Pv:n ruuat:
4 monivilja ryvitaa, kanaa sitruunamaustekastikkeella, kurkkua, salaattia, n. puoli litraa appelsiinimehua, omenamehua, puolikas verigreippi, perunaa, naudanlihaa, parsakaalia, kaakaota.
Illalla syonnin jalkeen tuli ylahuulen viereen punainen paukama joka kutisi ja poltteli, sitten lahti pois, mutta alkoi nena kutisemaan niin kamalasti ja nenan alusta, myos oikea silma alkoi kutisemaan ja meni punaseksi. Kutina kesti sitten youniin saakka, myos huulissa tuntui oudolta ja muutenki tuli outo allerginen olo. Mille siis olisi mahdollista olla tuommoset oireet tolta ruokalistalta? Ajattelin itse appelsiinia.. tai mausteita kastikkeessa. Aikaisemmin allergisia reaktioita tullut pippurista ja oreganosta. Niita en enaa kayta ollenkaan. Pippuri saa minut aivastamaan heti kun haistan sen.
Mille allerginen?
appelsiinilleko?
4
255
Vastaukset
- Yks vaan
Tee laaja testi:
http://www.mdd.fi/Laboratoriotestit_tekstit/allergia_ja_immunologia.html- Muskottipähkinä
Juuri näin ! Teetin nämä ja yllätyksiä löytyi. En olisi ikinä arvannut muuten mikä aiheuttaa. Joskus allergian aiheuttajat on helppo päätellä, joskus ei -etenkin kun niitä on paljon / sotkettuna muihin, kuten mausteseoksiin.
- heips233
ok kiitti, juu eikohan pida tehda tuommoiset kokeet. Onko ilmaiset?
- jklasdfjkl
Kaikesta mitä luettelit voi saada tuollaiset allergiaoireet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1482503
- 1801748
- 921598
- 691583
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k61005- 80958
- 68891
- 61856
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes188854- 61818