Matkalla Alanyaan turkkiin! Apua!

Help!!!??

Olen siis lähössä tonne Alanyaan niin voisiko joku kertoa seuraavia asioita?

-Onko moottoriurheilu mahdollisuutta karting rataa? vuokrattavia mopoja/skoottereita/crosseja tai muita moottoripyöriä? Mistä?

-Paljon maksaa tupakki Lm tai Malboro kartonki?
-Poliisit tarkkoja alaikäsistä??
-Minkä ikäne saa ajaa milläkin mopolla/autolla?
-Kuinka lämmin siä on huhtikuun alussa?
-Halvimmat kaupat? missä?
-Mitä kannattaa tehdä?
-Pärjääkö huonolla englannilla? :D
-Kuinka paljon kannattaa tinkiä kauppiailta?
-Paljon kannattaa käydä vaihtaan rahaa ja mikä rahayksikkö siä on?
-Muita vinkkejä Alanyasta!? kertokaa parhaimmat ja huonoimmat kokomukset!
-Mitä kannattaa varoo?

1

374

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • zizira

      En osaa nyt ihan kaikkiin vastata mutta vastaan niihin mihin pystyn..
      Joo eli no mitä kannattaa tehdä, no se riippuu ihan siitä mitä sä haluat tehdä. :D Jos haluat bilettää ku viimestä päivää ja nauttii auringosta ja rannalla makaamisesta ni oot menossa oikeeseen paikkaan. Tosin en tiiä miten lämmin siellä on huhtikuun alussa.. Mutta anyway. Luulis pärjäävän huonolla englannilla, jos nyt perusjuttuja kumminkin osaa sanoa. Rahaa kannattaa vaihtaa aika paljon jos meinaa käydä baareissa ja syödä ulkona joka päivä, rahayksikkö on liira (TL).
      Baareissa ei oo mihinkään sisäänpääsymaksua eikä ikää todellakaan kysellä missään. Yöelämä on ihan mahtava, löytyy jokaiselle jotakin ja bilettää voi vaikka aamuun asti. Ruokaa turkkilaiset osaa muuten kans tehä, jos osaa valita ravintolat oikein. Mulla oli ihan mahtava reissu, päälimmäisenä mielessä justkin noi upeet biletysmahollisuudet ja ihanat rannat, hyvä ilma ja hyvä ruoka ja ystävälliset ihmiset.
      Ja mitä kannattaa varoa, niin no siinä voi ja pitää käyttää ihan maalaisjärkeä, laukusta kannattaa pitää kiinni, yksin ei ainakaan tytön välttämättä kannata liikkua, turkkilaisten baarimikkojen lepertelyihin ei oo uskomista, perseitä ei välttämättä kannata vetää, jos on ihan uimataidoton niin mereen ei kannata mennä jos on hirveät aallot, nimimerkillä meinasin hukkua..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      39
      4568
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      53
      2464
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1014
    4. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      985
    5. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      111
      840
    6. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      70
      824
    7. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      136
      771
    8. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      48
      760
    9. Taas mietin että

      mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,
      Ikävä
      48
      706
    10. Miksi et usko..

      Että oikeasti tykkään susta!? Vähän liikaakin...
      Ikävä
      52
      690
    Aihe