Onkos ne surkeat hengenvaaralliset kitkat jo vaihdettu huomattavasti tähän keliin sopivimpiin kesärenkaisiin. Nastoilla voi surutta ajella vielä, kun niiden pito ja ominaisuudet riittävät tällaisiinkin keleihin. Onneksi kitkat kielletään muutaman vuoden kuluttua, että saadaan liikenneturvallisuus taas nousuun ja turhat kuolonkolarit vältettyä. Kitkathan ovat YLIEDUSTETTUJA KUOLONKOLAREISSA.
Kuolonkolareita kitkoilla liikaa
Kielletään kitkat
988
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Hahahahahaahaha!
Taas täällä kädetön nastapelle huutaa hädissään, kun tietää että nämä tiestön tuhoavat nastarenkaat tullaan kieltämään lähiaikoina.
Ajele vaan niillä piikkipyörillä surutta vaan tuonne vappuun asti, mutta elä sitten ihmettele kun on taas tiet hirveillä urilla ja et tahdo niillä kesäslikseillä vesisateella tiellä pysyä.
kysymys kitkamiehelle: kumpi on parempi sileät tiet ja jos nastat kiellettäisiin ja onnettomuuksien lisääntymisien vuoksi nopeuksia laskettaisiin reilusti vai nykyinen reippaampi ja turvallisempi kulkeminen vaikka hieman kevät karkeilla teillä?
Kuluu ne tiet kesälläkin ja kitkojen takia joudutaan lisäämään suolausta ja se taas rapauttaa teitä huomattavasti noeammin.
Pahin tilanne on tämä nykyinen, että joudun kärsimään nastarenkaiden haitoista, kurapaskasta ja karkeista uraisista ja routavaurioisista teistä, vaikken itse niiden tuottamiseen syyllisty.
Useimmat tiet ovat enimmäkseen suoria, ei tarttee liukkaakka hidastaa yhtään, mun ainakaan. Pikemminkin ehkä vois ajaa liukkaalla kovempaa, jos tiet olisivat tasaisempia. Urien ja urapaikkausten osuutta kuolonkolariehin ei ole tutkittu, koska virkamiehen mielestä tiet ovat kunnossa ja nopeusrajoitukset niiden mukaiset.
Kysymys nastapellelle.
Mistäköhän johtuu että esim. täällä etelä-suomessa tiet on tällä hetkellä aivan karmeassa kunnossa, (hirveitä reikiä asfaltissa) vaikka tänä talvena suolaa on käytetty ennätyksellisen vähän kylmän talven takia?
Se johtuu siitä, että nastarenkaiden vuoksi tiet joudutaan päällystämään karkealla päällysteellä, joka halkeaa ja murenee herkemmin kuin hienojakoisempi mutta enemmän urautuva päällyste. Mut aika karseasti nuo karkeatkin päällysteet ovat urautuneet. Ja siihen päälle vielä ura- ym. vauriopaikkaukset. Hyi hevletti että vihaan noita nastapellejä.
Ja linkkiä perään?
Tällaista tilastoahan ei ole edes olemassa.
Että te jaksatte. Jos ne kitkat kerta on niin hengenvaaralliset, miksette ole huolissanne halpojen (huonojen) nastarenkaiden vaarallisuudesta. Tosiasia kuitenkin on se, että hyvät kitkarenkaat on pirun paljon turvallisemmat kuin useat halpisnastarenkaat.
Dayton DW700 -nastarenkaista testin jälkeen mainittu:
"Daytonin nastarenkaista ei ole oikeastaan mitään hyvää sanottavaa, ja se sijoittuu testissä peränpitäjäksi. Liikenneturvallisuuden takia on parasta välttää tätä tuotetta."
Näin meitä opasti Auto Bild. Huonoin nastarengas Dayton sai 7 pistettä vähemmän kuin huonoin kitkarengas (Toyo), joten kertoohan se Daytonin laaduttomuudesta kaiken tarvittavan. Jos ja kun ostatte renkaita, nastoja tai kitkoja, ostakaa laaturenkaat. Ne maksavat vain 50 -100 euroa enemmän kuin pidottomat huuhaarenkaat.
Kädetön nastapelletumpelo pisti taas omantunnontuskissaan aloituksen, joka on tyypillistä tyhmälle peräkamarinpojalle susirajan takana.
Tiesitkö älykääpiö, että Suomessa talvikauden kuolonkolareista yli 80 prosenttia ajetaan nastarenkailla.