Alanya Turkki?

alanyyaaa

Ollaan elokuun lopulla lähdössä alanyaan ekaa kertaa, hotelli capriceen.. Olis mukava jos kertoisitte kokemuksia hotellista ja ylipäätänsä alanyasta. :)

6

582

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • laurrade

      no tuosta hotellista en tiedä, mutta paikkana alanya on rento!
      tekemistä löytyy jokaiselle; bileristeilyjä, minigolffia, jeeppisafaria, meriretkiä ymsyms.

      sekä ruoka ja juoma on hyväää! itse asiassa kävin tänä vuonna jo kerran siellä tarkotus oli lähtee täss kuus mut ei vaan saatu porukkaa kasaan! ;( mutta nyt sitten on lentoliput ( pelkkä meno ) varattu ja maaliskuussa tämä tyttö nousee joko yksin tai kaverin kanssa ilmaan ja laskeutuu Antalyaan ja sieltä Alanyaan, takaisin tullaan jos saadaan oleskelulupa niin vasta marraskuussa (:

      ihmiset on ehkä hiukan tyrkkyjä varsinkin basaarialueilla, mutta ei kannata stressata, kävelee tyynesti vaan ohi jos ei kiinnosta. tai sit vaan sanoo et ei. siskoni huomasi siellä ollessa sen ettei kannata pysähtyä ihastelemaan vaatteita, vaan kävellen hitaasti ohi ja samalla ihastellen, muuten myyjät käy heti kimppuun.... myös sitten baareissa sama juttu, tarjoilijat ovat tyrkkyjä mutta se on niiden työ! mutta minäkin edelleen sanon vaikka 8.kertaa olen käynyt alanyassa niin kannattaa varoa ilmaisia juomia baarissa, saattavat jotkut älykääpiöt laittaa tyrmäystippoja.... mutta tee mitä ne tarjoavat on ok. niihin ne ei tunge mitää kun ne useimmiten tulee suoraan teen tekijältä (eli eivät kerkeä mitään tippoja niihin tunkemaan ) :))


      mutta viettäkää mukava loma ja kertokaa täällä sitten miten meni ! :)

      terv.
      Alanyaan tykästynyt! :)

    • Kerta Alanyassa

      riitti.
      Ei koskaan enää Turkkiin!
      Täysin paska maa ja kansa.

    • aina kohteessa

      nimimerk laurade! vaikka olet mukamas 8 kertaa käynyt turkissa (mitä kyllä suuresti epäilen) ni ensinnäkin et tarvitse mitään oleskelulupaa kun olet maassa maaliskuusta marraskuuhun :D :D

    • tiedän tämän

      Kylläpäs muuten tarvitsee, jos oleskelee maassa yli 3kk

      • tietoa ja taitoa

        Ja oleskelulupa on täysin turha ja miksi ylipäätänsä hakea kallista ja monimutkaista lupaa, kun voi 90 päivän jälkeen käydä leimauttamassa rajalla itsensä ulos ja takaisin sisään. Esim. Rhodoksella.


    • Türkiye

      Minun kaverini on käynyt turkissa 9 kertaa, ja itse 2 kertaa ja keväällä tulee kolmas kerta. Alanyassa ihmiset ovat ihania ja positiivisia ja heille voi jutella ilman että edes tuntee sen paremmin, toisin kuin Suomessa. Suosittelen lämpimästi! Se että viihtyykö alanyassa on ihan matkailijan itsensä asenteesta kiinni! Jos sinne lähtee ja ajattelee kaikista asioista vain negatiivisesti, ei matkasta silloin voi tulla yhtään mitään, eivät tietenkään kaikki voi pitää Alanyasta, mutta itse pidän juurikin ihmisten, lämpimien ilmojen, halpojen hintojen ja monenlaisen tekemisen takia Alanyasta. Käykää ihmeessä kokemassa! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minja Koskela: Ei se väärin ole jos ei halua tehdä töitä

      kyllä tukien varassa saa elää vaikka koko ikänsä. Tää on tätä äärivasemmistolaista ajattelua.
      Maailman menoa
      161
      5922
    2. Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe

      Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido
      Maailman menoa
      88
      3310
    3. Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin

      Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t
      Ähtäri
      107
      1903
    4. Tässä on sielunkumppanisi postilaatikko

      Laita postia sielunkumppanillesi 💌❤️
      Ikävä
      83
      1219
    5. On se tullut jo ihan kaikilta osin selväksi

      Ei tämä meidän juttu tule koskaan etenemään.
      Ikävä
      129
      1217
    6. Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota

      "Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain
      Maailman menoa
      91
      1177
    7. Montako naista

      On menossa mun lisäksi?
      Ikävä
      15
      1144
    8. Koska me aloitetaan meidän loppuelämä?

      Oisko jotain ehdotuksia....
      Ikävä
      65
      1028
    9. Olet edelleen uskomaton

      Halusin vain kertoa, että olet edelleen mielessäni pysyvästi. Anteeksi, etten saa ajatuksia irti sinusta. Olet... niin p
      Ikävä
      27
      895
    10. Rekkautumispakko olisi hyvä...

      Kirjoittajat saisivat kasvot ihan eri tavalla. Mitä olet mieltä moisesta?
      Sinkut
      160
      881
    Aihe