Perussuomalaiset kultuurin tuottajien ja taiteilijoiden asialla

Hhhmmmmmmm

"Perussuomalaiset työllistäisivät suomalaisia kulttuurin tuottajia ja taiteilijoita.

Perussuomalaiset on vaaliohjelmassaan esittänyt vaihtoehdon, joka lisäisi suomalaisten taiteilijoiden, sisällön tuottajien ja kulttuuriväen toimeentuloa. Siitäkös vitsiä on veistelty.

Otetaan konkreetti esimerkki:

YLE:llä on julkisen palvelun tehtävä. Silti YLE:n kanavanipussa ei ole yhtään suomenkielistä tv-kanavaa!

Mitä suomenkielinen tv-kanava merkitsisi?

-suomalaiset tv-tuotantoyhtiöt saisivat lisää työtilaisuuksia
-suomalaiset kulttuurin tuottajat saisivat toimeksiantoja

Se parantaisi heidän työllisyyttään. Vai ovatko he ylityöllistettyjä?

Kuitenkin valitetaan,että yliopistoissa ja amkeissa koulutetaan kulttuurituottajia liikaa ja heidän työllistyminen on vaikeaa.

Kummallisinta on se,että kulttuuriväki itse näkyy ilveilevän Perussuomalaisten esitykselle. Onko heillä liikaa töitä? Minulla on päin vastainen käsitys siitä. Korjatkoon joku käsitykseni jos se on väärä.

Nyt joka ikinen tv-kanava tuottaa englanninkielistä ohjelmaa. Tekstitettynä suomeksi. Mitä ihmeen kulttuurituotantoa sellainen on. Saati julkisen palvelun tehtävä? Missä ja milloin on päätetty,että YLE:n pitää nimenomaan markkinoida englanninkielistä tuotantoa suomalaisille?

Olen kysynyt yleläisiltä edellä mainittua asiaa. Eivät osanneet vastata. Olivat lähinnä hämmentyneitä moisesta kysymyksestä.

Tämä siis populaarikulttuurin osalta.

Suomalaiset siis haluavat,että julkisia varoja ohjataan ulkomaille, ulkomaalaisille kultturituottajille. Hyvä on.

Suomalainen kulttuuriväki on niin ylityöllistettyä,että he eivät kaipaa Suomesta tilauksia yhtään enempää? Perussuomalainen ajattelu on leimattu jopa vaaralliseksi. Haloo!

Kun ulkomaalaista halpatyövoimaa tulee rakennuksille töihin Suomeen ollaan kovin huolissaan.Sen sijaan kun YLE ostaa ameriikkalaista halpatuotantoa tv-kanavilleen suomalaisen tuotannon asemasta ei kukaan ole huolissaan.

Jos ja kun Perussuomalaiset ovat huolissaan siitä niin sille ilkutaan!"

http://ryyti.puheenvuoro.uusisuomi.fi/

0

155

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

        Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
        Sinkut
        180
        1012
      2. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

        Tiedät kyllä mistä.
        Ikävä
        77
        677
      3. Muistelen lämmöllä

        Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
        Ikävä
        48
        672
      4. Tunnistan mun rakkaan

        Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
        Ikävä
        81
        581
      5. Miten oletkin noin

        osaamaton kaikin tavoin :)
        Ikävä
        39
        549
      6. Tyrkytät ittees liian

        tasokkaille :)
        Ikävä
        46
        530
      7. Pakko myöntää mies

        En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
        Ikävä
        106
        520
      8. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

        Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
        Ikävä
        37
        513
      9. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

        Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
        Ikävä
        64
        499
      10. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

        Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
        Maailman menoa
        282
        491
      11. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

        Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
        Ikävä
        21
        488
      12. Sysmän "ilon päivä"

        Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
        Sysmä
        34
        475
      13. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

        En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
        Ikävä
        47
        474
      14. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

        Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
        Suomussalmi
        37
        441
      15. Luottamus

        Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
        Ikävä
        91
        436
      16. 21
        422
      17. Timo Vornanen.

        On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
        Maailman menoa
        26
        420
      18. Joka ilta mietin

        sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
        Ikävä
        24
        416
      19. Sofia ja Jeffrey yhdessä

        Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty
        Kotimaiset julkkisjuorut
        80
        415
      20. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

        Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
        Maailman menoa
        137
        407
      Aihe