Joidenkin hotellien esitteissä mainitaan, että sinne täytyy antaa joko luottokortti tai käteisvakuus (minibaarista), vaikka matka on jo maksettu etukäteen.
Onko kokemusta asiasta? Minkäsuuruinen on käteisvakuus, kun kaikilla ei todellakaan ole halua/mahdollisuutta antaa luottokorttia pantiksi?
Onko kokemusta asiasta? Minkäsuuruinen on käteisvakuus, kun kaikilla ei todellakaan ole halua/mahdollisuutta antaa luottokorttia pantiksi?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Käytäntö on ihan kansainvälinen: luottokorttia ei anneta pantiksi, vaan sille tehdään varaus. Tällä ei ole miktään tekemistä sen kanssa, oletko maksanut matkasi. Jos ei ole luottokorttia, käy esim. 50 euroa tai voit sopia muusta järjestelystä. Tai jättää sen minibaarin avaimen respaan.
Tallinnassa en ole vielä törmännyt tähän käytäntöön.
Niin ja perinteiseen tapaan suomalnen täyttää minibaarin ennalleen lähikaupasta ostamillaan juomilla. Varoo tietysti kajoamasta sellaisiin juomiin, joita ei välttämättä löydy helposti kaupan hyllyiltä.