Tuleepa mieleen palstaa lukiessa, missä on vl:ien empatia muita kohtaan? Jos joku valittaa ongelmiaan, tuomitaan vähintäänkin feikiksi ja mollataan päin naamaa. Varmaan jotkut feikkaavatkin, sitähän esiintyy netissä kaikkialla. Mutta tuleeko teilel vl:t mieleen, että joku voi kirjoittaa ongelmistaan tosissaan? Miltä silloin tuntuu, kun saa typeriä haukkumiskommentteja vastaukseksi? Onko se tosiaan uskovaisen arkea?
Kaikesta pitäisi siis teidän mielestä pysyä hiljaa ettei saa paskaa naamallensa? Joillekin ihmisille voi olla helpompi kirjoittaa ensin palstalle ongelmistaan ja ehkä sen jälkeen uskaltaa puhua kasvotustenkin, mutta miten kukaan ikinä uskaltaa puhua, jos vastaanotto on haukkumista, mustamaalausta ja vähättelyä?
Kaikesta pitäisi siis teidän mielestä pysyä hiljaa ettei saa paskaa naamallensa? Joillekin ihmisille voi olla helpompi kirjoittaa ensin palstalle ongelmistaan ja ehkä sen jälkeen uskaltaa puhua kasvotustenkin, mutta miten kukaan ikinä uskaltaa puhua, jos vastaanotto on haukkumista, mustamaalausta ja vähättelyä?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Niin taikka tuloksena on hoitokokous ja sydämen tilan kyseenalaistaminen, kuten minulle kävi.
VAIN ME uskovien ei tartte piitata säälittävistä epäuskoisista reppanoista.
Tämä on SRK:n "rodunjalostusta"!
Jo 1970-luvulla SRK aloitti operaation, jonka seurauksena sen yhteyteen jäivät vain häikäilemättömät ja sydämettämimmät ihmiset.
Ongelmia ei meillä ole, on SRK:n ohjenuora. Jos jollain on ongelmia (kuten esimerkiksi "minnalla") ei heitä vl-yhteisöön kaivata.
Voittajia vl-yhteisössä ovat vain ne, jotka alistavat toisia. "Heikot" joutavat pois yhteisöstä, kuten vl-pedofiilien uhrit. Pois vaan muita häiritsemästä!
Tässä erilaista puhujaveljen sanaa: "Jokainen ihminen saa vapaasti omistaa Jumalan Pojan, Jeesukseen Kristuksen ristinuhrin lahjan omien syntiensä anteeksiantamukseksi."
Näin epäuskoinen ja uskovainen ovat tasa-arvoisia, koska kummatkin saavat vapaasti omistaa Jumalan Pojan, Jeesukseen Kristuksen ristinuhrin lahjan omien syntiensä anteeksiantamukseksi."
Kuuleppa! Tälläkin palstalla on paljon aloituksia joita ei pidetä feikkeinä, ota silmä käteen. Mutta jos joku kirjoitus vaikuttaa mielestäni aivan poskettomalta selostukselta, niin hyvänen aika, saan varmasti ilmaista epäilyni.
Sekö sua harmittaa, ettei sun juttuja uskota.
Ihan ekan viestin tänne kyllä kirjotin.
Ja... just tuontapaista tarkoitin.