Uutisointi kansalle!

Uutisointi on kyllä menossa kokoaika hirveämpään suuntaan. Miks ne tuksujutut on aina lehtien luetuimpia? Sanokaa mulle. Uskon että uutisointi siirtyy pikkuhiljaa vähän demokraattisemmaks ja ihmiset alkaa itse kirjottelemaan juttuja.

Kuten esim. www.uutisankka.fi , tai hesarin tai aamulehden vastaavat palvelut.
186
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Suomalainen journalismi on nykyään sillä tasolla ettei sitä voi oikein kuvailla.
Ehkä sen voi ilmaista pähkinänkuoressa iltasanomien otsikolla "Ohhoh Britney, nyt sä vilautit" -KATSO KUVAT!
Mikäli tosiaan haluaa tietää mitä maailmassa tapahtuu on pakko seurata montaa mediaa joka päivä ja mielellään useita ulkolaisia, koska tuntuu että siellä joillakuilla on vielä hieman järkeä päässä.
Kotomaamme journalisteilta se tuntuu olevan hieman häviksissä ja uutisten tärkein anti on säätiedotus joka sekin usein "menee metsään".

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ryökäle88 kirjoitti:

Uutisointi on kyllä menossa kokoaika hirveämpään suuntaan. Miks ne tuksujutut on aina lehtien luetuimpia? Sanokaa mulle. Uskon että uutisointi siirtyy pikkuhiljaa vähän demokraattisemmaks ja ihmiset alkaa itse kirjottelemaan juttuja.

Kuten esim. www.uutisankka.fi , tai hesarin tai aamulehden vastaavat palvelut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu