Miten aloittaa lumilautailu?

Amatööri1

Aion aloittaa tässä lähiaikoina ihan mielenkiinnon vuoksi lumilautailun, ja en tiedä mistä. En aio hankkia mitään omia varusteita, tiedoksi. Olen lasketellut aina ennen suksilla, ja osaan niillä lasketella paremmin kuin hyvin. Olisiko mitään sivuja joista voisi katsoa lumilautailun alkeita? En edes itse asiassa tiedä miten käännytään tai pysähdytään.

5

1526

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itsekin kokenut

      No ihan paras tapa on tehdä niin, että vuokraat (tai lainaat) lautailuvehkeet ja varaat laskettelukeskuksesta hiihdonopettajalta oppitunnin tai pari.

      Netistä löytyy kyllä oppimateriaalia, mutta kun se youtube tai muut sivut ei ole siellä rinteessä varmaan mukana niin vaikeaksi menee... Kunhan opettajan kanssa olet saanut perusjutut hanskaan niin nettioppeja voi sitten kurkkia lisävinkkien toivossa.

    • 0ki8u

      Kirjastosta löytyy lumilautakirjoja, niillä pääsee alkuun. Aluksi harjoitellaan kaatumista eteen ja taaksepäin. Sitten otetaan tuntumaa lautaan tasaisella skeittamaalla takajalla vauhtia ottaen.Myöskin 180 asteen hyppy on hyvä treeni tuntuman hakemiseen.

      Rinteeseen jos mennään, niin ensin harjoitellaa slaidaamista mäkeä alas vatsa edellä. Siitä sitten voi lähteä hakemaan ekaa laskua, eli käsivarret ja nenä osoittavat kulkusuunnan ja kyynärpäät kiinni kropassa; käännyttäessä käsivarret ja nenä ohjaavat käännöstä. Laskiessa paino on keskellä lautaa, selkä suorana ja polvet vähän koukistettu.

      Kannattaa opetella laskemaan kumpikin jalka edellä, niin voi hyppiä hyppyreistä 180 hyppyjä ja myöskin jaksaa pidempään laskea. Suksilla laskeneella voi mennä viikkoja, jotta kumpikin suunta sujuu, itsellä harjoittelu toinen jalka edellä oli kuin olisi aloittanut koko harjoittelun uudestaan nollasta.

    • Hauskaa oli

      Itse laskin noin 45min ja opin laskemaan molemmin puolin enkä ollut lasketellut ikinä ennemmin,Lautailu on tosi mukavaa kun sitä oppii.

    • Alottelija (vielä>:(

      Saisko tietoo varusteista ku on lauta mut pelkään et liian iso ku se on mua noin otsaan ja kenkiä ei nyt oo ku on vähän naftit ja pitäs hankkia. Laudan siteet on nitro snowboard ja kengät (oli) burton mut en tiiä kannattaisko vaihtaa merkkiä.

      • aloittelija1

        Youtubessa on tosi hyviä opetusvideoita englanniksi, tekijänä snowprofessor tms. Hiihdonopettajat selittää vaihe kerrallaan lumilautailun alkeet. Suosittelen kyllä istä opettajaa ensisijaisesti mutta näillä videoiden ohjeillakin pääsee hyvin alkuun


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4622
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      180
      1897
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1590
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      124
      1125
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1071
    6. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1036
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      933
    8. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      52
      896
    9. Hyvää huomenta!

      Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
      Ikävä
      78
      872
    10. Mulla on tarkat korvat

      Kuulin sun äänen ihan selvästi.
      Ikävä
      4
      838
    Aihe