Kysymys ASIANTUNTIJOILLE

I need to know....

Hei! Ennen kysymystäni haluan korostaa, että haluan vastauksia ainoastaan sellaisilta jotka asiasta OIKEASTI tietävät (ovat alalla töissä tms.). Kiitos =)

Tilanteemme on siis se, että tässä taannoin olin tietämättämme OLETETTAVASTI tullut raskaaksi, joka selvisi vasta kun ko. raskaus meni hyvin aikaisessa vaiheessa kesken. Nyt asian ollessa uudelleen ajankohtainen (=alamme yrittää tarkoituksellisesti) olen miettinyt paljon tuota mennyttä ja alkanut miettimään, onko mahdollista jotenkin selvittää näin PALJON jälkikäteen olenko ollut raskaana? Eli jääkö siis raskaudesta, vaikkakin sitten varhain keskenmenneestä, jonkinlaista fyysistä merkkiä naisen elimistöön? Aikaisempia keskenmenoja ja raskauksiahan tietääkseni kysytään äitiystietoihin, joten myös tästä syystä haluaisin tietää voiko esim. lääkäri asian selvittää/nähdä jotenkin.

Olisin hyvin kiitollinen jos joku asian suhteen viisaampi viitsisi valaista asiaa =)

4

350

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äitiliini 1

      En ole asiantuntija mutta suosittelen että olet yhteydessä oman kunnan lääkäriisi ja kysyt asiasta, tietävät parhaiten =) Selität tilanteen heille. Mutta itse kyllä uskoisin että ei sitä voi millään selvittää, itselläni ensimmäinen raskaus menossa ja neuvolassa sanottiin että on monia jotka ovat olleet raskaana tietämättään ja saaneet aikaisessa vaiheessa keskenmenon. Ja sitä kun ei voi mitenkään estää, joten en myöskään usko että voisi selvittää. Anteeksi kun kommentoin vaikka en ole asiantuntija =)

    • Näiden kanssa työssä

      Hei,

      Raskaushormonipitoisuuden voi selvittää verestä vielä joitakin viikkoja sen jälkeen, kun keskenmeno on tapahtunut. Mutta sinun tapauksessasi keskenmeno oli ilmeisesti siis ihan alussa ja aikaa sitten? Miten sinä päädyit siihen ajatukseet, että olit raskaana? Teitkö testiä?

      Kuten edellinenkin kirjoittaja sanoo, lähes jokainen nainen saa elämänsä aikana keskenmenoja niin, ettei välttämättä edes tiennyt olevansa raskaana. Mikäli keskenmenosi on tapahtunut näin aikaisin, ei sillä jatkon kannalta ole mitään merkitystä. Luonto vain ottaa virheelliset pois omalla tavallaan.

      Jos keskenmeno on tapahtunut varhain, ei siitä minun tietääkseni jää mitään merkkiä sinuun. Kohtu palautuu normaaliksi, hormonit tasapainottuvat jne. Äitiyskoritn kannalta sillä ei ole merkitystä merkataanko siihen noin varhaista keskenmenoa vai ei. JOten ei muutakuin suunnittelemaan uutta raskautta ja mikäli et tule uudelleen raskaaksi vuoden sisällä niin silloin tutkivat tarkemmin missä mättää. Onnea yritykseen!

      • I need to know....

        Hei,
        Kiitos vastauksistanne. Sennverran vielä kysymiinne asioihin, että otin tuolloin päivystykseen yhteyttä (oli viikonloppu ja myöhäinen ilta) ja he vahvistivat hieman kyseltyään epäilykseni siitä, että kyseessä oli luultavasti keskenmeno. Ajankohdan huomioiden kehottivat seurailemaan tilannetta ja tulemaan käymään, jos jotain ongelmia ilmenee.

        En oikeastaan kysynyt siksi, että pelkäisin lisää keskenmenoja sattuvan kohdalle, vaan siksi että tuo kokemus oli hyvin alkuvaiheessa tulostaan huolimatta surullinen..:/ Vauva olisi ollut nimittäin erittäin tervetullut, vaikkei siinä vaiheessa suunniteltu ollutkaan. Mutta tosiaan uutta yritystä kehiin, kiitoksia teille tsempistä :) Mukavaa kevään odotusta!


    • hope this helps..

      Varhaisesta keskenmenosta ei jää jälkeä.

      Mikäli raskaus kestää pidempään, joitain merkkejä jää, mutta raskaus on silloin jo näkyvissä ja nainen yleensä tietoinen asiasta.

      Varmaan jokainen seksuaalisesti aktiivinen nainen saa keskenmenon jossain vaiheessa elämäänsä raskauden alkumetreilä. Arvioidaan, että yli puolet raskauksista keskeytyy ennen kuin raskaus todetaan.

      Yksi keskenmeno ei vielä lisää keskenmenoriskiä seuraavassa raskaudessa.

      Ensimmäisen raskauskolmanneksen keskenmenoissa syy on sikiöperäinen ja yli puolessa tapauksista syynä on ihan vain luonnon tapa hoitaa pahat kromosomipoikkeamat pois. Seuraavaksi tulee rakennepoikkeukset, sitten infektiot. Myös aktiivinen juhlinta voi olla syynä.

      Kun kolme todettua raskautta päättyy keskenmenoon, aletaan syitä tutkia. Lääkärit kyllä tietävät, että nainen voi kokea keskenmenon tietämättään, joten tarkoittavat kysyessään todettuja raskauksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      84
      1672
    2. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

      Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
      Ikävä
      88
      898
    3. Misä tulipalo?

      Mikä palaa Haapavedellä?
      Haapavesi
      8
      862
    4. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

      Ihan mun miehen näköinen 😍
      Ikävä
      54
      862
    5. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

      Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
      Sanaristikot
      56
      849
    6. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

      Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
      Ikävä
      58
      793
    7. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

      Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
      Maailman menoa
      189
      779
    8. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

      Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
      Ikävä
      80
      735
    9. Teet tämän niin

      Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
      Ikävä
      41
      730
    10. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

      Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      172
      720
    Aihe