740 diesel automat. 86-

Heips,

Ihmettelen tässä itsekseni pariakin asiaa,
Sillä itselle tuli vaihdossa aikoinaan vuosi pari sitten kyseinen auto.

Odotin aivan muuta miksi auto on osoittautunut.

Nimittäin auto on Järkyttävän edullinen pitää!
Dieseliä satasella n.7L, Huom automaatti viellä!

Enkä vitsaile, kun nyt tyyppiviasta johtuen Tankin tilavuusmittari on elänyt aina elämäänsä omia aikojaan, olen pitänyt 7L:n kannua peräkontissa. Ja sillä tosiaan pääsee sen lähes 100km ja taajama ajossa hieman päällekkin.

Mutta se, että auto on viellä ruosteeton, ja kilometrejä 520t alla jo ja kertalaakista aina käyntiin pistää miettimään, että onko tämä hyvä yksilö jo?
Vain onko tämä ihan tavainomaista?

auto ollut aiemmin huonossakin käytössä, teinirässinä. Mutta ei se näy tekniikassa, korissa lähinnä pimennetyissä ikkunoissa.

On ollut monen moista autoa, nissan kingkab diesel 87- 91, nissan bluebird 87, lada 1200, 1300 ja 110, Opel vectra 97 diesel, mitsubishi galant 86 ja 88, saab 9000 turbo 87, suzuki pikkuauto 92, renault 19 -92, renault megane ja senic 96vm,mazda 323 90, audi 80 diesel 89.

Noihin sikäli kun vertaa niin volvossa todellakin on sitä letkeyttä, ajamisen iloa ja huolettomuutta Niinkuin pitääkin! millään muulla, paitsi nissanin lava autoilla ei näin huolettomia kilometrejä ole tullut ajettua.

En nyt hauku mitään käyttämääni autoa, mutta toteaampa nyt vaan, että saab 9000 oli ihan mukava sikäli, mutta noh. Syöppö ja hutera. ei mikään matka auto miellestäni..

Tietäiskö kukaan mikä vois aiheuttaa kylmänä vaihelaatikossa vaihtoviivästystä? kun lämpeää niin vaihteisto on todella hyvintoimiva. Olisko laakeroinnissa jtn?

4

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • volvo_puranen

      Moi jos vaihtasit ne automaattiöljyt laatikkoon huuhtelemalla kun se huoltoväli on se 75tkm.Jos vaikkaa rupeaisi paremmin se laatikko pelamaan tällöin.Muista oikea öljylaatu sen kertoo omistajan käsikirja tai ammattitaitoinen öljyjen myyjä.

    • Muuten hyvä, mutta kyseinen operaatio tuli tehtyä auton hommaus vuonna 2009, silloin vaihtu kaik öljyt ja nesteet hihnat. Ihan oman mielenrauhan vuoksi. onko muit ideoita?

      ei sillä paris vuodes ole 75t enempää ajettu jos oikein ynnäilen, hommaus hetkellä siinä oli rullattuja kilometrejä 483t..

      Voip tuo tietty öljyn puuttees olla, maxis automatin öljyt on kuitenki. no pitää täs tulevana viikkona leikkiä mekaanikkoa taas.

    • volvo_puranen

      Tuota öljyjenvaihdosta vain kun siitä ei ollut juttua tuollaa aloitusviestissä ja kuten tiedät niin monessa jutussa olen aina sanonut kertokaa se auton huoltohistoria.Voihan se laatikko jo ruveta oireilemaan joskin kyllä se 600tkm pitäisi kestää jos ajettu oikein autolla ja huolettu .

    • volvo_puranen

      Näistä öljyn luokituksista kun ei ollut juttuaa onko teillä siellä laatikossa Mobil SHC ATF täyssynteetiset vai jotain muuta.Kun tämä öljy tekee niin että se laatikko toimii myös kylmässä hyvin joka vika teillä on kun se öljyn pumpattavuus täytyy toimia hyvin vaikka ulkona on -30 astetta pakkasta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      82
      3223
    2. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      92
      2925
    3. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      53
      2182
    4. Mietin että

      Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin
      Ikävä
      20
      1635
    5. Sytyttikö hallin lapsi vai joku mielipuoli

      Onko tietoa? Toivon jälkimmäistä
      Vimpeli
      19
      1454
    6. Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon

      Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..
      Vimpeli
      8
      1427
    7. Oot ilkee paha noita

      Paha babushka Luulitko etten tienny
      Ikävä
      17
      1421
    8. Tajusin vaan...

      Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein
      Ikävä
      18
      1365
    9. Aaamu on täällä taas!

      Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa
      Ikävä
      13
      1341
    10. Noin ulkonäkö-jutut ei multa

      Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin
      Ikävä
      35
      1305
    Aihe