Oskari

odfjghlkjhlgäöleöätö

Kuinka nopeasti riikinkukkoahven yleensä kasvaa, olemme harkinneet oskarien hankintaa ja meillä on tällä hetkellä vähän yli 200 litrainen akvaario,kuinka pian tarviis hankkia n,500 litrainen allas.

2

470

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fish KING

      SUUREN akvan hankkisin ennen kuin niitä oskareita sinne hankkisin .. hankinkin .. http://kuvablogi.com/blog/313/7/2/ .. en kyllä suosittele muutamaa oskua alle tonniseen akvaan, pituutta saa olla ainakin kaksi metriä ja syvyyttä yli 55cm ja suuri kala tarvitsee leveys mittaakin ainakin puolimetriä.

      Mulla toi "osku" allas joka nyt on punakorvakilppareiden käytössä on mitoiltaan 220x70x60cm

      Oskari kasvaa vuodessa jo parikytä senttiseksi ja liki tuplaa mittansa seuraavana vuotena.

    • milan70

      Meidän oskari on kasvanut 22 cm 1,5 vuodessa. Syö hyvin ja voi hyvin. Yksin asustaa muiden keksikokoisten (8 kpl)kalojen kera. Kaveria en hommaa sille ettei tule ongelmia(liian pieni allas)Toivon että ei enää kasva kovin paljoa, oli sellanen 7 cm kun päätyi meille. Kertokaa muut oskujen aikuuskokoja? ois kiva tietää millasia ovat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      41
      6085
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      280
      4977
    3. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      159
      4831
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      131
      4640
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      19
      3867
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      19
      2394
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2178
    8. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      25
      1762
    9. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      70
      1746
    10. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      213
      1446
    Aihe