onko kokemuksia...?
mäyriksen pahanhajuinen hengitys...
5
331
Vastaukset
- sparpaam
hampaat kunnossa, ja järsii luita jokapv, ruokavaliota ei ole muutettu, koiruus on 3v, hyvä kuntoinen, hyvä sukuinen narttu jolla terveet pennut viime kesänä.
Tutkin anaalirauhaset, ei "pallukoita", nuolee takapäätään kyllä enemmän kuin ennen, mutta ei raahaa peppuaan perrässä. Madotettu säännöllisesti. Nyt en ymmärrä... - Kokemusta..ko..
Kokeile merilevää.. Sitä saa luontaistuotekaupoista ja jotkut eläinlääkäritkin myy sitä.
Olen kuullut, että se auttais pahanhajuiseen hengitykseen.. :) - DiipaM
Säännöllinen hampaiden harjaus ainakin auttoi meillä lieventämään hajua. Epäilen silti hammaskiveä tms vaikkakin järsii luuta joka päivä, siksi olenkin viemässä eläinlääkärille. Vanhempieni koiran hengitys haisi kuvottavalle, vaikka hampaat näyttivät puhtailta, kävi hammaskivenpoistossa ja volá, ei muuten haise enää ;)
Meiän mäykyllä on ihan jäätävän hajuinen hengitys.
Minä sen omistan, mutta nuori kun olen (13 w) ja en tosiaankaan mikään koiratietäjä, niin en ole sitten ihan varma, veisikö eläinlääkäriin vai antaisiko ensin luita ja ehkä harjais hampaita.
Cora on siis pitkäkarvainen kääpiömäyräkoita 5 w :)- raakaruokaa!
Se että tänä päivänä täytyy koirien hampaat harjata, on melko surullista ja huolestuttavaa. Koiran hampaat on tarkoitettu lihan ja luun "leikkaamiseen", niissähän ei ole ollenkaan purupintoja. Ja luilla tarkoitan ihan oikeita luita, raakoja sellaisia. Naudan rustot, sian selkä, kanan selät ym.. Ja kyllä. Linnun luut ovat erittäin pehmeää ja hyvin sulavaa RAAKANA, kypsänä voivat aiheuttaa hengenvaaran.
Syökö mäykkysi noin muuten nappulaa? Nappulamössö jää hampaan pinnoille aiheuttaen plakkia ja sitä myöden ientulehduksia.
Puhun ehdottomasti raakaruokinnan puolesta! Se on koiralle biologista ruokaa, ja raakaruokaa syövät koirat voivat kaikin puolin hyvin, eivätkä turhia sairastele! :)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..2306651Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa1115013Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu1564791"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste633264Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa1052883En koskaan tule sinulle tätä kertomaan
Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.652329Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen
Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?1381874- 691864
odotatko vielä viestiä minulta...
Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan1391724Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua2151605