Eli ei starttaa kuumana, kuuluu vaan naksahdus. Ilmeisesti yleinen vaiva, ja startin vaihdolla selviää??? Onko kuitenkaan mitään muuta pikakorjauskonstia, jonka voisi suorittaa itse kun auto menossa korjaukseen vasta reilun kuukauden päästä ettei tarvis ennen sitä viedä?
307 lämminkäynnistysongelma
307ookoo
8837
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
akun kunto tai akkukaapeleitten huono kiinnityskin riittää kyseisen ilmiön esille tuomiseen.
täällä aivan sama vika, käynnistyy kun malttaa odotella kymmenisen minuuttia..
vaimo valittanut nyt pari päivää samanlaisesta käynnistys ongelmasta.
Kumpi vaihtoon akku vai startti.
Naksahtaa kun starttaa mutta ei pyöritä. Pari kertaa kun koittaa niin sitten starttaa.
Startin solenoidin nastat kuluneet. Ei saa kontaktia, eli virtaa startille. Päätellen siitä, koska soledoidi naksahtaa. Joko pelkkä solenoidin uusiminen, tai koko startti vaihtoon. Niihinhän löytyy peruskunnostettuja vaihto startteja. Voit kokeilla, kun startti ei ala starttaamaan, niin kolauta jollain startin kylkeen, ja mene kokeilemaan uudestaan, jos toimii, niin soledoidi vika. Itselläni joissain aiemmissa autoissa ollut samoja oireita, kun solenoidin nastat ovat kuluneet.
Tarkista ensin kaikki startille menevien kaapelien kiinitykset, ettei ole löystyneet, sekä maadoitus.
Kylmänä lähtee normaalisti mutta kun lämmintä konetta käynnistää niin silloin temppuilee
Edelleen epäilen kuvauksesi perusteella solenoidin kontaktia, jos kerran solenoidi naksahtaa avainta käännettäessä. Käy koputtamassa jollain raudalla solenoidin kylkeen, ja kokeile startata uudelleen, niin voi startti pyorittää.
Joo startti(vaihtostartti) vaihdettiin, nyt toimii!