Tervehdys kaikille!

PAJON VARMAAN

Kiinnostaisi mennä Kambodzaan,ja nyt kysyisinkin,että mitä minun näin ensikertalaisena tulisi ottaa huomioon ,ja mitä vinkkejä antaisitte näin äkkiseltään.Kaikki tiedot kelpaa,myös kaikista hinnoista voi vinkata,niinkuin lennosta ym.Ajankohta matkustamiselle on ehkä elokuu.

8

495

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 567 00

      Millaista matkailua suunnittelet? Sadekausi on päällä ja tiet voi olla aika mutavellissä tuolloin.

    • Harmillista

      No,ihan omatoimi matkailua,Bangkokin kautta kai.Eikö mitään vinkkelä löydy?

      • Unelmasta Arjeksi

        Yhtä ja toista vinkkiä löydät minun blogistani (nimeltä Unelmasta arjeksi): www.rantapallo.fi/virpij. Olen ollut täällä Kambodzassa omatoimimatkaajana nyt lokakuun alusta lähtien.

        Tuolloin lokakuussakin oli sateita vielä ihan reippaasti. Säiden kannalta miellyttävin aika tulla tänne on marras-maaliskuu. Maaliskuu alkaa jo olla kosteampi ja kuumempi, joten helpoimmat ovat joulu-tammikuu.

        Aion olla täällä vielä noin kuukauden päivät ja sinä aikana on tulossa blogiin vielä lisää Kambodza-tarinoita, mm. yhteenveto käytännön vinkeistä on suunnitteilla.

        Itse tulin lennolla Hki-Amsterdam-Kuala Lumpur-Phnom Penh. Sanovat, että nuo maaraja-asemat Kambodzan ja Thaimaan välillä eivät ole mitään kivoja paikkoja ja että yrittävät kusettaa siellä ylimääräisillä maksuilla. Busseja tulee kyllä Bangkokista tänne Kambodzan puolelle. Lipun voi ilmeisesti ostaa koko matkalle, mutta rajalla on ajoneuvon vaihto.


    • Juuri näin

      Hei,kiitti kauheasti blogistasi,luin yhden kerran ja oli niin paljon asiaa,että täytyy lukea vielä uudestaan,hyvä,hyvä!

    • Jayavarma

      Elokuussa Kambodzassa on kuuma ja kosteaa, siis todella kuumaa. Sinuna miettisin ajankohdan uudestaan.

      Kambodzaan pääsee Thaimaasta busseilla, "takseilla" ja mopoilla, halpaa, mutta epämukavaa ja aikaavievää. Lento BKGsta PPhen maksaa n. 100 egee ja kestää 45 minuuttia, joka menee lounasta syöden. Ei huono vaihtoehto, mutta ei tietenkään sovi kunnon backpackerille ;)

      Kambodzassa kannattaa siirtyä paikasta toiseen busseille, ne ovat halpoja ja hyviä. Ihan sama minkä firman bussilla menet. PP - Siem Reap väli taisi maksaa 8 euroa ja Sihanoukvilleen pääsi 5 e.

      Majoitusta löytyy kaiken hintaista ja tasoista. 10 dollarilla saa ihan ok-tasoisen, 20 hyvän. Mieti mistä haluat maksaa.

      Hyvä neuvo ensikertalaiselle on että ota rauhallisesti, ole kohtelias, hymyile niin kaikki järjestyy. Rahaa ei Kambodzassa juuri kulu joten matkoihin (lennot) ja majoitukseen voi käyttää enemmän varoja. Kambodza on (nykyisin) ihan turvallinen maa, mutta jos on haluaa niin kyllä sielläkin saa turpaansa ja tulee ryöstetyksi. Käy PPssa, Siem Reapissa (MUST!) ja rannikolla esim Sihanoukvillessa tai Kampotissa.

    • Hyvä,hyvä

      Mielenkiintoista!Lentoaika on kyllä lyhyt ja miettimisen arvoinen.Onko kokemusta lentokentällä otettavasta lahjuksista,niistä olen lukenut?Entäs paheneekohan sää ,jos lähteekin vasta syys-tai lokakuulla?Muuta ajankohtaa ei voi ajatella.Voikohan sieltä siirtyä helposti Vietnamiin?Tai Laosiin?

      • Jayavarma

        Ei ole kokemusta lentokentällä otettavasta lahjuksesta eli ei ole otettu. Kambodzaan kannattaa hankkia e-viisumi, sillä voi painella suoraan passintarkastukseen eikä tarvitse jonottaa viisumia lentokentällä. Maaraja-asemilla saattaa törmätä kaksoisrahastukseen yms.

        Vietnamiin pääsee PPstä busseilla, myös yösellaisilla. Yhdet reissututut kertoivat tulleensa Vietnamista Mekogia pitkin laivalla, itsellä ei ole siitä kokemusta.

        Säästä ks. tilastoja http://matkailijan.info/ilmasto/aasia/kambodza/tilastot/
        Sateet tulevat yleensä iltapäivällä rankkoina kuuroina, ne eivät ole ongelma vaan läkähdyttävä kuumuus.


      • Unelmasta Arjeksi

        Suoria bussivuoroja menee PP:stä ainakin Pakseen (Laos) ja Saigoniin (Vietnam). Mekong Express ja Angkor Express parhaimmat yhtiöt käyttää. Itse menin Mekong Expressillä Saigoniin. 7h, 12$ ja rajalta saa suomalainen 15 pv ilmaisen viisumin Vietnamiin. Saigonista pääsee junalla eteenpäin Vietnamissa.

        Kerroin noista siirtymisistä tarkemmin blogissani.
        www.rantapallo.fi/virpij


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      100
      2080
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      289
      1886
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      336
      1719
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      204
      1565
    5. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      96
      1337
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      31
      1237
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1113
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      66
      1064
    9. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1047
    10. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      58
      1038
    Aihe