Olen menossa merimiehen lääkärintarkastukseen, jossa otetaan virtsanäyte. Kysyin että minkä takia niin vastaus oli että haluavat selvittää virtsan valkosolujen ja sokerin määrän. Eikai tämä tarkoita huumetestiä? Pystyykö valkosoluista tai sokereista näkee et on poltellut pilveä kaksi viikkoa sitten. Toteamisaikahan voi venyä kuukauteen, mutta en tiedä millä tavalla virtsanäytteessä sitä tutkitaan.
Auttakaa tietämätöntä...
Auttakaa tietämätöntä...
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei tarkoita huumetestiä, eikä sitä voi nähdä valkosolu- tai sokeriarvoista. Huumeiden testin ottaminen ilman, että siitä kerrotaan asianomaiselle on laitonta ja siksi on erittäin epätodennäköistä että se voitaisiin ottaa "salaa".
Kippari on oikeassa.
Jos sitten huumetestiin käsketään niin se on E tai C paperit. B paperit on sitten harkinnanvaraista mutta tuskinpa vaativiin tehtäviin pääset.
Onnea valitsemallesi uralle. Älä käytä huumeita palveluksessa edes lomilla.
Siis tämä siinä tapauksessa jos kieltäytyy tai suostuu ja antaa positiivisen.
kiitos vastauksista, lähden nyt helpottunein mielin tarkastukseen. Ajattelin kokonaan lopettaa polttelun koska en halua vaarantaa uraani, vaikeaksi menee painostavien kavereiden takia, mutta yritän pysyä lujana!