Miten tradenomina kannattaisi opiskeluissa suuntautua, jotta saisi hyvän pohjan työelämään. Opiskelen nyt ensimmäistä vuotta tradenomiksi ja olen ajatellut valita suuntautumiseksi markkinoinnin. Lisäksi ottaisin myös kansainvälisen kaupan kursseja jos mahdollista, ja mahdollisesti myös joitakin taloushallinnon kursseja sivuopintoina.
Kuinka hyvä suuntautumisvaihtoehto markkinointi on työelämää ajatellen? Olen lukenut että markkinoinnin osaajille olisi tulevaisuudessa tarvetta, koska Suomessa ei markkinointia osata niin hyvin kuin esimerkiksi Ruotsissa osataan, ja yritykset haluavat siihen satsata menestyäkseen. Vai päätyvätkö markkinointia lukeneet tradenomit myyjiksi ja tuote-esittelijöiksi?
Mielestäni minulla voisi olla markkinointiin kykyjä ja olen aiheesta kiinnostunut, sillä ajattelen usein kuinka jostakin yrityksestä/tuotteesta saataisiin houkuttelevampi tai kuinka se voisi palvella asiakasta vielä paremmin. Olen myös joskus harkinnut graafisen suunnittelijan ammattia, ja markkinoinnissa pääsisin ehkä kosketuksiin myös tämän alan kanssa. Olen kiinnostunut yritysten ulkoasusta, logoista ja siitä kuinka ulkoisella ilmeellä yrityksestä voidaan tehdä houkuttelevampi ja kuinka siitä luodaan brändi. Lisäksi minua kiinnostaa myös asiakaspalvelu ja sisäinen markkinointi, eli kuinka asiat saadaan yrityksessä toimimaan mahdollisimman hyvin. Niin että sekä asiakkaat että työntekijät ovat mahdollisimman tyytyväisiä. Myös ensimmäisen vuoden markkinoinnin kurssien perusteella, minusta voisi tähän hommaan olla, sillä saimme mielestäni tekemällemme harjoitusyritykselle luotua hienon brändin ja ulkoasun, joka erottui muiden ryhmien töistä, joista osan brändeihin ei oltu panostettu juuri ollenkaan. Arvosanaksikin tuli paras mahdollinen, eli K5.
Mutta kuinka käytännön työelämässä pääsisin työskentelemään näiden asioiden parissa? Vievätkö markkinointia pääaineenaan lukeneet kauppatieteidenmaisterit helposti markkinointitradenomin hakemat paikat vaikka tradenomi olisi muuten henkilönä sopiva? Onko tutkinnolla väliä, jos kyse ei ole aivan johtotehtävistä?
Myyjän töitä en mielelläni tekisi, vaikka tulen kyllä asiakkaiden kanssa hyvin juttuun, mutta se ei ole sitä mitä haluan. En ole autokauppiasmaisen supliikki ihminen, joten jatkuva myyntipuheiden pitäminen saattaisi olla pidemmän päälle stressaavaa. En ole luonnonlahjakas ”myyntitykki”, joten siksi hieman epäilen markkinoinnin valitsemista, mutta en toisaalta kuitenkaan mikään tuppisuukaan ole, joten pienet presentaatiot ja esitykset varmaan luonnistuisivat hyvin.
Haluaisin siis mieluummin tehdä jonkinlaista toimistotyötä, johon mieluusti saisi kuulua kokouksia, asiakaspalvelua ja ettei koko päivää tarvitsisi olla tietokoneella.
Kannattaisiko markkinoinnin oheen valita taloushallinnon kursseja, laskutukseen ym. liittyvää , jotta voisi työskennellä toimistohommissa paremmin, jos aivan markkinointiin liittyvää hommaa ei löydy? Myös logistiikka kiinnostaa, ja esim. yrityksen sisäänostajana toimiminen saattaisi olla mielenkiintoista. Työ voisi mahdollisesti olla jonkin verran kansainvälistä, minkä takia olen ajatellut valita myös kv-kaupan kursseja. Kaikista mahdollisista työnkuvista minulla ei ole mitään käsitystäkään, koska en ole missään vielä ollut harjoittelemassa, mutta työ, jota haluaisin tehdä, varmasti selkenee ajan kanssa. Ja toki myöhemmin voi jatkokouluttautua, haluaisin kuitenkin valita järkevästi jo nyt.
Tradenomin suuntautuminen. Onko markkinointi hyvä vaihtoehto?
8
2533
Vastaukset
- työtönvalmistunut
Jooh, markkinointitradenomi olen eikä töitä ole. Olisi, jos omaisin vuosien kokemuksen mutta enhän mä sitä kokemusta ole ehtinyt saamaan.
Jos työllistymistä ajattelet niin valitse taloushallinto, siinä tuntuu olevan eniten työmahdollisuuksia.- samaa mieltä
Suosittelen taloushallintoa ja sivuopinnoiksi markkinointia.
- aloittaja___
Kiitos kommenteista, taloushallintoa aion kyllä jonkin verran lukea, juurikin siksi että sillä alalla työtilanne olisi parempi. Mutta unelma-ammattini ei kuitenkaan olisi esimerkiksi kirjanpitäjänä, joten kokonaan en taloushallintoon halua suuntautua.
Onko jollakulla markkinointitradenomilla käynyt parempi tuuri? Millaiseen työhön olette päässeet ? Ja muutenkin jos jollakin olisi vinkkejä tämän tradenomin koulutuksen suhteen, niin ilolla otan ne vastaan.- keskijuurooppa
Itse olen markkinointi tradenomi kv-linjalta, ikinä en markkinoinnin parissa kuitenkaan ole töitä tehnyt enkä oikeastaan edes yrittänyt hakua markkinoinnin töitä. tällä hetkellä olen projektipäällikkönä ja toimin lähinnä kontrolloinnin ja taloushallinnon parissa erittäin suuressa yrityksessä ulkomailla. Joten kenties saattaisit niitä markkinoinnin töitä löytää ulkomailta jostain isommasta maasta, missä työmarkkinat ja tarjonta ovat suuremmat.
- aikuinen ihminen75
voisitteko neuvoa minuakin. talous ja raha.asiat kiinnostaa sekä kirjanpito. kielipäätä ei juuri ole englanti korkeintaan tyydyttävä(kirjallinen). supliikki en pahemmin ole ja viestintä ei pahemmin kiinnosta. paremminkin takapiruasiantuntija. onko se taloushalliinto ja rahoitus vai?
- Eppisss
Olen samaa mieltä työtönvalmistunut kanssa. Markkinointi-ja asiakaspalvelutehtäviin pääsee valitettavasti ihmisiä, jotka eivät koskaan ole edes opiskelleet alaa, joka on mielestäni epäreilua. Taloushallinnon työtehtävissä harvoin kukaan kouluttamaton vie sun töitä.
- ................
Olen taloushallinnon tradenomi, enkä ole koskaan saanut koulutusta vastaavaa työtä, eli en suosittele.
- ksosu
Olen taloushallinnon tradenomi ja olen saanut koulutustani vastaavaa työtä, eli suosittelen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa
En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod202273Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost2281704Seiska: Anne Kukkohovi myy pikkuhousujaan ja antaa penisarvioita
Melko hupaisaa: https://www.seiska.fi/vain-seiskassa/ex-huippumalli-anne-kukkohovin-amerikan-valloitus-vastatuulessa-myy3041234- 65949
Kulujen jako parisuhteessa
Hei, miten teillä jaetaan kulut parisuhteessa? Työttömyyttä ja opiskelua tulee omalla kohdalla jatkumaan vielä jonkin ai53915- 39834
Missä olit kun tajusit, että teistä tulee joskus pari?
Kuvaile sitä paikkaa, hetkeä ja tilannetta.53815J miehelle viesti menneisyydestä
On jo useampi vuosi, kun ollaan oltu näköyhteydessä. Jäi tyhjä olo, koska rakastin. En tietenkään sitä kertonut. Mutta e31716Valitse, kenen kanssa seurustelet
Seura turmelee, ja huono seura turmelee täysin. Vähän niin kuin valta turmelee, ja absoluuttinen valta turmelee kokonaan273673Paikat tapeltu
Ei mennyt ihan persujen toiveiden mukaan Ei kait nyt 20 ääntä ja arpajais voitolla voi olla Ähtärin kaupungin puheenjoh33642