Alanya Turkki?

alanyyaaa

Ollaan elokuun lopulla lähdössä alanyaan ekaa kertaa, hotelli capriceen.. Olis mukava jos kertoisitte kokemuksia hotellista ja ylipäätänsä alanyasta. :)

6

623

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • laurrade

      no tuosta hotellista en tiedä, mutta paikkana alanya on rento!
      tekemistä löytyy jokaiselle; bileristeilyjä, minigolffia, jeeppisafaria, meriretkiä ymsyms.

      sekä ruoka ja juoma on hyväää! itse asiassa kävin tänä vuonna jo kerran siellä tarkotus oli lähtee täss kuus mut ei vaan saatu porukkaa kasaan! ;( mutta nyt sitten on lentoliput ( pelkkä meno ) varattu ja maaliskuussa tämä tyttö nousee joko yksin tai kaverin kanssa ilmaan ja laskeutuu Antalyaan ja sieltä Alanyaan, takaisin tullaan jos saadaan oleskelulupa niin vasta marraskuussa (:

      ihmiset on ehkä hiukan tyrkkyjä varsinkin basaarialueilla, mutta ei kannata stressata, kävelee tyynesti vaan ohi jos ei kiinnosta. tai sit vaan sanoo et ei. siskoni huomasi siellä ollessa sen ettei kannata pysähtyä ihastelemaan vaatteita, vaan kävellen hitaasti ohi ja samalla ihastellen, muuten myyjät käy heti kimppuun.... myös sitten baareissa sama juttu, tarjoilijat ovat tyrkkyjä mutta se on niiden työ! mutta minäkin edelleen sanon vaikka 8.kertaa olen käynyt alanyassa niin kannattaa varoa ilmaisia juomia baarissa, saattavat jotkut älykääpiöt laittaa tyrmäystippoja.... mutta tee mitä ne tarjoavat on ok. niihin ne ei tunge mitää kun ne useimmiten tulee suoraan teen tekijältä (eli eivät kerkeä mitään tippoja niihin tunkemaan ) :))


      mutta viettäkää mukava loma ja kertokaa täällä sitten miten meni ! :)

      terv.
      Alanyaan tykästynyt! :)

    • Kerta Alanyassa

      riitti.
      Ei koskaan enää Turkkiin!
      Täysin paska maa ja kansa.

    • aina kohteessa

      nimimerk laurade! vaikka olet mukamas 8 kertaa käynyt turkissa (mitä kyllä suuresti epäilen) ni ensinnäkin et tarvitse mitään oleskelulupaa kun olet maassa maaliskuusta marraskuuhun :D :D

    • tiedän tämän

      Kylläpäs muuten tarvitsee, jos oleskelee maassa yli 3kk

      • tietoa ja taitoa

        Ja oleskelulupa on täysin turha ja miksi ylipäätänsä hakea kallista ja monimutkaista lupaa, kun voi 90 päivän jälkeen käydä leimauttamassa rajalla itsensä ulos ja takaisin sisään. Esim. Rhodoksella.


    • Türkiye

      Minun kaverini on käynyt turkissa 9 kertaa, ja itse 2 kertaa ja keväällä tulee kolmas kerta. Alanyassa ihmiset ovat ihania ja positiivisia ja heille voi jutella ilman että edes tuntee sen paremmin, toisin kuin Suomessa. Suosittelen lämpimästi! Se että viihtyykö alanyassa on ihan matkailijan itsensä asenteesta kiinni! Jos sinne lähtee ja ajattelee kaikista asioista vain negatiivisesti, ei matkasta silloin voi tulla yhtään mitään, eivät tietenkään kaikki voi pitää Alanyasta, mutta itse pidän juurikin ihmisten, lämpimien ilmojen, halpojen hintojen ja monenlaisen tekemisen takia Alanyasta. Käykää ihmeessä kokemassa! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      100
      687
    2. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      39
      675
    3. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      32
      609
    4. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      16
      588
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      38
      547
    6. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      63
      516
    7. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      34
      515
    8. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      49
      511
    9. Mitä haluaisit

      Sanoa itsellesi juuri nyt?
      Ikävä
      63
      491
    10. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      68
      489
    Aihe