Azoreille mutta ei varsinaisesti rantalomalle

Viittaan alla olevan keskustelun aloitukseen "Azorien lomalla erikoishintaan". Linkistä avautuvalla sivulla on kuvattuna kaksi rantatuolia vierekkäin, josta asiaa tuntematon saa sen kuvan, että Azorit olisivat puhdas rantalomakohde, Itse asiassa Azorit eivät ole lainkaan rantalomakohde vaan luontokohde, jossa on jonkin verran rantoja.

Mielestäni matkakohteesta kuin matkakohteesta pitäisi potentiaalisille asiakkaille antaa oikea vaikutelma pettymyksien välttämiseksi.

On sinänsä ilo nähdä, että Azorit ja erikoisesti erikoishintaiset matkat saavat julkisuutta Suomi24:n matkailusivustolla. Niille, jotka eivät tunne Azoreita, on mielestäni kuitenkin pakko tarkentaa, että saariryhmä ei ole varsinainen rantalomakohde, Tämä ei tarkoita sitä, etteikö Azoreilla pääsisi uimaan, sillä saariryhmässä on rantoja ja uimapaikkoja kymmenittäin, joista vuonna 2010 laadusta kertova sininen lippu myönnettiin 25:lle. Meriveden lämpötila Ponta Delgadassa liikkuu vuositasolla lukemissa 16 C - 24 C.

Azorit ovat luontokohde, jonka erottaa monesta muusta sellaisesta tuliperäisyys. São Miguelin saarella, johon suomalaisten ryhmämatkat Azoreilla suuntautuvat, on tilaisuus on hämmästellä maanpinnalla kiehuvaa mineraalivettä ja pulikoida ja uida näissä terveysvaikutteisissa vesissä, mm. Terran Nostran puistossa. Puisto sai nykyisen alkunsa 1800-luvun puolivälissä ja on kuin kurkistus menneeseen maailmaan, jota ei kiire vaivannut samassa määrin kuin omaamme tänä päivänä.

São Miguelin maisemat ovat valtaosiltaan pieniä vehmaita kukkuloita ja tasankoja joilla ruohoa syö noin satatuhatta nautaa. Varsinaisia luonnonnähtävyyksiä on kolme kraatterialuetta: Sete Cidades, Furnas ja Lagoa do Fogo sekä jylhä Povoaçãon ja Nordesten vuoristo- ja metsäalue upeine näköalapaikkoineen meren äärellä.

São Miguel tarjoaa erinomaiset mahdollisuudet harjoittaa mm. seuraavia aktiviteetteja: patikointi (São Miguelilla on 27 virallista reittiä), sukellus, snorklaus, purjehdus, uinti, surffaus (pidetään kansaivälisiä kilpailuja), bodyboarding, rannikko- ja syvänmeren kalastus (yksi maailman 10. parhaimmasta kohteesa), varjoliito, canyoning, golf (kaksi hyväkuntoista kenttää), ratsastus, geokätköily, lintujen havainnointi, tuliperäisyyteen tutustuminen. Monet tulevat Azoreille pelkästään siksi, että voisivat osallistua valas- ja delfiinisafareille. Muita mielenkiintoisia tutustumisen aiheita ovat kansankulttuuri, kansanmusiikki ja -tanssi, uskonnolliset menot, ruoka ja juoma, käsityöt, puutarhanhoito, maidon- ja maitotuotteiden tuotanto.

Azorit ovat mielenkiintoinen matkakohde niille, jotka hakevat rauhallista, erilaista lomaa ja jotka haluavat välttää massaturismikohteita, nähdä aitoa elämänmenoa ja kohdata aitoja ihmisiä, joita ahneus ei ole vielä turmellut.

Asun Ponta Delgadassa. Kerron Azoreista ja etenkin São Miguelin saaresta kotisivuillani ja vastaan mielelläni mahdollisiin kysymyksiin. Olen juuri julkaissut "Matkaoppaan São Miguelille" aikoville ja tarinaa ruoasta ja juomasta otsikolla "Ruoka ja juoma São Miguelila". Kotisivuilleni pääsee näpäyttämällä nimimerkkiäni.

Edistän Azorien matkailua ilman kaupallisia tarkoitusperiä.

0

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Olet minua

        vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
        Ikävä
        132
        2973
      2. Ruumis ojassa

        Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
        Oulainen
        7
        1376
      3. Mies pyysi rahaa

        Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
        Ikävä
        220
        1316
      4. Jos tapaisimme uudelleen?

        niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
        Ikävä
        70
        1181
      5. Mitä piirteitä rakastat

        Eniten kaivatussasi?
        Ikävä
        44
        1140
      6. 37
        1011
      7. Mites nyt suu pannaan

        Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
        Sysmä
        38
        1001
      8. Taas Lieksassa tyritty

        Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
        Lieksa
        133
        957
      9. Hän on niin

        Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
        Ikävä
        47
        944
      10. Nähdäänkö ensi viikolla

        paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
        Ikävä
        36
        877
      Aihe