Kysymys ASIANTUNTIJOILLE

I need to know....

Hei! Ennen kysymystäni haluan korostaa, että haluan vastauksia ainoastaan sellaisilta jotka asiasta OIKEASTI tietävät (ovat alalla töissä tms.). Kiitos =)

Tilanteemme on siis se, että tässä taannoin olin tietämättämme OLETETTAVASTI tullut raskaaksi, joka selvisi vasta kun ko. raskaus meni hyvin aikaisessa vaiheessa kesken. Nyt asian ollessa uudelleen ajankohtainen (=alamme yrittää tarkoituksellisesti) olen miettinyt paljon tuota mennyttä ja alkanut miettimään, onko mahdollista jotenkin selvittää näin PALJON jälkikäteen olenko ollut raskaana? Eli jääkö siis raskaudesta, vaikkakin sitten varhain keskenmenneestä, jonkinlaista fyysistä merkkiä naisen elimistöön? Aikaisempia keskenmenoja ja raskauksiahan tietääkseni kysytään äitiystietoihin, joten myös tästä syystä haluaisin tietää voiko esim. lääkäri asian selvittää/nähdä jotenkin.

Olisin hyvin kiitollinen jos joku asian suhteen viisaampi viitsisi valaista asiaa =)

4

371

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äitiliini 1

      En ole asiantuntija mutta suosittelen että olet yhteydessä oman kunnan lääkäriisi ja kysyt asiasta, tietävät parhaiten =) Selität tilanteen heille. Mutta itse kyllä uskoisin että ei sitä voi millään selvittää, itselläni ensimmäinen raskaus menossa ja neuvolassa sanottiin että on monia jotka ovat olleet raskaana tietämättään ja saaneet aikaisessa vaiheessa keskenmenon. Ja sitä kun ei voi mitenkään estää, joten en myöskään usko että voisi selvittää. Anteeksi kun kommentoin vaikka en ole asiantuntija =)

    • Näiden kanssa työssä

      Hei,

      Raskaushormonipitoisuuden voi selvittää verestä vielä joitakin viikkoja sen jälkeen, kun keskenmeno on tapahtunut. Mutta sinun tapauksessasi keskenmeno oli ilmeisesti siis ihan alussa ja aikaa sitten? Miten sinä päädyit siihen ajatukseet, että olit raskaana? Teitkö testiä?

      Kuten edellinenkin kirjoittaja sanoo, lähes jokainen nainen saa elämänsä aikana keskenmenoja niin, ettei välttämättä edes tiennyt olevansa raskaana. Mikäli keskenmenosi on tapahtunut näin aikaisin, ei sillä jatkon kannalta ole mitään merkitystä. Luonto vain ottaa virheelliset pois omalla tavallaan.

      Jos keskenmeno on tapahtunut varhain, ei siitä minun tietääkseni jää mitään merkkiä sinuun. Kohtu palautuu normaaliksi, hormonit tasapainottuvat jne. Äitiyskoritn kannalta sillä ei ole merkitystä merkataanko siihen noin varhaista keskenmenoa vai ei. JOten ei muutakuin suunnittelemaan uutta raskautta ja mikäli et tule uudelleen raskaaksi vuoden sisällä niin silloin tutkivat tarkemmin missä mättää. Onnea yritykseen!

      • I need to know....

        Hei,
        Kiitos vastauksistanne. Sennverran vielä kysymiinne asioihin, että otin tuolloin päivystykseen yhteyttä (oli viikonloppu ja myöhäinen ilta) ja he vahvistivat hieman kyseltyään epäilykseni siitä, että kyseessä oli luultavasti keskenmeno. Ajankohdan huomioiden kehottivat seurailemaan tilannetta ja tulemaan käymään, jos jotain ongelmia ilmenee.

        En oikeastaan kysynyt siksi, että pelkäisin lisää keskenmenoja sattuvan kohdalle, vaan siksi että tuo kokemus oli hyvin alkuvaiheessa tulostaan huolimatta surullinen..:/ Vauva olisi ollut nimittäin erittäin tervetullut, vaikkei siinä vaiheessa suunniteltu ollutkaan. Mutta tosiaan uutta yritystä kehiin, kiitoksia teille tsempistä :) Mukavaa kevään odotusta!


    • hope this helps..

      Varhaisesta keskenmenosta ei jää jälkeä.

      Mikäli raskaus kestää pidempään, joitain merkkejä jää, mutta raskaus on silloin jo näkyvissä ja nainen yleensä tietoinen asiasta.

      Varmaan jokainen seksuaalisesti aktiivinen nainen saa keskenmenon jossain vaiheessa elämäänsä raskauden alkumetreilä. Arvioidaan, että yli puolet raskauksista keskeytyy ennen kuin raskaus todetaan.

      Yksi keskenmeno ei vielä lisää keskenmenoriskiä seuraavassa raskaudessa.

      Ensimmäisen raskauskolmanneksen keskenmenoissa syy on sikiöperäinen ja yli puolessa tapauksista syynä on ihan vain luonnon tapa hoitaa pahat kromosomipoikkeamat pois. Seuraavaksi tulee rakennepoikkeukset, sitten infektiot. Myös aktiivinen juhlinta voi olla syynä.

      Kun kolme todettua raskautta päättyy keskenmenoon, aletaan syitä tutkia. Lääkärit kyllä tietävät, että nainen voi kokea keskenmenon tietämättään, joten tarkoittavat kysyessään todettuja raskauksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      720
      3030
    2. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      362
      2722
    3. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      56
      2506
    4. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      31
      2447
    5. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1998
    6. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      1529
    7. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      12
      1522
    8. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      75
      1470
    9. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      49
      1469
    10. Teit asiat lopulta niin

      Ettei meillä ole ikinä mitään mahdollisuuksia toisiimme.
      Ikävä
      57
      1409
    Aihe