U-arvo ja lisäeristäminen - sähkökulutus

Tero TIkkalaalaaa

Niin, tietääkö kukaan, miten jos vaihtaa esim ulkoseinän parempaan u-arvoon.
Eli lisäeristys, esim vanha u-arvo 0.26 ja uusi u-arvo 0.17. Paljonko se vähentää sähkönkulutusta - siis lämmitystä ajattelen.
Jos u.arvo on W/m2K niin eikö sitten kerrata pinnalla (m2) ja sisä- sekä ulkolämpötilan ero (K)...??? Sittenhän me saadaan heti wateissa...EIKÖ???
Onko jossain jonkinlaista excel-lasku ohjelmaa??

11

4078

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EiKukaanVastaa

      EU-direktiivin mukaan meillä pitäisi olla käytössä tälläinen laskuri.
      Siis energiatodistus.

      Mutta (äly) Vapaavuori on laittanut kaavoihin erilaisia kertoimia varsin vapaasti niin ettei lopputuloksessa ole mitään tolkkua.

      Kertoimilla pyritään ohjaamaan rakentamista johonkin suuntaa. Kun vaan tietäisi mihin. Ilmeisesti vaalirahan maksajan suuntaan.

      Kannattaa hakea laskuria ulkomailta jos kielitaito riittää.

    • ffdddfff

      imuta netistä dof-techin lämpö tai energia ohjelman demo. sillä voipi laskeskella noita kuluja.

    • yksinkertaista

      Karkeasti voit haarukoida suoraan u-arvojen suhteilla. Jos eristävyys tuplataan joka paikasta, niin lämmityskulut puolittuu.

    • einuinyksinkertaista

      Käytännössä ulkoseinien eristämisellä aloittajan mukaan muutaman kympin säästö vuodessa. Voi olla aluksi hieman enemmän koska tulee samalla tiivisteltyä vanhoja hiirien tekemiä reikiä. Uusia reikiä tulee muutamassa vuodessa takaisin.

      Laskentaohjelmien pitäisi ottaa huomioon eri rakennusosien merkitys energian kulutuksessa. Ulkoseinien osuus on vain noin 10% kokonaiskulutuksesta joten ihan sama miten tekee ulkoseinät. Vaikka kaksinkertaisella telttakankaalla.

      Uusista rakennuksista esimerkiksi allergiatalo tehty ilman eristeitä. Energian kulutus samaa tasoa kuin muissakin toimistorakennuksissa.

      • prosenttilaskut

        " Ulkoseinien osuus on vain noin 10% kokonaiskulutuksesta joten ihan sama miten tekee ulkoseinät. Vaikka kaksinkertaisella telttakankaalla."

        Jos seinä olisi kaksinkertaista telttakangasta, niin taitaisi sitten olla sen lämmön hukan osuus 90% ja olisi ihan yhdentekevää että onko ikkunassa lasia vai ei...


    • KukaVastaa

      Dof-tech laskee niitä "virallisia" energiaselvityksiä ja energiatodistuksia.

      Et saa siitä ulos oikeita muutoksen aiheuttamia arvoja. Liioittelukertoimet käytössä.

    • > vanha u-arvo 0.26 ja uusi u-arvo 0.17. Paljonko se vähentää sähkönkulutusta

      arvataan nyt ensialkuun jotakin kunnes joku laskee tarkemmin

      0,09 W/(neliö x aste) x 6000 h x 20 astetta x 100 neliötä = 1080 kWh
      siis lämmityskauden 6000 tunnin keskilämpötila muutaman asteen miinuksella ja erotus lasketaan 17 tai 18 asteen sisälämpötilaan, seinää sata neliötä
      (seinät entistä lämpimämmät, sisälämpöä voi ehkä vähän alentaa)

      saa korjata paremmaksi

    • kukaVastaaa

      Tuota 1080 kwh voi korjata vaikka kertoimella 0.3 koska ulkoseinä kyseessä. Yläpohjassa säästö voi olla taas teoriaa hieman suurempi. Siis ottamatta kantaa siihen onko laskukaava sinnepäinkään suuruusluokka kuitenkin suunnilleen oikaan suuntaan. Luultavasti.

      Paljon myös riippuu käytetystä eristeestä. Osalla eristeistä u-arvo vaihtelee paljon kosteuden mukaan. Puulämmittäjät huomaavat tämän kun syksyllä menee tavaraa 50% enemmän kuin kevät talvella.

      Sijoituksen takaisinmaksuajat säästöinä jokatapauksessa 50 - 500 vuotta. Se talo on suunniteltu kestämään sen 50 vuotta...

      Käytännössä todennäköisesti esimerkiksi vtt:llä olisi mahdollisuus tehdä todellisia arvoja antava laskentamenetelmä hyvinkin helposti jos vain politiikot sen sallisivat. Suomessa kaikki rakennukset suunnilleen samanlaisia parakkeja ja niitä olisi helppo vertailla ja jonkun laittaa tilastoja energian kulutuksesta paperille.

      • satku vuodessa

        Ei kai sillä nyt ole johtumishäviöiden kannalta mitään merkitystä että puhutaanko seinästä vai yläpohjasta?!? as77 arvio lienee hyvin lähellä totuutta, tuhannen kilovattituntia vuodessa, siitä voi laskea että paljonko asian eteen kannattaa polttaa rahaa remontissa, kun saavutettu säästö on satkun vuodessa.

        Lisäeristys kannattaa tehdä ulkovuoren uusimisen yhteydessä, mutta eristämisen ilosta sitä ei kannata tehdä.


    • kukaVastaaMinäEnPuut

      Tuntuma on sellainen että on merkitystä onko seinä vai katto. Onhan nuita jo vtt vuosikymmenet tutkinu.

      Lasketaan säästö toisella tavalla.

      Seinien osuus kulutuksesta n. 10% -> 3000 kWh vuodessa tai alle. Tästä 0,17/0,26 pois u-arvo muutoksella ollaan samassa ~1000 kwh/vuosi.

    • kake77

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      114
      5316
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      275
      2169
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      91
      1756
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1210
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      341
      1197
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1120
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      50
      1119
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      153
      1116
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      112
      1069
    10. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      82
      1022
    Aihe