"Perussuomalaiset työllistäisivät suomalaisia kulttuurin tuottajia ja taiteilijoita.
Perussuomalaiset on vaaliohjelmassaan esittänyt vaihtoehdon, joka lisäisi suomalaisten taiteilijoiden, sisällön tuottajien ja kulttuuriväen toimeentuloa. Siitäkös vitsiä on veistelty.
Otetaan konkreetti esimerkki:
YLE:llä on julkisen palvelun tehtävä. Silti YLE:n kanavanipussa ei ole yhtään suomenkielistä tv-kanavaa!
Mitä suomenkielinen tv-kanava merkitsisi?
-suomalaiset tv-tuotantoyhtiöt saisivat lisää työtilaisuuksia
-suomalaiset kulttuurin tuottajat saisivat toimeksiantoja
Se parantaisi heidän työllisyyttään. Vai ovatko he ylityöllistettyjä?
Kuitenkin valitetaan,että yliopistoissa ja amkeissa koulutetaan kulttuurituottajia liikaa ja heidän työllistyminen on vaikeaa.
Kummallisinta on se,että kulttuuriväki itse näkyy ilveilevän Perussuomalaisten esitykselle. Onko heillä liikaa töitä? Minulla on päin vastainen käsitys siitä. Korjatkoon joku käsitykseni jos se on väärä.
Nyt joka ikinen tv-kanava tuottaa englanninkielistä ohjelmaa. Tekstitettynä suomeksi. Mitä ihmeen kulttuurituotantoa sellainen on. Saati julkisen palvelun tehtävä? Missä ja milloin on päätetty,että YLE:n pitää nimenomaan markkinoida englanninkielistä tuotantoa suomalaisille?
Olen kysynyt yleläisiltä edellä mainittua asiaa. Eivät osanneet vastata. Olivat lähinnä hämmentyneitä moisesta kysymyksestä.
Tämä siis populaarikulttuurin osalta.
Suomalaiset siis haluavat,että julkisia varoja ohjataan ulkomaille, ulkomaalaisille kultturituottajille. Hyvä on.
Suomalainen kulttuuriväki on niin ylityöllistettyä,että he eivät kaipaa Suomesta tilauksia yhtään enempää? Perussuomalainen ajattelu on leimattu jopa vaaralliseksi. Haloo!
Kun ulkomaalaista halpatyövoimaa tulee rakennuksille töihin Suomeen ollaan kovin huolissaan.Sen sijaan kun YLE ostaa ameriikkalaista halpatuotantoa tv-kanavilleen suomalaisen tuotannon asemasta ei kukaan ole huolissaan.
Jos ja kun Perussuomalaiset ovat huolissaan siitä niin sille ilkutaan!"
http://ryyti.puheenvuoro.uusisuomi.fi/
Perussuomalaiset kultuurin tuottajien ja taiteilijoiden asialla
Hhhmmmmmmm
0
118
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774442Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k112363- 1691544
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2431466- 1211321
- 1151237
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil721159Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik81136- 641072
- 35956