U-arvo ja lisäeristäminen - sähkökulutus

Tero TIkkalaalaaa

Niin, tietääkö kukaan, miten jos vaihtaa esim ulkoseinän parempaan u-arvoon.
Eli lisäeristys, esim vanha u-arvo 0.26 ja uusi u-arvo 0.17. Paljonko se vähentää sähkönkulutusta - siis lämmitystä ajattelen.
Jos u.arvo on W/m2K niin eikö sitten kerrata pinnalla (m2) ja sisä- sekä ulkolämpötilan ero (K)...??? Sittenhän me saadaan heti wateissa...EIKÖ???
Onko jossain jonkinlaista excel-lasku ohjelmaa??

11

4030

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EiKukaanVastaa

      EU-direktiivin mukaan meillä pitäisi olla käytössä tälläinen laskuri.
      Siis energiatodistus.

      Mutta (äly) Vapaavuori on laittanut kaavoihin erilaisia kertoimia varsin vapaasti niin ettei lopputuloksessa ole mitään tolkkua.

      Kertoimilla pyritään ohjaamaan rakentamista johonkin suuntaa. Kun vaan tietäisi mihin. Ilmeisesti vaalirahan maksajan suuntaan.

      Kannattaa hakea laskuria ulkomailta jos kielitaito riittää.

    • ffdddfff

      imuta netistä dof-techin lämpö tai energia ohjelman demo. sillä voipi laskeskella noita kuluja.

    • yksinkertaista

      Karkeasti voit haarukoida suoraan u-arvojen suhteilla. Jos eristävyys tuplataan joka paikasta, niin lämmityskulut puolittuu.

    • einuinyksinkertaista

      Käytännössä ulkoseinien eristämisellä aloittajan mukaan muutaman kympin säästö vuodessa. Voi olla aluksi hieman enemmän koska tulee samalla tiivisteltyä vanhoja hiirien tekemiä reikiä. Uusia reikiä tulee muutamassa vuodessa takaisin.

      Laskentaohjelmien pitäisi ottaa huomioon eri rakennusosien merkitys energian kulutuksessa. Ulkoseinien osuus on vain noin 10% kokonaiskulutuksesta joten ihan sama miten tekee ulkoseinät. Vaikka kaksinkertaisella telttakankaalla.

      Uusista rakennuksista esimerkiksi allergiatalo tehty ilman eristeitä. Energian kulutus samaa tasoa kuin muissakin toimistorakennuksissa.

      • prosenttilaskut

        " Ulkoseinien osuus on vain noin 10% kokonaiskulutuksesta joten ihan sama miten tekee ulkoseinät. Vaikka kaksinkertaisella telttakankaalla."

        Jos seinä olisi kaksinkertaista telttakangasta, niin taitaisi sitten olla sen lämmön hukan osuus 90% ja olisi ihan yhdentekevää että onko ikkunassa lasia vai ei...


    • KukaVastaa

      Dof-tech laskee niitä "virallisia" energiaselvityksiä ja energiatodistuksia.

      Et saa siitä ulos oikeita muutoksen aiheuttamia arvoja. Liioittelukertoimet käytössä.

    • > vanha u-arvo 0.26 ja uusi u-arvo 0.17. Paljonko se vähentää sähkönkulutusta

      arvataan nyt ensialkuun jotakin kunnes joku laskee tarkemmin

      0,09 W/(neliö x aste) x 6000 h x 20 astetta x 100 neliötä = 1080 kWh
      siis lämmityskauden 6000 tunnin keskilämpötila muutaman asteen miinuksella ja erotus lasketaan 17 tai 18 asteen sisälämpötilaan, seinää sata neliötä
      (seinät entistä lämpimämmät, sisälämpöä voi ehkä vähän alentaa)

      saa korjata paremmaksi

    • kukaVastaaa

      Tuota 1080 kwh voi korjata vaikka kertoimella 0.3 koska ulkoseinä kyseessä. Yläpohjassa säästö voi olla taas teoriaa hieman suurempi. Siis ottamatta kantaa siihen onko laskukaava sinnepäinkään suuruusluokka kuitenkin suunnilleen oikaan suuntaan. Luultavasti.

      Paljon myös riippuu käytetystä eristeestä. Osalla eristeistä u-arvo vaihtelee paljon kosteuden mukaan. Puulämmittäjät huomaavat tämän kun syksyllä menee tavaraa 50% enemmän kuin kevät talvella.

      Sijoituksen takaisinmaksuajat säästöinä jokatapauksessa 50 - 500 vuotta. Se talo on suunniteltu kestämään sen 50 vuotta...

      Käytännössä todennäköisesti esimerkiksi vtt:llä olisi mahdollisuus tehdä todellisia arvoja antava laskentamenetelmä hyvinkin helposti jos vain politiikot sen sallisivat. Suomessa kaikki rakennukset suunnilleen samanlaisia parakkeja ja niitä olisi helppo vertailla ja jonkun laittaa tilastoja energian kulutuksesta paperille.

      • satku vuodessa

        Ei kai sillä nyt ole johtumishäviöiden kannalta mitään merkitystä että puhutaanko seinästä vai yläpohjasta?!? as77 arvio lienee hyvin lähellä totuutta, tuhannen kilovattituntia vuodessa, siitä voi laskea että paljonko asian eteen kannattaa polttaa rahaa remontissa, kun saavutettu säästö on satkun vuodessa.

        Lisäeristys kannattaa tehdä ulkovuoren uusimisen yhteydessä, mutta eristämisen ilosta sitä ei kannata tehdä.


    • kukaVastaaMinäEnPuut

      Tuntuma on sellainen että on merkitystä onko seinä vai katto. Onhan nuita jo vtt vuosikymmenet tutkinu.

      Lasketaan säästö toisella tavalla.

      Seinien osuus kulutuksesta n. 10% -> 3000 kWh vuodessa tai alle. Tästä 0,17/0,26 pois u-arvo muutoksella ollaan samassa ~1000 kwh/vuosi.

    • kake77

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      161
      8398
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      446
      7512
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      74
      3854
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      154
      3590
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      112
      3019
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      54
      2685
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      2036
    8. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      37
      2021
    9. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1873
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1540
    Aihe