Enkä oikeasti tiedä mitä ajatella sinusta.. Vähintä mitä olisin toivonut et olisit kertonut minulle ihan rehellisesti miten asiat on. En halua olla mikään häirikkö.. Se mitä näin tänään, pisti minut miettimään asioita todella.
Minulla on sellainen tunne et olen ihan oikeassa tuon ketjun 'Hei sinä nainen..' (nimimerkki ....) suhteen joka on tällä palstalla.. Se on mitä suurimmalla todennäköisyydellä sinulta.. Jos oikein olen nyt ymmärtänyt tilanteen niin sinulla on joku toinen nainen.
Päätin tässä juuri äsken et pakkaan takaisin ne vähätkin tavarat jotka ehdin purkaa laatikoista. Kyllä tämä minulle taisi riittää.. Koko kaupunki ahdistaa jo ihan liikaa.
Kirjoitin siinä ketjussa Jep-nimimerkillä.. Enkä ole mikään provoilija tai trolli.
Ihan kamala paha olla.. Ihan suoraan sanottuna.
En ymmärrä tätä koko kuviota.. Enkä ehkä enää halua ymmärtääkään.
Minulla on sellainen tunne et olen ihan oikeassa tuon ketjun 'Hei sinä nainen..' (nimimerkki ....) suhteen joka on tällä palstalla.. Se on mitä suurimmalla todennäköisyydellä sinulta.. Jos oikein olen nyt ymmärtänyt tilanteen niin sinulla on joku toinen nainen.
Päätin tässä juuri äsken et pakkaan takaisin ne vähätkin tavarat jotka ehdin purkaa laatikoista. Kyllä tämä minulle taisi riittää.. Koko kaupunki ahdistaa jo ihan liikaa.
Kirjoitin siinä ketjussa Jep-nimimerkillä.. Enkä ole mikään provoilija tai trolli.
Ihan kamala paha olla.. Ihan suoraan sanottuna.
En ymmärrä tätä koko kuviota.. Enkä ehkä enää halua ymmärtääkään.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Ja tosiaan, on minulla vielä se sama puhelinnumero käytössä.. Mut luulen et ei sillä taida olla enää mitään merkitystä.
Ps. En todellakaan kirjoittele tämän illan aikana enää mitään näille palstoille. Ei ole ollut ketään muuta edes mielessä siitä syksystä -08 lähtien. Mut nyt kyllä tuntuu et sinkuksi jään oikein mielihyvin vaikka koko loppuelämäksi. Hirveän paha olla nyt..
Älä ole murheissas, minulla on sama kohtalo. Olen huomannut aivan saman asian.
Mies, joka täällä kirjoittelee, hän aloittelee alkuviikosta ja vauhti kiihtyy loppuviikkoa
kohden. Hän kalastelee täällä epätoivoisia naisia, juksaa heitä kauniilla sanoilla niin
kauan, että joku tyhmä lankeaa ottamaan yhteyttä häneen. Tuota touhua vois kutsua "pesän etsinnäksi". Ei sinänsä paha asia, jos tuo mies on yksinäinen ja kevät saa kiiman kertaantumaan. Antakaamme se hänelle anteeksi.
Ei hän silti ole muita miehiä pahempi, hän varmaan on kauan oottanut saalista
alleen.
Niin.. Ei ole kyse mistään nettituttavuudesta. Vaan tiedän hänet ihan oikeasta elämästä. Olemme jutelleetkin nenätysten ja viestitelleet toisillemme.
Mut kiitos kuitenkin piristävästä viestistäsi..
Samoin, ei ole pelkkä nettituttavuus, oikeassa elämässä hänet kohtasin ja rakastuin ja rakastan edelleen. Mutta, mutta: hänellä on useampia koukuttamiaan
rakkauksia. Itse tämän jo tiedän, enkä voi asialle mitään. Jos oisin tyrkympi tai
manioihin taipuvainen tai narsistinen häiriköisin paljon enemmän, mutta ehkä odotan, että "villityksensä" päättyy tai kohdalleni osuu toinen hurmuri, joka vie jalat alta ja unohdan hänet. Pystyn ihme kyllä jo hieman huumoriinkin, on ollut nimittäin
tosi kipeätäkin ja kauan.
Niin, aivan.. Luulen kuitenkin et hän on ihan kunnollinen ja normaali mies. Mut kyllä kai näillä sivuilla liikkuu kaikenlaisia tyyppejä. Harmi et sinullekin on noin sattunut.. Mut tsemppiä sinulle ja aurinkoista kevättä! :)
Ps. Olen ihan tyytyväinen siihen ettei minun tarvitsekaan purkaa noita laatikoita. Muutin tähän asuntoon parisen viikkoa sitten.. Mut nyt pääsenkin helpolla. Ei muuta kuin huomenna pakkaamaan takaisin ne puretut tavarat.
Miksi pakkaat tavarat takaisn?? Mihin haluat mennä??
:)
No tämä oli minulle väliaikainen ratkaisu muutenkin. Asuin aiemmin sellaisessa paikassa jossa minun ei ollut oikein hyvä olla. Ajattelin et katson miten teen sit.. Ajatuksena oli muutenkin et lähden ehkä sit kun mahdollista sinne missä sukulaiseni ja ystäväni ovat. Ihan uuteen kaupunkiin.. On minulla täälläkin muutama ystävä mut paras ystävä (nainen hänkin) on siellä toisaalla.
Ja ehkä se on niin et 'Minun kotini on siellä missä minusta pidetään.. Ei siellä missä asun.'.
Hyvä sitten niin. Sinähän se olet muuttanut edestakaisin jo monta vuotta. Tiedätkö jo itse suunnan tai missä olet?
Jaa a.. En tiedä keneksi minua luulet. Mut en minä ole muuttanut minnekään aikoihin. Viimeksi monta vuotta sitten. Vaan mitäpä se tuollaiselle palstojen pellelle kuuluukaan. En minä sinua kaipaa.
Juu, en missään tapauksessa tiedä.. Missähän lie asun.. Hohhoijaa.. Ilmojakin on pidellyt.
Sellaista tulin tähän lisäämään et en sit tiedä teinkö ihan oikeita johtopäätöksiä siitä mitä näin.. Ja näinkö oikein. Kuski oli vain ihan sinun näköinen.
Jotenkin vain voisin ajatella niin et asia on niin koska et ole aina vastannut tekstiviesteihinikään. Mut en sit tiedä..
Ps. Laitanpa vaikka avainsanoiksi kerrostaloelämä ja muuttaminen niin ehkä uskot siten paremmin et minä olen minä.. Enkä mikään trolli tai palstahäirikkö.
Ja tosiaan, on sit kyse ihastuksesta.. Kun täällä on noita kaikenlaisia juttuja.
Minulta ei ole muita aloituksia tämän lisäksi kuin se 1 joka on menossa jo sivulla jotain tällä palstalla (ja 2 muuta aloitusta mut ne koskee näiden sivujen kirjoitteluja ihan yleisesti).
Unohdin..
Nuo avainsanat oli siis viimeisimmästä tekstiviestistä.
Vielä lisään..
Kävin ulkona ja tajusin täysin tilanteen.. Olen ihan oikeassa siinä mitä kirjoitin tuossa aloituksessa. Kyllä asia on juuri niin et sinulla on joku toinen nainen.
Tämä saa riittää minulle.. Todella typerää touhua. Edelleenkin, en ymmärrä toimintaasi ollenkaan. Mut sen vain sanon et tämän ällömmäksi ei vois ihastusjuttu enää mennä.
Ajatukset menee sit sellaiselle Juhalle (tummahiuksiselle ja ruskeasilmäiselle) Minnalta 08-alueelle (asutaan samassa kaupungissa, valitettavasti ainakin vielä toistaiseksi).
Ps. Toivottavasti pääsen pian muuttamaan tästä kaupungista pois. Ne vähätkin tavarat on jo pakattu takaisin laatikoihin. Elämäni on tosiaankin jossain muualla.
Valvoin aamuun asti ja nukuin muutaman tunnin. Koko viikonlopun aikana olen nukkunut yhteensä noin 3-4 tuntia. Mut eipä sillä mitään väliä enää ole.
Tulin vain sanomaan tähän sellaisen asian et hyvinpä särjit sydämeni ja siinä samalla sotkit koko elämäni. Mahdatkohan edes aavistaa miten pahasti minulla sotkeentui esim. opinnot? Syksy -09 ja viime syksy.. Huhheijaa.. Mutta.. Eilen päätin asian niin et nyt loppuu kärsimykset ja kituuttaminen. Niin noloksi meni kaikki.. Todella noloksi. Ei jäänyt minusta juuri mitään jäljelle.. Eikä elämästänikään. En nähnyt enää mitään.. Kaikki muuttui todella rumaksi.. Ja lopulta yhdentekeväksi. Se mitä olen saanut kuulla muilta viime aikoina, ei ole ollut mitenkään mieltä ylentävää.
Mutta nythän pääsit tavoitteeseesi. Ole ylpeä ja iloinen siitä. Koska onnistuit siinä taydellisesti.
Ps. Nämä ajatukset menee sit sellaiselle henkilölle jota olen nähnyt koululla. Kummankin iät sijoittuu 30-40 vuoden välimaastoon. (Ei tarvitse enää pelätä et laittaisin sinulle tekstiviestiä koska niin ei tule tapahumaan enää ikinä.Poistin jo numerosikin. Ja tämänkin mainitsen vain siksi kun joku höpisi tuolla Ikävä-palstalla jotain siitä asiasta.)
Siihen opintojen etenemiseen ja elämään muutenkin on ollut muitakin vaikuttavia tekijöitä, et yksinään sinä. Mut ne kaikki yhdessä oli tosi paha yhdistelmä. En toivoisi sellaista kenellekään..
Täysin sivullisena, mutta useasti näitä sinun kirjoituksiasi lukeneena, haluaisin sanoa, että jatka elämääsi. Oikeasti. Mitä se muuttaa, että ikävöit näillä palstoilla vuosi toisen perään ihmistä, joka ei sinua ilmeisestikään halua. Yksipuolinen rakkaus satuttaa, mutta ei sen takia pidä omaa elämäänsä uhrata. Voisit vaikka kokeilla omien ongelmiesi puimista jonkun ulkopuolisen tahon kanssa. Itsetuhoisuutta sisältävät viestisi selkeästi viittaavat keskustelun tarpeeseen.
Näin ulkopuolisen silmin on myös vähän kummallista, että tiedät (luulet tietäväsi) missä ketjussa tämä sinun ihastuksesi kirjoittelee ja että hän vieläpä vihjailee niissä sinulle. Palstasuhde? Eiköhän ne oikeat suhteet hoideta jossakin muualla kuin täällä keskustelupalstoilla? Vaikka sinun kuvitelmasi olisivat totta, olisi silloinkin parasta vain kävellä nopeasti toiseen suuntaan. Eihän sellaisessa mitään todellista ole, jos keskustelupalstoilla nimettömänä huudellaan. Puhelimet, sähköpostit jne. on keksitty kahdenkeskistä yhteydenpitoa silmällä pitäen. Täällä suhteen hoitaminen kielii vain siitä, että mitään todellista ei ole olemassakaan.
Otapa vihdoinkin vastuu itsestäsi. Turha laittaa opiskelujen venymistä kenenkään toisen syyksi. Jokainen tekee omat valintansa. Kun suuntaat energiasi muualle kuin tänne, saatat vaikka huomata keskustelupalstojen ulkopuolella olevan ihan oikea maailma, josta miehiä kyllä löytyy. Opiskelutkin sujuvat paremmin, kun suuntaa ajankäyttönsä oikein.
Niin.. Elämäni on ollut pysähdyksissä jo pidemmän aikaa. Koin jotain aika hirveää joka ei liity mihinkään ihastukseen tai rakkauteen ylipäätään.
No tuolla eräässä ketjussa on toistettu eräästä hänen lähettämästään tekstiviestistä eräs asia. Ja viesti ilmestyi tälle palstalle ihan lähiaikoina viestittelystämme. Eli ei ole mikään palstasuhde. Jos yhtään luit ajatuksella noita minun kommentteja tässä ketjussa niin niissähän tulee ilmi se asia et tunnemme toisemme oikeasta elämästä. Ei tässä ole mistäänb suhteesta kyse.. Ihan vain ihastuksesta.
Miehet saa minusta nähden nyt olla. Mut kiitos kuitenkin kommentistasi.
Eikös se ole palstasuhde, jos täällä väännetään asioista, joiden pitäisi olla kahdenkeskisiä? Miksi tuhlaat elämääsi sellaiseen, joka pelaa kustannuksellasi? Ei aikuiset ihmiset käyttäydy niin, että jakaisivat pitkin turuja ja toreja suhteen henkilökohtaisesti kerrottuja asioita. Jos tilanne on kertomasi kaltainen, älä pistä lisää vettä myllyyn vääntämällä asiasta, joka on ilmeisesti itsellesikin selvä. Jonkun pitää olla aikuinen.
Monet meistä ihmisistä ovat kokeneet tosi pahoja ja vaikeita asioita elämässään. Et sinä yksin ole. Jos niitä ei jaksa tai ei pysty käsittelemään yksin, on hyvä miettiä ulkopuolista keskusteluapua. Tämä aivan hyvällä. Ei kaikesta aina selviä omin avuin, mutta ensimmäisen askeleen joutuu kuitenkin ottamaan aina itse.
Mikäli toinen ei ole ihastunut sinuun, ei asian jauhaminen loputtomasti muuta toisen tunteita sinua kohtaan. Voi jopa käydä niin, että ne tunteet muuttuvat entistä viileämmiksi. Mulla ainakin ahdistaisi, jos joku minuun ihastunut jauhaisi samoja juttuja vuodesta toiseen jossain yleisellä keskustelupalstalla :(
Minusta sinun jutut kuulostaa todella oudoilta. Ei millään pahalla..
No ei.. En edes tiedä mikä se sellainen palstasuhde on.
Tuhlaan aikaa peluriin? Jaa a.. En ole pitänyt häntä sellaisena.
Enkä ymmärrä sitäkään et miksi jauhat jostain keskusteluavusta joka kommentissasi.
Minusta vaikuttaa vähän siltä ettet ymmärrä lukemaasi. Mut sille minä en voi mitään.. Hyvät päivänjatkot!