Matkalla Alanyaan turkkiin! Apua!

Help!!!??

Olen siis lähössä tonne Alanyaan niin voisiko joku kertoa seuraavia asioita?

-Onko moottoriurheilu mahdollisuutta karting rataa? vuokrattavia mopoja/skoottereita/crosseja tai muita moottoripyöriä? Mistä?

-Paljon maksaa tupakki Lm tai Malboro kartonki?
-Poliisit tarkkoja alaikäsistä??
-Minkä ikäne saa ajaa milläkin mopolla/autolla?
-Kuinka lämmin siä on huhtikuun alussa?
-Halvimmat kaupat? missä?
-Mitä kannattaa tehdä?
-Pärjääkö huonolla englannilla? :D
-Kuinka paljon kannattaa tinkiä kauppiailta?
-Paljon kannattaa käydä vaihtaan rahaa ja mikä rahayksikkö siä on?
-Muita vinkkejä Alanyasta!? kertokaa parhaimmat ja huonoimmat kokomukset!
-Mitä kannattaa varoo?

1

354

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zizira

      En osaa nyt ihan kaikkiin vastata mutta vastaan niihin mihin pystyn..
      Joo eli no mitä kannattaa tehdä, no se riippuu ihan siitä mitä sä haluat tehdä. :D Jos haluat bilettää ku viimestä päivää ja nauttii auringosta ja rannalla makaamisesta ni oot menossa oikeeseen paikkaan. Tosin en tiiä miten lämmin siellä on huhtikuun alussa.. Mutta anyway. Luulis pärjäävän huonolla englannilla, jos nyt perusjuttuja kumminkin osaa sanoa. Rahaa kannattaa vaihtaa aika paljon jos meinaa käydä baareissa ja syödä ulkona joka päivä, rahayksikkö on liira (TL).
      Baareissa ei oo mihinkään sisäänpääsymaksua eikä ikää todellakaan kysellä missään. Yöelämä on ihan mahtava, löytyy jokaiselle jotakin ja bilettää voi vaikka aamuun asti. Ruokaa turkkilaiset osaa muuten kans tehä, jos osaa valita ravintolat oikein. Mulla oli ihan mahtava reissu, päälimmäisenä mielessä justkin noi upeet biletysmahollisuudet ja ihanat rannat, hyvä ilma ja hyvä ruoka ja ystävälliset ihmiset.
      Ja mitä kannattaa varoa, niin no siinä voi ja pitää käyttää ihan maalaisjärkeä, laukusta kannattaa pitää kiinni, yksin ei ainakaan tytön välttämättä kannata liikkua, turkkilaisten baarimikkojen lepertelyihin ei oo uskomista, perseitä ei välttämättä kannata vetää, jos on ihan uimataidoton niin mereen ei kannata mennä jos on hirveät aallot, nimimerkillä meinasin hukkua..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      232
      6667
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      113
      5033
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      159
      4805
    4. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      64
      3286
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      105
      2893
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      65
      2339
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      139
      1900
    8. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      70
      1886
    9. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      139
      1744
    10. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      223
      1630
    Aihe