Kiinnostaisi mennä Kambodzaan,ja nyt kysyisinkin,että mitä minun näin ensikertalaisena tulisi ottaa huomioon ,ja mitä vinkkejä antaisitte näin äkkiseltään.Kaikki tiedot kelpaa,myös kaikista hinnoista voi vinkata,niinkuin lennosta ym.Ajankohta matkustamiselle on ehkä elokuu.
Tervehdys kaikille!
8
522
Vastaukset
- 567 00
Millaista matkailua suunnittelet? Sadekausi on päällä ja tiet voi olla aika mutavellissä tuolloin.
- Harmillista
No,ihan omatoimi matkailua,Bangkokin kautta kai.Eikö mitään vinkkelä löydy?
- Unelmasta Arjeksi
Yhtä ja toista vinkkiä löydät minun blogistani (nimeltä Unelmasta arjeksi): www.rantapallo.fi/virpij. Olen ollut täällä Kambodzassa omatoimimatkaajana nyt lokakuun alusta lähtien.
Tuolloin lokakuussakin oli sateita vielä ihan reippaasti. Säiden kannalta miellyttävin aika tulla tänne on marras-maaliskuu. Maaliskuu alkaa jo olla kosteampi ja kuumempi, joten helpoimmat ovat joulu-tammikuu.
Aion olla täällä vielä noin kuukauden päivät ja sinä aikana on tulossa blogiin vielä lisää Kambodza-tarinoita, mm. yhteenveto käytännön vinkeistä on suunnitteilla.
Itse tulin lennolla Hki-Amsterdam-Kuala Lumpur-Phnom Penh. Sanovat, että nuo maaraja-asemat Kambodzan ja Thaimaan välillä eivät ole mitään kivoja paikkoja ja että yrittävät kusettaa siellä ylimääräisillä maksuilla. Busseja tulee kyllä Bangkokista tänne Kambodzan puolelle. Lipun voi ilmeisesti ostaa koko matkalle, mutta rajalla on ajoneuvon vaihto.
- Juuri näin
Hei,kiitti kauheasti blogistasi,luin yhden kerran ja oli niin paljon asiaa,että täytyy lukea vielä uudestaan,hyvä,hyvä!
- Jayavarma
Elokuussa Kambodzassa on kuuma ja kosteaa, siis todella kuumaa. Sinuna miettisin ajankohdan uudestaan.
Kambodzaan pääsee Thaimaasta busseilla, "takseilla" ja mopoilla, halpaa, mutta epämukavaa ja aikaavievää. Lento BKGsta PPhen maksaa n. 100 egee ja kestää 45 minuuttia, joka menee lounasta syöden. Ei huono vaihtoehto, mutta ei tietenkään sovi kunnon backpackerille ;)
Kambodzassa kannattaa siirtyä paikasta toiseen busseille, ne ovat halpoja ja hyviä. Ihan sama minkä firman bussilla menet. PP - Siem Reap väli taisi maksaa 8 euroa ja Sihanoukvilleen pääsi 5 e.
Majoitusta löytyy kaiken hintaista ja tasoista. 10 dollarilla saa ihan ok-tasoisen, 20 hyvän. Mieti mistä haluat maksaa.
Hyvä neuvo ensikertalaiselle on että ota rauhallisesti, ole kohtelias, hymyile niin kaikki järjestyy. Rahaa ei Kambodzassa juuri kulu joten matkoihin (lennot) ja majoitukseen voi käyttää enemmän varoja. Kambodza on (nykyisin) ihan turvallinen maa, mutta jos on haluaa niin kyllä sielläkin saa turpaansa ja tulee ryöstetyksi. Käy PPssa, Siem Reapissa (MUST!) ja rannikolla esim Sihanoukvillessa tai Kampotissa. - Hyvä,hyvä
Mielenkiintoista!Lentoaika on kyllä lyhyt ja miettimisen arvoinen.Onko kokemusta lentokentällä otettavasta lahjuksista,niistä olen lukenut?Entäs paheneekohan sää ,jos lähteekin vasta syys-tai lokakuulla?Muuta ajankohtaa ei voi ajatella.Voikohan sieltä siirtyä helposti Vietnamiin?Tai Laosiin?
- Jayavarma
Ei ole kokemusta lentokentällä otettavasta lahjuksesta eli ei ole otettu. Kambodzaan kannattaa hankkia e-viisumi, sillä voi painella suoraan passintarkastukseen eikä tarvitse jonottaa viisumia lentokentällä. Maaraja-asemilla saattaa törmätä kaksoisrahastukseen yms.
Vietnamiin pääsee PPstä busseilla, myös yösellaisilla. Yhdet reissututut kertoivat tulleensa Vietnamista Mekogia pitkin laivalla, itsellä ei ole siitä kokemusta.
Säästä ks. tilastoja http://matkailijan.info/ilmasto/aasia/kambodza/tilastot/
Sateet tulevat yleensä iltapäivällä rankkoina kuuroina, ne eivät ole ongelma vaan läkähdyttävä kuumuus. - Unelmasta Arjeksi
Suoria bussivuoroja menee PP:stä ainakin Pakseen (Laos) ja Saigoniin (Vietnam). Mekong Express ja Angkor Express parhaimmat yhtiöt käyttää. Itse menin Mekong Expressillä Saigoniin. 7h, 12$ ja rajalta saa suomalainen 15 pv ilmaisen viisumin Vietnamiin. Saigonista pääsee junalla eteenpäin Vietnamissa.
Kerroin noista siirtymisistä tarkemmin blogissani.
www.rantapallo.fi/virpij
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176319Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3796125Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695900Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443962Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452355Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42345Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1181395- 121231
- 1831064
- 59887