirjoitat nimen "väärin", joutuu lapsesi tavaamaan sitä aina ja ikuisesti.
Pääasia: listasi nimet eivät ole lainkaan samaa sarjaa Artun, Annun, Arton ja Annukan kanssa! - sibyllavon
Ehdotan Arna Filippa ja Aava Josefiina
- rilla-milla
Amelie
Amos
Aapeli
Aurora - äititäti
Miksi noin vieraat nimet kaksosille, jos muilla perheenjäsenillä on tavalliset suomalaiset nimet? Mieti nyt vähän. Vai leikitkö vain?
- jfhhg
Ehdotan
Aamu
Aina
Asta
Aura
Aurora
Aliina
Amila - tuiskuttaa pyryttää
eroaa kyllä aika paljon muusta perheestä nuo mietelmät...
Aava Josefiina
Amanda Jasmiina tai Ainu Eleonoora ja Aamu Elviira ois uu loppuiset sitten kaikilla :):) - dffdff
Ei varmaan noita nimiä olisikaan mutta miettisin silti vielä.
Anais kutsumanimenä on mielestäni epäkäytännöllinen kun ihan suomeksi äännetään: "Kenen tämä paita on?" "No Anaisin tietenkin!"
Aava sinänsä ok. Nuo toiset nimet on minusta liiallista erikoisuuden tavoittelua, Joella Delfiini voisi olla äkkiä, niinkuin joku jo sanoikin.
Ehdotan:
Aava Karoliina ja Amanda Katrina - Anytime75
Kadotin tämän keskustelun aikaisemmin, mutta onneksi löysin sen, että pääsin ilmoittamaan annetut nimet.
Elikkä tytöt saivat nimikseen
Aava Tii Nerina
Ansa Iro Daalia
Haluan kiittää teitä vastauksistanne :))
Ja vielä pikaisesti. MITÄ MIELTÄ OLETTE? Saivatko he hyvät nimet?- juupati--
Minusta Ansa on ihana nimi ja Aava myös ihan ok. Tuota Iroa pidän myös kummallisena ja mielestäni kuulostaa enemmän miehen kuin naisen nimeltä. Hyvät nimet kuitenkin!
- 45+
Etunimet ok, mutta Iron miellän pojaksi ja Nerina on tosi outo narina.
- Anskuuuliniii
Anaïs nimi on Ranskalainen nimi joka tarkoitta jotain kukkaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271974
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001720Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy571370Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?771344Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311038Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47936Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51933Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44882- 73866
- 109863