Hakusessa vanha elokuva.

Jjinka

Okei. Tämä on hankala, ja alkaa pikkuhiljaa olla mulle suorastaan neuroosi. Eli:

Meille näytettiin tämä leffa ala-asteaikoina (about 1996-2000), joten tod.näk. lapsille soveltuva leffa (tosin opettaja näytti meille myös American Beautyä kun ei oikein tienny millainen leffa on kyseessä..). Vuosien saatossa leffan juoni ja tapahtumat on hämärtyny todella pahasti, mutta käsittääkseni sisarukset jää orvoiksi. Ainakin tyttö ja poika. Ne muuttaa johokin hienoon taloon jossa niillä on joku törkeän hieno huone. Sitten ilmenee että niillä lapsilla on jotain ihme kykyjä. Mieleen on jäänyt kohtaus, jossa poika kesken jonki pallopelin muistaakseni hyppää tosta vain tyyliin jonki rakennuksen katolle tai jotain?

Ota tästä nyt sitten selvää, mutta alan olemaan epätoivoinen tämän kanssa :D

2

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Etsippä YouTubesta. Mulle ei tuu mieleen kun GlassHouse mutta siinä ei muksuilla tuu mitään erikoiskykyjä. Itse kans haalin noita vanhoja hyviä mutta nyt osu aivan outo tapaus kohdalle.

    • Jjinka

      Kyseisen leffan nimi on Escape to Witchmountain vuodelta 1975. Vähän oli muistikuvat haperot, esim. se poika hyppää tosi korkealle napatessaan pallon kiinni baseballissa. Nyt se sitten vihdoin löytyi kun tarpeeksi nettiä kaivelin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      22
      5822
    2. Taposta murhaksi

      Mitä tästä tapauksesta tiedetään?
      Kajaani
      60
      1987
    3. Grilli lopettaa?

      Pitääkö huhu paikkaansa että grilli lopettaa lähiaikoina?
      Suomussalmi
      25
      1419
    4. Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa

      Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom
      Kotimaiset julkkisjuorut
      230
      1215
    5. Pitääkö luovuttaa?

      Sano nyt edes jotain 👾
      Ikävä
      74
      1125
    6. Mitä teet nainen

      Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,
      Ikävä
      53
      1087
    7. Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?

      Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️
      Ikävä
      67
      1062
    8. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      143
      1046
    9. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      51
      1042
    10. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      58
      985
    Aihe