Onko Suomi markkinatalousmaa?

bangsaen

Olen asunut kauan Thaimaassa. Thaimaa on markkinatalousmaa. Onko Suomi?

Sita kysytaan minulta usein ja haluan antaa oikean kuvan Suomesta.

12

314

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • consumer

      On.

      Rikkaat rikastuu ja köyhät köyhtyy.

      Toimimme kaikkien asiaan kuuluvien talousoppien mukaisesti.

      Lisäksi maksamme persaukisten EU maiden velatkin pois.

      Olemme EU:n mallimaa vailla vertaa.

      • Pelottaa ja raakasti

      • Anonyymi
        Pelottaa ja raakasti kirjoitti:

        Uskotko suomalaisten pystyvän koskaan maksamaan velkojaan?

        http://velkakello.fi/

        Huijaus velka kello


    • bangsaen

      Pääkaupunkiseudun maahanmuuttajien osuus pienyritystoiminnasta kasvaa. Ilmiö näkyy konkreettisesti pankkitoiminnassa, koska ilman pankkisuhdetta yritystoiminnan pyörittäminen ei Suomessa onnistu.

      Pk-yritystoiminnan pohja siirtyy useilla toimialoilla vähitellen maahanmuuttajien haltuun koko Suomessa.

      Näin jo käynyt esimerkiksi Ruotsissa, Tanskassa ja tietenkin Britanniassa ja Hollannissa.

      Jos maahanmuuttaja haluaa etabloitua suomalaiseen yhteiskuntaan, yksi nopeimpia tapoja on perustaa oma yritys ja lähteä yrittämään sen sijaan, että yrittäisi löytää hyvän palkkatyön jostakin olemassa olevasta yrityksestä.

      - Meillä on se kokemus, että monet näistä yrittäjistä haluavat tehdä asiat niin kuin Suomessa pitää tehdä. On monia maahanmuutaja yrittäjiä esim. aasialaiset, jotka haluavat osaksi suomalaista yhteiskuntaa.

      Maahanmuuttajat pyörittävät yleensä palvelualan yrityksiä. Ravintolat on suuri ryhmä, mutta mukana on enenevissä määrin it-yrityksiä sekä viestintään ja markkinointiin liittyviä yrityksiä. Rakennusalaa kohtaan on tunnettu kiinnostusta.

      Maahanmuuttajat arvostavat sitä, että asiat lähtevät sujumaan. He ovat usein hyvin tyytyväisiä asiakkaita kunhan perusasiat laitetaan kuntoon.

    • hakeudu hoitoon

      hakeudu hoitoon

      • hakeudu hoitoon

        Olen Kellokellokellokoskella kello tai siis koski.


      • suuri valiokunta
        hakeudu hoitoon kirjoitti:

        Olen Kellokellokellokoskella kello tai siis koski.

        Kai ne jotain sinne suuntaan pukertaa.

        Eduskunnan suuri valiokunta ei anna hallitukselle valtuuksia uusille lainatakauksille.

        Valiokunta hyväksyi äänestyksen jälkeen lausuman, jonka mukaan rahoitusvakauden turvaamisesta tai vakausmekanismista ei voida käytettävien tietojen perusteella päättää huippukokouksessa.

        Valtioneuvosto ei ole vielä pyytänyt valtuuksia takauksien kasvattamiseksi. Jos tilanne muuttuu, suuri valiokunta edellyttää, että se saa mahdollisuuden lausua kantansa ennen asian päättämistä EU-tasolla.


    • bangbang oppivuodet

      Poeka Poeka, kyllähän Thaimaa on kuitenkin totalitaarisen diktatuurin markkinajärjestelmä, jossa on suuria rajoituksia mm. ammattisuojan suhteen.

      Puhtaita markkinatalousmaita ei ole edes olemassa.

    • Ei paljon naurata

      Talouden kasvuvauhtia korkeampi valtionvelan korko ajaa velkaantuneen maan nopeasti vaikeuksiin.


      Velkaantumisen pysäyttämiseksi valtiontalous on käännettävä selvästi ylijäämäiseksi.

      Valtionvelan koron ollessa paljon bruttokansantuotteen kasvua korkeampi on vaarana paheneva velkakierre. Korkoloukkuun joutuneelta maalta edellytetään valtiontalouden ylijäämää, jonka saavuttaminen on poliittisesti ja käytännössä äärimmäisen vaikeaa.

      Valtion velkaantuminen on määritelmän mukaan hallinnassa silloin, kun velan suhde bruttokansantuotteeseen ei enää kasva tai se pienenee.
      Julkisen talouden kestävyys määräytyy Suomen Pankin johtavan neuvonantajan Jarmo Kontulaisen mukaan valtiontalouden perusjäämästä ja valtionvelan korosta.

      – Mitä korkeampi korko on, sitä suurempaa perusylijäämää valtiontaloudessa tarvitaan kestävyyden turvaamiseksi, sanoi Kontulainen.

      Suomen talouden kestävyysvaje vastaa valtiovarainministeriön mukaan vuonna 2015 noin 5 prosenttia bruttokansantuotteesta. Suomen Pankki ja Kansainvälinen valuuttarahasto arvioivat kestävyysvajeen 6 prosentiksi bruttokansantuotteesta.

    • Jorma Moll

      Puhdasta markkinataloutta esiintyy maailmassa yhtä vähän kuin puhdasta
      sosialismiakin.

      Käytännössä kaikki maat ovat enemmän tai vähemmän
      sekatalousmaita.

      Toiset enemmän markkinataloudessa ja toiset lähempänä
      sosialismia - Suomi kuuluu noihin jälkimmäisiin.

      Meillä yhteiskunnan rooli
      on paljon laajempi kuin läntisissä demokratioissa keskimäärin.

    • Suomessa on asuntoyhtiölainsäädäntö ja taloyhtiön kunnossapitovastuulla on kerrostaloosakkeen ovet, ei niitä kuulema osakas saa itse ostaa ja kannustaa yhtiöitä. Pitäisi. Isännöintitodistus antaa myyvälle yritykselle. , jotta tulisi vaihtamaan ovet. Ei tämä Suomi mikään markkinatalousmaa ole. Säännöt hankaloittavat ostamista.

    • Anonyymi

      Oikea velkakello kilkattaa yhä, kiihtyvään tahtiin, Orpo lukee kilkatuksia, teollisuustukiin ja siitä veroparatiiseihin.

      Toivottavasti IMF ottaa Suomen valvontaansa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1682
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1498
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      37
      953
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      889
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      831
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      796
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      758
    8. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      748
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      740
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      720
    Aihe