Onko kohtalotovereita? Mikä lääkitys? Mulla leikattiin ensimmäiset nenäpolyypit v. 2009 ja nyt olisi edessä uusi leikkaus. Lääkityksenä on ollut Heinix 10mg ja Flixonase nenäsuihke.
Vissiin sut harvinainen sairaus, en tiedä ainakaan ketään muuta, joka tätä sairastaisi...
Nenäpolypoosi
3
2579
Vastaukset
- Ellis2222
Mulle tehty useita (yli 10 erillistä kertaa) polyypinpoistoa 2005-2007. Vuonna 2008 tehtiin fess. Seuraava vuosi oli hyvä, mutta jälleen polyypit uusivat ja vastaanotolla poistettiin polyyppejä loppuvuodesta 2009. Nyt on uusi aika lääkärille odottamassa, kun tuttu oireilu on palannut.
Lääkkeinä Avamys ja ennen oli Singulair, mutta allergisoiduin sille. Perussairautena on astma, johon lääkkeenä Pulmicort. Silloin tällöin Flixonasea pipetissä, mutta se kuivattaa nenän limakalvoa liikaa useita päiviä käytettynä.
En tiedä, mutta epäilen, että perusongelmani on astma ja allerginen taipumus, jotka yhteensä aiheuttavat tätä. Koti on uusi ja työpaikkarakennus myös, joten kosteusongelmia en epäile, mutta jollekin reagoin. Varmoja allergiaoireita saan sulfiiteista (viiinit, siiderit jne.), tuosta Singulair-lääkkeestä, light colasta ja joistakin koirista. Allergiatestit on tehty ja lievää koira-allergiaa näkyi. - Polyyppinenä
2 polyyppileikkausta takana. Perussairautena astma (yllätys...polyypit viihtyy jostain syystä astmaatikoiden nenässä,heh). Minulla kokeiltiin myös Singulairia muttei sopinut, lähti kohottaa jotain veriarvoja sen verran että käyttö lopetettiin. Nykysellään menee 10-15 mg Prednisolonia ja 2 x päivässä Flixonase tippana. Lisäksi astmalääkkeet. Ai niin, ja tietysti perusallergialääkkeenä Cetirizin. Mulla kans mm. viinit ja siiderit aiheuttaa allergisen reaktion ja nenä rupeaa vuotamaan.
- Polyypit pois 22/08
Mullakin kaksi leikkausta takana, eka shaverillä ja 5kk sen jälkeen kirurgin veitsellä (tms). Avarti samalla jotakin kanaviakin, niin ymmärsin. Niistä nyt 5 vuotta, ylihuomenna 22/08/12 uusi aika päiväkirurgiselle shaveri leikkaukseen.
Taustalla mullakin ei-allerginen astma, ASA allergia ja lisäksi on todennäköisesti vehnä ja ohra allergia, ei kuitenkaan keliakiaa (poissuljettu tähystyksessä).
Alkukesästä korvapolin lääkäri suositteli polyyppileikkausta, en silloin kuitenkaan siihen vielä halunnut. Parin viikon jälkeen kaduin päätöstä, nenä oli niin tukossa ettei saanut enää nukuttua, polyyppi yritti tunkeutua nenästä ulos. Seuraavan ajan sain vasta 1kk päähän. Onneksi oli kotona muutama prednisolon, joita söin muutaman päivän 20mg...10mg oma-aloitteisesti (tiedän ei pitäisi ilma lääkärin määräystä, mutta...). Ne auttoivat eikä tuo lääkäri sättinyt kun hänelle kerroin niin toimineeni.
Nyt innolla ja pelolla odotan leikkausta. Tiedän ettei se satu, mutta silti jännittää. Ainut ikävä asia minusta on se vuotoa estävien tamppoonien poisto seuraavana aamuna...
Aiemmin käytin myös nenäsumutteita, mutta en ole varma niiden hyödystä itselleni. Pitäisi käyttää säännöllisesti! Keittosuolasumute on toiminut kuitenkin hyvin nenää kostuttavana ja liuottavana pahimpaan tukkoisuuteen ja kostuttamiseen. Sarvikuonolla huuhtelu on myös auttanut pitämään nenän auki. Lääkäri lähes kielti normaalin niistämisen, ja piti huuhtelua parempana.
Ai niin, mullakin nuo viinit, oluet, vehnä, ohra aiheuttaa nenän vuotamista/tukkeutumista. Lisäksi vatsa ei pidä noista viljoista.
Nooh, leikkauksen jälkeen taas ilma kulkee paremmin...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1192725Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2151129Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701121- 401035
- 61021
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va38951- 36926
- 47914
Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke123883Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.36837